برخی مسائل پیچیده صهیونیستی پس از عملیات «مگدو»/یک شکست اطلاعاتی دیگر برای اسرائیل – اخبار غرب آسیا – اخبار بین الملل تسنیم | تسنیم خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرگزاری بین المللی تسنیم، از هفته گذشته در میان چالش های فراوان پیش روی صهیونیست ها؛ از تشدید عملیات مقاومت در کرانه باختری گرفته تا تظاهرات صدها هزار شهرک نشین علیه نتانیاهو و کابینه او، عملیات ماگدو که به انفجار یک بمب دست ساز در منطقه ماگدو واقع در شمال فلسطین اشغالی مرتبط است. اسرائیلی ها را متحیر کرد. صهیونیست ها بیش از 30 ساعت از انتشار خبر این عملیات جلوگیری کردند.

این عملیات منجر به مجروح شدن یک جوان صهیونیست شد، اما نکته قابل توجه این عملیات سردرگمی و تناقضات رسانه ها و ارتش اسرائیل در این زمینه است. در حالی که ارتش رژیم صهیونیستی از شهادت مجری این عملیات در بازگشت به مرزهای لبنان خبر داد، گروه جدید فلسطینی موسوم به «مقاومت الجلیل» یا «گرگ های تنها» مسئولیت عملیات مذکور را بر عهده گرفت و خاطرنشان کرد که مجری این عملیات عملیات زنده و سالم است. .

واکنش متناقض صهیونیست ها به عملیات مگدئو

بر این اساس باید واکنش متناقض اسرائیل به این عملیات بررسی شود. پس از عملیات مگیدو، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، سفر خود به برلین را به یک روز محدود کرد و از وزیرش بزالل اسمتریج خواست پس از سفر برنامه ریزی شده خود به آمریکا بازگردد. در حال حاضر مراکز امنیتی و نظامی اسرائیل در تلاش برای رمزگشایی از این عملیات هستند. در همین راستا شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی مدعی شد که انفجار یک بمب دست ساز در مجدو عملیات مشترک حزب الله لبنان و جنبش حماس بوده است.

پس از آن بود که دورون کادوش، خبرنگار نظامی رژیم صهیونیستی در رادیو نظامی این رژیم تاکید کرد که حماس یک سازمان نظامی در لبنان دارد که رهبری آن را نفر دوم جنبش، صالح العاروری بر عهده دارد و بعید نیست که این عملیات انجام شود. مجدو کار این سازمان است. .

این ادعاهای ضد و نقیض صهیونیست ها در مورد عملیات مذکور و اینکه آنها ابتدا سعی در پنهان کردن این خبر داشتند و سپس شروع به سرزنش حماس و حزب الله کردند، سؤالات زیادی را در مورد علت این رفتارهای اسرائیلی ها ایجاد می کند، به خصوص اگر عملیات مجدو مرتبط باشد. آیا فضای داخلی بی سابقه اسرائیل با این بحران مرتبط است؟ آیا هدف از این عملیات برهم زدن سفر نتانیاهو به اروپا و بازگرداندن اسموتریچ از سفرش به آمریکا بود؟ این عملیات چه تأثیری بر افکار عمومی اسرائیل خواهد داشت؟

فرض تشکیلات امنیتی اسرائیل این است که هر عملیاتی که در امتداد مرزهای شمالی فلسطین اشغالی انجام می شود مورد تایید و تایید حزب الله بوده است. بنابراین برای اسرائیل، مرتبط ساختن جلاد عملیات مگدیو با حزب الله به معنای مشارکت حزب الله در حمله به شمال سرزمین های اشغالی است. با این تفسیر صهیونیست ها، اسرائیل باید به عملیات مذکور پاسخ دهد که برای نتانیاهو و کابینه اش که در بحبوحه بحران داخلی بی سابقه در سطوح اجتماعی، سیاسی و امنیتی به سر می برند آسان نخواهد بود.

با خواندن واکنش اسرائیل به عملیات ماگدو، حالت پنهان کاری و سپس اغراق در اعلام این عملیات، طرحی است که اسرائیلی ها برای فشار بر شهرک نشینان برای کاهش فشار شهرک نشینان علیه نتانیاهو در شرایطی طراحی کرده اند. جایی که کابینه راست افراطی اسرائیل از یک بحران داخلی بزرگ رنج می برد. به عبارت دیگر، کابینه جدید رژیم صهیونیستی در تلاش است به شهرک نشینان بگوید که همه اسرائیلی ها باید متحد شوند و برای مقابله با تهدیدات خارجی از حمله و اعتراض به کابینه دست بردارند.

شکست اطلاعاتی و امنیتی دیگر برای اسرائیل

بر این اساس، اهداف و استدلال های رژیم صهیونیستی در واکنش متناقض به عملیات مگدیو را می توان به شرح زیر تحلیل کرد:

– تاکید رسانه های عبری بر عواقب عملیات مگدئو بی معنی نبود. بلکه نشان دهنده افزایش تهدیدات امنیتی در فلسطین اشغالی است، در حالی که اسرائیلی ها نتوانسته اند راهی برای مقابله با این تهدیدات و عملیات مقاومت فلسطین در تمامی اراضی اشغالی بیابند. این گواه روشنی بر شکست اسرائیل در خنثی کردن عملیات فلسطینیان و تهدیدهای خارجی است. این در حالی است که رژیم صهیونیستی مدعی است تجهیزات زیادی برای حل این چالش در اختیار دارد.

– ماهیت عملیات Magdeo برای محافل امنیتی و نظامی اسرائیل بسیار خطرناک است. زیرا هنوز نتوانسته اند نحوه انجام این عمل را دریابند. این سوال ضعف آشکار سیستم امنیتی اسرائیل را نشان می دهد و اعتبار آن را در مقابل افکار عمومی اسرائیل از بین می برد. علاوه بر این، در سایه شرایط موجود، سناریوهای خطرناکی در انتظار صهیونیست هاست و چنین عملیاتی می تواند بارها تکرار شود.

– این عملیات در شرایطی صورت گرفت که کابینه نتانیاهو روابط تیره ای را با دولت آمریکا تجربه می کند. نتانیاهو پس از چندین ماه از تشکیل کابینه خود، از سوی کاخ سفید برای دیدار از واشنگتن دعوت نشده است و نمی‌خواهد وزیر اسرائیلی قبل از او به آمریکا سفر کند. این وضعیت در مورد روابط کابینه نتانیاهو و برخی کشورهای اروپایی نیز صدق می کند و این کشورها انتقادات صریح و تندی را از کابینه راست افراطی اسرائیل وارد کرده اند.

– اعلام عملیات مجدو در شرایطی اعلام شد که صهیونیست ها به شدت از توافق عربستان و ایران برای از سرگیری روابط ناراضی هستند. زیرا این توافق به معنای نابودی رویاهای نتانیاهو برای عادی سازی سریع با ریاض است.

– محافل صهیونیستی دلیل اصلی کوتاه شدن سفر نتانیاهو به برلین و لندن را ترس از عواقب عملیات مگیدو در داخل فلسطین اشغالی اعلام کرده اند، اما در واقع دلیل این اقدام نتانیاهو به دلیل افزایش تنش ها بین کابینه و کابینه وی است. جوامع یهودی در کشورهای غربی برای اولین بار در روزهای اخیر، اکثریت نمایندگان یهودی کشورهای غربی و همچنین مهاجران جدید اسرائیلی، دست به تظاهرات علیه کابینه اسرائیل زدند.

– پس از هشدارهای متعدد محافل و مقامات صهیونیستی از جمله «ایزاک هرتزوگ» رئیس رژیم صهیونیستی یا «عاموس یادلین» رئیس مرکز مطالعات امنیت داخلی این رژیم مبنی بر وقوع جنگ داخلی در اسرائیل و احزاب اپوزیسیون نتانیاهو با استفاده از عملیات مجدو به عنوان ابزاری در تلاش هستند تا او و کابینه اش را تحت فشار قرار دهند.

مشکلات پیچیده صهیونیست ها پس از عملیات مگدیو

اما رویکرد دیگری که رسانه های صهیونیستی و محافل امنیتی این رژیم در واکنش به عملیات مگدئو اتخاذ کردند، پرهیز از برخورد با رسوایی های کابینه نتانیاهو است که بحران واقعی روز به روز بدتر می شود.

اما پس از عملیات مگدیو، رژیم صهیونیستی با مشکلات پیچیده متعددی مواجه است. منابع اسرائیلی مربوطه تاکنون مدرک قطعی مبنی بر انجام عملیات مجدو توسط یکی از عوامل وابسته به حزب الله ندارند و همچنین نمی توانند چگونگی انجام این عملیات در داخل فلسطین اشغالی را مشخص کنند. در حالی که مقامات ارشد نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی ضمن اشاره به در اختیار داشتن امکانات و فناوری های پیشرفته، ادعا می کنند که عملیات مگدیو توسط نفوذی وابسته به حزب الله انجام شده است، عدم ارائه مدرکی در این زمینه حاکی از دروغ علنی است. بخشی از محافل مذکور و شکست سرویس مخفی اسرائیل.

عاموس یادلین معتقد است بزرگترین چالش اسرائیل در مرحله کنونی این است که با یک معضل استراتژیک و عملیاتی مواجه است. مشکلی که مانع از بازگشت قدرت بازدارندگی اسرائیل بدون وارد شدن به درگیری و تنش می شود.

ناظران معتقدند که گروه جدید مقاومت فلسطین که مسئولیت عملیات مجدو را بر عهده گرفته است، توانایی زیادی برای غافلگیری اسرائیلی ها در مرحله آینده دارد. به ویژه، کارنامه سازمان های اطلاعاتی اسرائیل مملو از شگفتی های راهبردی است که از آن درس عبرت نگرفته اند. این موضوع مورد قبول کارشناسان و محافل اطلاعاتی رژیم صهیونیستی است. در نهایت، بارزترین مشکل اسرائیلی‌ها با عملیات مجدو این است که در میان شرایط پرتنشی که در آن قرار گرفته‌اند، هیچ گزینه مناسبی برای پاسخ به این عملیات ندارند.

انتهای پیام/