چاووش اوغلو: بعد از انتخابات ترکیه شاهد دیدار اردوغان و سیسی خواهیم بود – اخبار ترکیه و اوراسیا – اخبار بین الملل تسنیم | تسنیم خبرگزاری تسنیم

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه که پس از 11 سال به مصر سفر کرده بود، در نشست خبری خود پس از دیدار با سامح شکری وزیر امور خارجه مصر با اشاره به تماس وزرای امور خارجه با روسای جمهور این کشور گفت: دو کشور در ماه های اخیر وی گفت: بلافاصله پس از وقوع زلزله در ترکیه، تماس تلفنی و ابراز همدردی از سوی وزیر امور خارجه و رئیس جمهور مصر دریافت کردیم. مقامات مصری به همین جا بسنده نکردند و کمک های بشردوستانه را به ترکیه فرستادند. وزیر امور خارجه مصر همچنین به ترکیه سفر کرد و از مناطق زلزله زده بازدید کرد.

وی خواستار تمایل سران دو کشور پس از نشست دوحه برای توسعه و تعمیق روابط شد و افزود: مصر کشور مهمی در شرق مدیترانه، جهان عرب، فلسطین و قاره آفریقا و علاوه بر دوجانبه است. ما همچنین درباره وضعیت لیبی، سوریه و روابط ایران و عربستان سعودی گفتگو می کنیم.

وزیر امور خارجه ترکیه ادامه داد: سرمایه گذاری بخش خصوصی ترکیه در مصر زیاد است، بنابراین سرمایه گذاری 2 میلیارد دلاری و ایجاد کارخانه توسط بازرگانان ترک منجر به اشتغال 100 هزار شهروند مصری شده است و این روند افزایش خواهد یافت.

چاووش اوغلو افزود: از سوی دیگر مصر بیشترین صادرات را به ترکیه و در زمینه LNG دارد و بیشتر این مواد را از مصر وارد می کنیم.

وی در خصوص زمان دیدار سران دو کشور نیز گفت: باید در ترکیه مقدمات این دیدار فراهم شود. در حال حاضر در دو ماه آینده مشغول انتخابات هستیم و شاید بلافاصله پس از انتخابات، دو رئیس جمهور با هم دیدار کنند.

انتهای پیام/