نرخ سود بانکی افزایش یافت/ جزئیات تصمیم مهم دولت در مورد سود بانکی

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مسئولان بانک مرکزی امروز در نشستی با مسئولان بانک های دولتی و خصوصی تصمیم به تغییر نرخ سود بانکی گرفتند.

بر اساس این گزارش، بانک مرکزی امروز میزبان مدیران عامل بانک های دولتی و خصوصی برای هماهنگی ابلاغ و اجرای مصوبه مهم تغییر نرخ سود بانکی بود و در این جلسه نرخ سود سپرده ها حداکثر به 22.5 افزایش یافت. درصد و نرخ سود تسهیلات به 23 درصد افزایش یافت.

در این جلسه که عصر امروز به ریاست رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد، مصوب شد نرخ سود بانکی با نرخ های جدید در سیستم بانکی اعمال شود.

بر این اساس نرخ سود تسهیلات بانکی به 23 درصد و نرخ سود سپرده های سه ساله بانکی به 22.5 درصد افزایش یافت.

پیش از این محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی درباره تصمیم این بانک برای تغییر نرخ سود بانکی گفته بود: شورای پول و اعتبار مصوبه ای برای افزایش نرخ سود سپرده های بانکی دارد که به زودی اجرایی می شود.

پیش از این بر اساس آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار، نرخ سود سپرده های بانکی 18 درصد بود، اما با توافق ضمنی بانک مرکزی و بانک ها، این نرخ اخیرا ماهانه به 20 درصد افزایش یافته بود.

بر اساس بخشنامه بانک مرکزی به شبکه بانکی، در سال‌های اخیر برخی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی با توسل به سازوکارهای خاص و روش‌های غیرمتعارف، نرخ سود تسهیلات و نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت را نقض کرده‌اند. .

همانطور که بارها اشاره شده است، ادامه این گونه اقدامات مخرب و ناسالم منجر به انحراف سیاست های پولی در کشور شده و دستیابی به اهداف مورد نظر بانک مرکزی با موانع جدی مواجه خواهد شد. علاوه بر این، چنین اقداماتی باعث افزایش قیمت تمام شده پول در موسسات اعتباری می شود و تهدیدی برای ثبات و سلامت موسسات اعتباری محسوب می شود.

در این بخشنامه آمده است: پیرو بخشنامه شماره 126642/99 مورخ 28/04/1399 در خصوص موضوع ابلاغ مصوبه یک هزار و دویست و نود و هفتمین جلسه مورخ 24/04/1399 شورای محترم پول و اعتبار مربوط به سقف نرخ سود سپرده های مدت دار سرمایه گذاری، به موجب این مصوبه در جلسه یکصد و سیصد و پنجاهم شورای پول و اعتبار در خصوص نرخ سود تسهیلات و سود علی الحساب انواع سپرده های سرمایه گذاری بلندمدت به شرح زیر تعیین شد:

الف) سقف نرخ سود سالانه سپرده های سرمایه گذاری بلندمدت:

1- سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت عادی: 5%

2- سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت سه ماهه ویژه: 12%

3- سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت ویژه 6 ماهه: 17%

4- سپرده سرمایه گذاری بلند مدت با مدت یکسال: 20.5%

5- سپرده سرمایه گذاری بلند مدت با مدت دو سال: 21.5%

6- سپرده سرمایه گذاری بلند مدت با مدت سه سال: 22.5%

223225