ماهان آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی ارمغان بهار در باغ شازده – خبرگزاری مهر

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: باغ شاهزاده یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری استان کرمان به شمار می رود و یکی از هفت اثر ثبت جهانی این استان است که توجه مسافران نوروزی را به خود جلب می کند.

باغ ماهان شهر در مجاورت شهر کرمان قرار دارد و در کنار باغ شازده، این شهر نیز یکی از شهرهای زیبای استان کرمان با پتانسیل گردشگری از جمله مجموعه شاه نعمت الله، شتر گلو، تیگرانس و باغ ها پر از گل است.

این باغ در حدود چهار کیلومتری شهر ماهان و در دامنه کوه قرار دارد تیگرانس واقع و در اواخر دوره قاجار ساخته شده است. در ماه های اخیر بهسازی و نورپردازی باغ به منظور ایجاد محیطی راحت برای مسافران انجام شده است.

باغی پر از زیبایی در اعماق کویر

این باغ نزدیک به 5.5 هکتار مساحت دارد و شامل دو مجموعه شرقی و غربی است. کوش یا ساختمان های آن بسیار زیبا و به صورت 2 است اشکوبه ساخته شده و دارای معماری زیبایی است که آن را از سایر باغ های ایرانی متمایز می کند.

حوض های این عمارت به صورت طبقاتی ساخته شده و فواره های آن چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد.

آبنماهای زیبای باغ شاهزاده بسته به اختلاف ارتفاع فعال هستند نه نیروی دیگری که دلیلی بر هوش و ذکاوت ساکنان کرمان است.

باغ شاهزاده کرمان 407 متر طول و 122 متر عرض دارد و بزرگترین باغ تاریخی ایران محسوب می شود. این باغ همه ساله به ویژه در فصل بهار مورد بازدید گردشگران بی شماری از نقاط مختلف کشور قرار می گیرد.

ماهان آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی / ارمغان بهار در باغ شازده است

این باغ ابتدا به دستور محمدحسن خان سردار ایروانی، حاکم وقت کرمان ساخته شد و ساختمان داخل آن بعدها توسط عبدالحمید میرزا ساخته شد. ناصرالدوله حاکم کرمان در دوران حکومت 11 ساله خود از سال 1298 م ه. س تا سال 1309 ه. س ساخته شد و با مرگ او بنا متروک شد.

می گویند وقتی خبر مرگ ناگهانی حاکم را به ماهان رساندند، سنگ تراشی مشغول اتمام ورودی اصلی ساختمان بود. تغار گچ در دستش را به دیوار می کوبد، کار را رها می کند و فرار می کند. به همین دلیل می توانید فضاهای خالی کاشی های ورودی را مشاهده کنید. این باغ در سال 1276 ساخته شده است.

ترکیبی از گل، درخت و آب

این باغ در دل کویر کرمان و در حومه شهر توریستی ماهان واقع شده است و ترکیبی از گل، درخت و آب در این بنای تاریخی فضایی را به وجود آورده است که هر بیننده ای را احاطه کرده است.

وجود ده ها حوض پلکانی در وسط این باغ و آب همیشه جاری آن رویایی وصف ناپذیر را در ذهن هر بیننده ای ایجاد می کند و این راز زیبایی و استحکام این بنا و هنر معماران کرمانی است. .

منبع آب فراوان این باغ از قنات معروف است تیگرانس دامنه کوه است جوپار از بالای باغ سرچشمه می گیرد و در مسافت طولانی وارد می شود و با شیب 4.6 درجه زمین آب مورد نیاز باغ را تامین می کند.

نگاهی به معماری باغ

بر فراز این باغ، کاخی و کاخی ساخته شده است که مملو از زیبایی و معماری اصیل ایرانی است، اما متأسفانه به دلیل سهل انگاری در نگهداری این بناها، نقاشی های داخلی بنا از بین رفته و در حال حاضر وجود دارد. همچنین بخش بزرگی از کاخ سلطنتی این بنا به عنوان رستوران و نمایشگاه صنایع دستی در اختیار گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

ماهان آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی / ارمغان بهار در باغ شازده است

در بالا اکثر باغ بزرگی از درختان مختلف در باغ کنار شاه نشین وجود دارد که در کنار درختان کهنسال و درختان میوه خودنمایی می کند و در واقع سیستم آبرسانی این بنا بر همین قسمت بنا شده است.

در جلوی ساختمان مشرف به باغ، اولین حوض بزرگ با باغ گل محصور قرار دارد و این حوض ها به صورت پلکانی تا انتهای باغ امتداد دارند. ده ها او آبشاری را ایجاد کرد که بر زیبایی این بنا افزود.

دو باغچه بزرگ در طرفین حوض ها وجود دارد که از قسمت بالایی تا انتهای باغ که اکنون دروازه ورودی است امتداد دارد و در طرفین حوض ها دو راه پله منتهی به در ورودی وجود دارد. صدها سلول در طرفین باغ وجود دارد.

در نهایت دو حوض بزرگ در دو طرف ورودی باغ تعبیه شده است که بر زیبایی این باغ زیبا می افزاید.

ساختمان های ورودی و کاخ در دو طبقه ساخته شده اند اما نکته قابل توجه در این باغ استفاده از درختانی است که در فصول مختلف ترکیب رنگی منحصر به فردی را در باغ ایجاد می کنند.

از طرفی می توان این باغ را از باغ های چهارفصل به گونه ای برای شما آورد که در هر فصل جلوه خاصی به خود بگیرد و بر زیبایی باغ بیفزاید.

باغ شاهزاده در مسیر گردشگری کرمان قرار دارد

ویژگی این باغ قرار گرفتن در مسیر گردشگری کرمان است که شامل ارگ بم، ارگ باران و کویر است. عودباغ شازده و در نهایت شهر کرمان که مرکز آثار تاریخی این استان است.

استفاده از معماری لایه ای منحصربفرد در این باغ به گونه ای طراحی شده است که باغی جدید در انعکاس آب حوض های لایه ای به چشم بیننده نمایان می شود و در واقع به آن تلفیقی از باغ، آب می گویند. و آینه

آماده پذیرایی از مسافران باغ شازده هستیم

مدیرکل میراث فرهنگی کرمان در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن دعوت از هموطنان برای بازدید از باغ شازده گفت: لایروبی و نورپردازی این باغ در ماه های اخیر انجام شده است.

فریدون اسگلی افزود: سعی شد با نورپردازی حرفه ای در این باغ زمینه گردشگری شبانه فراهم شود.

وی گفت: کارهای بهسازی و پاکسازی اطراف باغ نیز انجام شده و این نقطه گردشگری آماده پذیرایی از گردشگران نوروزی است.

وی افزود: مکان های گردشگری زیادی در شهرستان ماهان وجود دارد که به صورت واحدی هستند اکوتوریسم مدیریت می شوند و در ایام نوروز بازرسی های زیادی از نحوه ارائه خدمات به مسافران انجام می شود.