چرا هواپیماهای مسافربری را سفید می کنند؟

غزل زیاری – دلایل مختلفی برای رنگ سفید هواپیماهای مسافربری از جمله راحتی، کارایی و ایمنی وجود دارد. اما در اینترنت دلایل دیگری برای این تصمیم وجود دارد که بیشتر شایعه است. به عنوان مثال رنگ سفید نه تنها رنگ روشنی ندارد، بلکه از نظر وزنی سبک تر نیز می باشد و استفاده از آن نوعی صرفه جویی مالی برای شرکت های هواپیمایی محسوب می شود! البته طبق تحقیقات انجام شده نمی توان این شایعات را تایید کرد.

دلیل اصلی انتخاب رنگ سفید چیست؟

در ابتدا، هواپیماها رنگ متالیک خود را حفظ می کردند و با دیدن هواپیماهای کروم رنگ، یاد دهه های اول صنعت هوانوردی می افتید. با این حال، ما هنوز هواپیماهای فلزی را در آسمان می بینیم.

لازم به ذکر است که هر هواپیما در طول پرواز خود با چالش های آب و هوایی زیادی مواجه است و فلزات تمایل زیادی به خوردگی دارند. بنابراین رنگ آمیزی هواپیما به هر رنگی راهی برای محافظت از بدنه بیرونی هواپیما برای مدت طولانی تری است. رنگ آمیزی کل هواپیما می تواند بسیار پرهزینه باشد، اما مطمئناً در دراز مدت مقرون به صرفه تر از هزینه های تعمیر و نگهداری هواپیما خواهد بود.

علاوه بر مشکل خوردگی، فلز کروم روی سطح هواپیما نیاز به پرداخت دارد، اما در صورت رنگ آمیزی هواپیما، این کار ضروری نخواهد بود.

انتخاب رنگ سفید هواپیما نیز از نظر حرارتی نقش مهمی دارد. بر فراز ابرها و در طول روز، هواپیماها ساعت ها در معرض نور مستقیم خورشید و حتی گاهی اوقات در باند فرودگاه قرار می گیرند. رنگ سفید گرمای کمتری را جذب می کند و بنابراین در طولانی مدت هزینه کمتری برای خنک کردن فضای داخلی هواپیما خواهد داشت.

تاثیر قرار گرفتن در معرض نور خورشید و تعامل با عناصر نیز برای رنگ های مختلف متفاوت است.

رنگ های دیگر با گذشت زمان تغییر می کنند و محو می شوند، اما رنگ سفید تغییر نمی کند. این یکی دیگر از دلایل اقتصادی بودن رنگ سفید هواپیما است.

رنگ سفید همچنین دیدن و شناسایی عیوب یا آسیب را آسان تر می کند. ترک‌ها یا فرورفتگی‌هایی که نباید روی بدنه بدنه باشند، روغن نشت‌کننده یا سایر مایعات داخلی در رنگ سفید راحت‌تر از رنگ‌های دیگر دیده می‌شوند.

دلیل دیگری پشت انتخاب رنگ سفید وجود دارد: کاهش خطر برخورد پرندگان با هواپیما. برای پرندگان کشنده و گاهی برای مسافران هواپیما خطرناک است.

نتیجه یک مطالعه نشان می دهد که اگر بدنه هواپیما سفید باشد، چه در آسمان آفتابی و چه در آسمان ابری، کنتراست رنگ بیشتری نسبت به رنگ آبی خواهد داشت. البته محققان گفتند که این نتیجه قطعی نیست و باید در این زمینه تحقیقات بیشتری انجام دهند.

plane.jpg

دلایل نادرست برای انتخاب رنگ سفید

اگر پاسخ این سوال که چرا اکثر هواپیماها سفید هستند را در اینترنت جستجو کنید، با این جمله مواجه می شوید که رنگ سفید از رنگ های دیگر به خصوص مشکی سبک تر است و به طور کلی تفاوت وزن سیاه و سفید به همان اندازه است. به عنوان یک فرد مسافربری و رنگ سفید می تواند سرمایه خوبی برای رنگ آمیزی هواپیما باشد.

حال اگر این ادعا را در انجمن های تخصصی بررسی کنید، نظرات مخالف بسیاری از طرفداران صنعت هوانوردی را خواهید دید که از این ادعا خشمگین هستند. برخی از این افراد بیان می‌کنند که وزن‌های ویژه مشابه رنگ‌های اکسید تیتانیوم خریداری شده در فروشگاه و سایر رنگ‌های معمولی موجود در بازار نشان می‌دهد که رنگ سفید حتی سنگین‌تر است.

این ادعا را بررسی کنید

با توجه به احتمال متفاوت بودن رنگ های مورد استفاده برای رنگ در صنعت هوانوردی با فردی شاغل در صنعت هوانوردی تماس گرفته شد.

این تماس با یکی از شرکت های پیشرو در زمینه تولید رنگ هواپیما صورت گرفت و این سوال مطرح شد که آیا رنگ سفید روشن تر از رنگ های تیره است یا خیر؟ متاسفانه پاسخ دریافتی این بود که پاسخ این سوال محرمانه است.

این نشان می دهد که صنعت هوانوردی یکی از مرموزترین مصرف کنندگان در دنیای پر زرق و برق امروزی است.

کارشناسان صنعت هواپیما بر این باورند که این تصور که رنگ سفید از رنگ های دیگر در این صنعت روشن تر است به نوعی ناشی از سردرگمی عمومی در رنگ هواپیما است.

منبع: iflscience

5858