عکس رآکتور هسته ای باورنکردنی رولز رویس برای تامین برق ماه!

شرکت هوافضای بریتانیایی رولز رویس که از پیشگامان عرصه هوانوردی و موتورهای پیشران است، اخیرا در شبکه های اجتماعی خود از یک راکتور هسته ای کوچک با قابلیت تامین انرژی لازم برای پایگاه های انسانی در ماه رونمایی کرد.

رولز رویس از سال 2015 روی راکتورهای کوچک مدولار (SMR) کار می کند و می خواهد اولین راکتور خود را با این فناوری تا سال 2029 راه اندازی کند. این شرکت اکنون تصویری منتشر کرده است که احتمالاً کپی این راکتورها است. این شرکت دستگاه حاضر را “رآکتور میکرو رولز رویس” نامید که در نهایت می تواند گزینه ای برای تامین انرژی انسان در ماه باشد.

رولزرویس می گوید ریز راکتور آن برای استفاده از سوخت ذاتا ایمن و پایدار طراحی شده است. هر ذره اورانیوم در این راکتور در زیر چندین لایه محافظ قرار می گیرد تا دچار شرایط سخت محیطی نشود.

طراحی متفاوت از راکتور هسته ای کوچک رولزرویس

این شرکت اخیرا قراردادی را با آژانس فضایی بریتانیا برای بررسی گزینه های احتمالی برای استفاده از انرژی هسته ای در اکتشافات فضایی امضا کرده است. در کنار راکتور هسته ای، آنها اکنون روی یک رم جت و یک نیروگاه کار می کنند که از مواد رادیواکتیو در حال پوسیدگی طبیعی برای تولید انرژی استفاده می کند.

رولز رویس همچنین در حال کار بر روی یک موتور موشک هسته ای برای یک موشک دو مرحله ای است. جیک تامپسون، مدیر ارشد نوآوری این شرکت می گوید: «بیش از 60 مهندس و دانشمند در حال حاضر روی این فناوری ها برای اکتشاف فضایی کار می کنند. ما در حال توسعه طرح های اولیه و گذراندن مراحل آزمایشی سامانه موشکی دو مرحله ای به مدار و سامانه های هسته ای هستیم. ما تاکنون یک نمونه اولیه کوچک از راکتور فضایی خود ساخته‌ایم و تا سال 2029 یک راکتور آماده ارسال به ماه خواهیم داشت.

توجه به فناوری های هسته ای اخیرا افزایش یافته است. ناسا به تازگی اعلام کرده است که می خواهد با همکاری دارپا یک موتور موشک حرارتی هسته ای برای سفرهای فضایی بسازد.

5858