گزارش بهادری جهرمی از اقدامات دولت در سال 1401 | پیشنهاد دولت برای افزایش حقوق ها روشی تدریجی بود – اخبار مجلس و دولت ایران – اخبار سیاسی تسنیم تسنیم خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرنگار دولت از خبرگزاری تسنیم ، علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در برنامه اول سیما در سخنانی گفت: هم اکنون در حال کار بر روی لایحه برنامه هفتم توسعه دولت هستیم و هر روز جلسات سه شیفتی داریم. «در تلاش هستیم تا قبل از عید برنامه را نهایی کنیم.

وی افزود: کشور ما منابع زیادی دارد. هم منابع انسانی و هم منابع طبیعی. با این توانایی ها می توان به رشد اقتصادی مناسب دست یافت. به عنوان مثال حوزه ترانزیت یکی از سرمایه های کشور ما است و این موقعیت مطلوب می تواند در رشد اقتصادی موثر باشد. حوزه دیگری که در رشد اقتصادی مورد استفاده قرار می گیرد، حوزه انرژی است. دولت در 18 ماه گذشته اقدامات موفقی را در این زمینه انجام داده و برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت دارد.

سخنگوی دولت درباره نوسانات اخیر نرخ ارز گفت: پیش از این برای بسیاری از کالاها نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی اعمال می شد و با نرخ واقعی ارز که حدود ۲۶ هزار تومان بود فاصله زیادی داشت. در آن زمان از تولیدکننده و مصرف کننده حمایت نمی شد، اما با اصلاحات اقتصادی که در دولت سیزدهم انجام شد، تولید ملی رونق گرفت و به عنوان مثال خرید تضمینی گندم 60 درصد افزایش یافت؛ اما در سال 2018، در سال 2018، شاهد افزایش 60 درصدی خرید تضمینی گندم هستیم. چنین است اثرات چنین سیاست هایی.

وی ادامه داد: در انتشار ارز اخیر، نرخ از طریق مدیریت عرضه و تقاضا مدیریت می شود تا میزان این دو مولفه با هم هماهنگ باشد. نرخ اجباری وجود ندارد و نرخ دوم برای کالاهای اساسی و مهم در بازار تعیین شده است که حدود 36 هزار تومان است.

بهادری جهرمی درباره اقدامات دولت برای تحقق شعار سال بیان کرد: در حوزه تولید توجه ویژه ای در کشور وجود داشت و در حوزه کشاورزی و صنعت رشد داشتیم و پاییز امسال رکورد زدیم. برای کارگران این رشته در حوزه خودرو در چهار سال گذشته کمتر از یک میلیون دستگاه خودرو تولید کردیم اما اکنون در دولت سیزدهم رکورد یک میلیون و 300 هزار دستگاه خودرو شکسته شده که نسبت به سال گذشته 40 درصد رشد داشته است.

وی گفت: دلیل عدم قطعی برق در تابستان امسال این است که حدود 6000 مگاوات افزایش ظرفیت تولید برق داشته ایم. همچنین نرخ بیکاری در ابتدای دولت حدود 10 درصد بود و اکنون این نرخ به 8.2 درصد کاهش یافته است. این شغل در مناطق مختلف گسترش یافته است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: در حوزه دانش بنیان طی 12 ماه گذشته 12 آیین نامه تخصصی در حوزه های مختلف برای تسهیل در گردش دانش بنیان ها تصویب کرده ایم. در حوزه کشاورزی حدود 280 بنگاه دانش بنیان داشتیم که در حال حاضر تعداد آنها به بیش از 480 مورد رسیده است و همچنین 9 دهکده کشاورزی اضافه شده است که بسیاری از بنگاه ها می توانند زیر نظر آنها فعالیت کنند و این یکی از اقدامات زیربنایی است. .

بهادری جهرمی افزود: یکی از مشکلات کشور ما در سال های اخیر عدم تعادل بودجه بوده که یکی از عوامل تورم است. تمرکز بر کنترل این نابرابری بوده است تا منابع و هزینه ها هماهنگ و واقعی باشند تا نیازی به ایجاد پول نباشد. این جنبه اصلی بودجه بود.

وی افزود: نکته دوم افزایش دستمزد کارکنان است که در بحث تورم و سایر دستمزدها حائز اهمیت است. پیش بینی دولت به طور متوسط ​​حدود 20 درصد بود، اما ما افزایش پلکانی را پیش بینی کرده بودیم، یعنی افرادی که حقوق کمتری دارند، افزایش بیشتری خواهند داشت و بالعکس، اما متأسفانه سال گذشته و امسال در مجلس تصویب نشد. .

بهادری جهرمی گفت: دولت در صدور سکه 4200 تومانی که دید مستمری ایجاد شده است وارد عمل شد و با برنامه ریزی و برنامه ریزی موضوع را کنار گذاشت. دولت در مورد بانکداری هر دو راه را دنبال می کند. یکی اینکه در برنامه هفتم قدرت بیشتری برای بانک مرکزی در نظر گرفته شده که در مواقع نیاز وارد شود و ثانیاً به بانک ها اجازه ایجاد پول در بودجه را نداد.

وی خاطرنشان کرد: دولت سیزدهم اولین دولتی در کشور بود که سند برنامه خود را منتشر و در اختیار همگان قرار داد. در آن برنامه مشخصی برای حل مشکلات در حوزه های مختلف ارائه شده و بر همین اساس پیش می رود. البته در برخی زمینه ها مانند صدور مجوز از برنامه جلوتر هستیم.

بهادری جهرمی با بیان اینکه امروز شاهد مدیریت موفق بحران با همکاری مردم و دولت هستیم، درباره برنامه دولت در نظام سلامت گفت: نسخه الکترونیک، طرح درور، بیمه 6 میلیون نفر از دهک های پایین جامعه از جمله موارد عملکردی دولت سیزدهم است.

سخنگوی دولت افزود: دولت در نظر دارد برای سال آینده تخت های بیمارستانی و عملیات بیمارستانی را از طریق سامانه ارجاع پزشک خانواده رایگان کند و این طرح در برخی از شهرهای کوچک در حال اجراست.

وی درباره آمار جلسات و مصوبات دولت بیان کرد: در سال گذشته دولت 116 جلسه عادی و فوق العاده و کمیته های تخصصی دولت نیز حدود 1000 جلسه برگزار کردند. 1386 پیشنهاد به دولت رسیده که بیش از 1200 پیشنهاد به مرحله نهایی رسیده است و در این 116 جلسه دولت بیش از 700 مصوبه داشته ایم.

انتهای پیام/