بایدن: جنگنده اف 16 را به اوکراین نمی فرستیم – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا گفت که این کشور تحت هیچ شرایطی جنگنده های اف 16 را به اوکراین نمی فرستد.

بر اساس این گزارش، جو بایدن روز دوشنبه در این رابطه به خبرنگاران پاسخ «نه» داد.

در همین حال، پس از تصمیم کشورهای غربی برای ارسال تانک به کی‌یف، اوکراین برای دریافت جنگنده و موشک‌های بالستیک اعلام آمادگی کرده بود.

برخی رسانه ها گزارش دادند که بعید نیست وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) جنگنده های F-16 را به اوکراین بفرستد.

«یوری ساک» مشاور وزیر دفاع اوکراین گفت: پس از اعلام کشورهای غربی مبنی بر ارسال تانک به اوکراین، کی‌یف برای دریافت هواپیماهای جنگنده تلاش خواهد کرد.

یکی از مشاوران وزیر دفاع اوکراین به رویترز گفت: مانع بزرگ بعدی اکنون هواپیماهای جنگنده خواهند بود.

وی افزود: در صورت پذیرش رزمنده، برتری در میدان نبرد بسیار زیاد خواهد بود. این نه تنها جنگنده های F-16، بلکه جنگنده های نسل چهارم را نیز شامل می شود.

یوری ساک ادامه داد: آنها نمی خواستند گلوله های سنگین بفرستند، اما بعداً این کار را کردند، آنها تمایلی به تحویل سامانه های موشکی هیمار نداشتند، اما بعداً این کار را کردند، آنها نمی خواستند تانک به ما بدهند، اما اکنون آنها را تحویل می دهند. به ما تانک می دهد

این مقام اوکراینی گفت: به جز تسلیحات هسته ای، چیزی وجود ندارد که ما دریافت نکرده باشیم.

لازم به ذکر است که ارتش روسیه “عملیات نظامی ویژه” خود را در شرق اوکراین در 24 فوریه (5 مارس 1400) آغاز کرد. مقامات ارشد دولت روسیه گفتند که این عملیات در پاسخ به درخواست سران جمهوری های خودمختار دونتسک و لوهانسک برای محافظت از آنها در برابر نیروهای اوکراینی آغاز شد. به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هدف از این عملیات را “حمایت از افرادی است که بیش از هشت سال مورد نسل کشی و آزار و اذیت رژیم کی یف قرار گرفته اند.”

برای مقابله با پیشروی ارتش روسیه، آمریکا و کشورهای غربی تحریم های زیادی را علیه روسیه وضع کرده اند و در عین حال انواع سلاح های پیشرفته را برای ارتش اوکراین ارسال کرده اند. از سوی دیگر، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه نیز گفته است که هرگونه محموله و کاروان حامل تسلیحات نظامی برای اوکراین، هدف قانونی نیروهای روسی است.