برزیل زیر بار درخواست ماکرون برای کمک نظامی به اوکراین نرفت

به گزارش خبرگزاری بین المللی فارس، بر اساس گزارش یک سایت برزیلی، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهور این کشور درخواست امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه برای ارسال کمک های نظامی به اوکراین را رد کرده است.

«جمیل شاد» روزنامه‌نگار برزیلی به نقل از منابع آگاه نوشت که رئیس‌جمهور برزیل طی گفت‌وگوی تلفنی با همتای فرانسوی خود، درخواست او برای ارسال کمک‌های نظامی به اوکراین را رد کرده و تمایل خود را برای مشارکت فعال در جستجوی یک راه حل مسالمت آمیز»، برای اوکراین تاکید کرد.

این روزنامه نگار به نقل از منابع آگاه، گفتگوی تلفنی یک ساعته رهبران برزیل و فرانسه را در پنجشنبه گذشته یادآور می شود که در آن لولا داسیلوا با مکرون درباره «نیاز به مذاکره با روسیه به منظور نهایی کردن آتش بس» صحبت کرد. “

به گزارش خبرگزاری «ایتارتاس»، این روزنامه نگار در ادامه به توضیح گفتگوی تلفنی لولا داسیلوا با مکرون پرداخت و تصریح کرد که اگرچه برزیل همچنان عملیات نظامی ویژه مسکو در اوکراین را محکوم می کند، اما تمایلی به «کمک به عملیات نظامی» در اوکراین ندارد. اوکراین او بخشی از مسئولیت وضعیت اوکراین را متوجه ناتو می‌داند زیرا «در سال‌های اخیر، این امر به ایجاد روابط اعتماد با کرملین کمکی نکرده است».

جمیل شاد می گوید اروپا این واقعیت را پنهان نمی کند که در ازای حمایت از لولا داسیلوا پس از اعتراضات ژانویه علیه او در پایتخت برزیل، انتظار دارد رهبر برزیل به مسائل مهم مراکز قدرت در اروپا توجه کند.

این روزنامه نگار در پایان مقاله خود نوشت: از این گفتگو مشخص شد که لولا داسیلوا تنها برای جلب رضایت متحدان جدید خود هیچ موضعی در قبال مسائل بین المللی اتخاذ نخواهد کرد.

پیش از این، دفتر مطبوعاتی رئیس جمهور برزیل گزارش داده بود که بین این روسای جمهور تبادل نظر عمیقی در مورد جستجوی صلح بین روسیه و اوکراین صورت گرفته است و لولا داسیلوا بر لزوم تعامل بیشتر رهبران جهان در چارچوب توافق هسته ای تاکید کرد. سازمان ملل و گروه 20 برای رسیدن به این هدف.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید