اتصال 148 انبار بزرگ بندر شهید رجایی به سامانه جامع انبارها – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر، مجتبی قهرمانی با اشاره به آغاز گشت های مشترک بازرسی از انبارهای بندری، گمرک و کالا در این استان، گفت: قانونگذار اجرای بسیار دقیق انبارهای ثبتی در سامانه انبارهای جهانی و همچنین اجرای بسیار دقیق انبارهای ثبتی را در سامانه انبارهای جهانی تضمین کرده است. ورود و خروج صحیح و قانونی کالا. ماده 6 2 مکرر قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای انباردارانی که در ثبت نام کالا در سامانه جهانی انبارها قصور کنند جریمه نقدی تا یک چهارم ارزش کالا پیش بینی کرده است. ثبت، بخش ورود و خروج کالا.

وی افزود: این گشت‌های ویژه متشکل از دادستانی و ادارات کل تعزیرات حکومتی، بازرسی و صنعت، معدن و تجارت، در موارد تخلف ناشی از احتکار یا عدم رعایت مقررات، وظیفه بازرسی‌های سرزده را بر عهده دارند. مفاد ماده 6 مکرر 2 قانون مبارزه با قاچاق. کالاها و ارزها با هم برخورد می کنند.

رئیس شورای قضایی استان هرمزگان افزود: در پی اقدامات قوه قضائیه استان هرمزگان 148 انبار از بندر شهید رجایی بندرعباس در سامانه انبارهای جهانی به ثبت رسیده و نظارت بر روند آنها آغاز شده است.

قهرمانی خاطرنشان کرد: تیم های بازرسی در قالب گشت مشترک با حضور مقامات قضایی، نمایندگان ادارات کل تعزیرات حکومتی، صومات و بازرسی استان هرمزگان از 37 انبار مستقر در بندر شهید رجایی بندرعباس بازدید کردند.

وی یادآور شد: در بررسی های انجام شده از این گشت های مشترک مشخص شد که تمامی این واحدها در سامانه انبارهای جهانی ثبت شده و 7 انبار از این تعداد اقدام به ثبت ورود و خروج کالا در سامانه مذکور کرده اند. اما همچنان 30 انبار اقدامات لازم را برای ثبت اطلاعات انجام ندادند و با توجه به مشاهده تخلفات، گزارش گشت بازرسی در این خصوص تنظیم و پرونده قضایی تشکیل شد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان همچنین با اشاره به اینکه اتصال این انبارها به سامانه کل انبارها چند اثر مهم دارد، خاطرنشان کرد: مهمترین آنها مدیریت ارجاعات، جلوگیری از دپو و احتکار کالا است و این موضوع از مفاسد جلوگیری می کند و بنابراین مشخص می شود که چه زمانی محموله است. وارد پورت میشه و کی پاک میشه.

وی با تعیین ضرب الاجل به پارکبانان و انبار داران دستور داد در اسرع وقت نسبت به ثبت اطلاعات انبارها و ورود و خروج کالا در سامانه جهانی انبار اقدام کنند.

قهرمانی نوع و کمیت کالا را در نتیجه این ارتباط مشخص کرد و گفت: یکی دیگر از اثرات الحاق انبارهای بندر شهید رجایی به سامانه جامع انبارها تسریع در کسب و کار و رونق و تسهیل تجارت است.

این مقام قضایی گفت: با توجه به اینکه بسیاری از بازرگانان از طولانی شدن روند ورود و خروج کالاهای خود گلایه داشتند، ایجاد شفافیت با اتصال انبارهای بندر شهید رجایی به سامانه جامع انبارها و همچنین نظارت گمرکات و مسئولان بنادر و … مراجع نظارتی در داخل این دستگاه ها و مراجع نظارتی خارجی سرعت کار را افزایش خواهند داد.

وی گفت: «اصلاح قانون کنترل قاچاق کالا و ارز» از اردیبهشت 1401 اجرایی شده و فرصت لازم اخیراً اعطا شده است. سامانه جامع انبارها با متخلفان برخورد قاطع خواهد کرد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان تاکید کرد: با نظارت بر انبارهای مستقر در بندر شهید رجایی بندرعباس از طریق این سامانه از هرگونه فساد جلوگیری می شود و بر این اساس از زحمات محیط بانان قدردانی می کنیم.