نظارت سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بر آژانس های مسافرتی – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان؛ به دنبال اقدامات نظارتی گشت مشترک در مسیر فعالیت های آژانس هوایی و همچنین بر اساس این یک شکایت است می بینم و همچنین اعتراض شاکیان خصوصی مبنی بر فروش بلیت هواپیما با قیمتی بالاتر از تعرفه های مجاز، بازرسان این سازمان با همراهی نمایندگان سازمان دولت و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، نماینده دادستان ویژه فرودگاه ها، نماینده پلیس حراست و نمایندگان سازمان هواپیمایی کشوری در قالب گشت مشترک جهت بازرسی تعدادی از افراد شرکت ها ایرلاین هایی که این روزها مجاز به فروش بلیت بودند و همچنین سایت های فروش آنلاین بلیط اقدام کرده اند.

هدف از راه اندازی تیم بازرسی دستگاه های نظارتی مشترک، بررسی وضعیت بازار فروش بلیت هواپیما است. اخاذی امکان وضعیت تقاضای بازار و نظارت بر عملکرد ایرلاین ها در رسیدگی به امور مسافران و تاخیر پروازها و برخورد با سایت های فروش و یا دلالان اخلالگر نظم در تهیه بلیط هواپیما است.

در این گزارش آمده است؛ اقدامات بعدی و بررسی گزارش فروش بلیت از تعدادی از دفاتر و همچنین بررسی فروش آنلاین انجام شده است. شرکت ها مشخص شد یکی از شرکت های خدمات مسافرتی اقدام به فروش بلیت های تکی همراه با اقامت یک شبه در هتل با مبالغی بیش از نرخ های اعلام شده از سوی سازمان هواپیمایی کشوری کرده است و در این خصوص پس از اخطار لازم. گفت: این شرکت متعهد می شود که کلیه اقدامات غیرقانونی در زمینه صدور بلیت و فروش اجباری اقامتگاه در بلیط های صادر شده را لغو کند.

همچنین در رابطه با رسیدگی به تخلف دفتر خدمات هواپیمایی دیگر و بررسی مدارک فروش آن، مشخص شد شرکت هواپیمایی مذکور در مسیرهای تهران – مشهد و تهران – اهواز بیش از 86 و 80 درصد برتری دارد. که نرخ ها در اطلاعیه سازمان هواپیمایی کشوری از برخی مسافران وجوه اضافی گرفته شد. صرفاً توسط بازرسان و کارشناسان این سازمان و مستند به اسناد موجود، تخلفات اخاذی شرکت مذکور توسط کارگروه بازپرسی مجرم شناخته شد و پرونده ای به ارزش 8 میلیارد و 967 میلیون و 753 هزار ریال جهت صدور حکم قطعی تحویل تعزیرات حکومتی شد.

خط کشی شده است؛ سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان همواره آماده رسیدگی به موضوع در صورت شکایت شهروندان مبنی بر تخلف دفاتر مذکور بوده و در صورت احراز تخلف طبق قانون با متخلفان برخورد خواهد شد.

یاد آوردن؛ گران فروشی بلیت تحت هر عنوان غیرقانونی است و هموطنان در صورت مشاهده تخلف در این زمینه می توانند موضوع را با شماره تلفن 124 به سازمان رسیدگی به شکایات مردمی صنعت و معدن اطلاع دهند. و تجارت استان های سراسر کشور یا 1870 پرونده شکایت سازمان هواپیمایی کشوری اعلام شد که رسیدگی می شود.