افتتاحیه نمایشگاه پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر / ۴۴۰ اثر از ۲۷۴ هنرمند

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی خبرگزاری فارس، امروز جمعه (7 بهمن ماه) از ساعت 17 مراسم افتتاحیه پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با حضور محمود سالاری معاون امور هنری وزیر، عبدالرضا سهرابی برگزار شد. مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس میرهشمی، دبیرکل، سیدمصطفی زراوندیان، دبیر ستاد تجسمی حوزه هنری (استان های فجر) در این دوره از جشنواره، جمعی از معلمان، داوران، هنرمندان، اساتید و پیشکسوتان حضور داشتند. آثار منتخب هنرمندان را در موسسه فرهنگی هنری صبا به نمایش گذاشت.

*سالاری: از این همه نبوغ هنری هنرمندان خوشحالم

در این مراسم افتتاحیه محمود سالاری، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی با حضور اساتید آغاز شد و من و معلمان قبول داریم که آثار بسیار خوب و قابل داوری هستند. آثار از کیفیت هنری و خلاقیت بالایی برخوردار هستند که باعث می شود هرکسی برای دقایقی میخکوب شود.

وی افزود: آثار مدرن شده سنت و تلفیق هنرهای اصیل ایرانی و مدرن در این نمایشگاه قابل توجه است، به همه تبریک می گویم و از نبوغ هنری هنرمندان خوشحالم.

* رشد کیفی آثار در رشته های خاص

در نگاهی کلی به نمایشگاه پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر به نظر می رسد چینش آثار هماهنگی بهتری نسبت به سال های گذشته داشته باشد. ارزیابی کلی از آثار حاضر در جشنواره نشان می دهد که در حوزه «عکاسی» و «تصویرسازی» رشد کیفی خوبی را شاهد بوده ایم، بنابراین شاهد حضور آثار باکیفیتی در این دو حوزه خواهیم بود. البته آثار «نقاشی خطی» نیز یکی از موضوعات پرتکرار این نمایشگاه است و بازدیدکنندگان آثاری را بر روی دیوار گالری صبا خواهند دید.

در تحلیل محتوای آثار به طور کلی رد موضوعات مختلف یکی دو سال اخیر کشور در برخی از آثار به چشم می خورد، موضوعاتی مانند اپیدمی (کرونا)، تفرجگاه باشکوه کربلا و پرتره های شهید حاج قاسم سلیمانی و… راه خود را به آن‌ها آثار هنری پیدا کردند.

*یادداشت پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر

این جشنواره هنری با نمایش آثار برگزیده هنرمندان در بخش طوبی طلایی (مسابقه ای)، بخش اوج ویژه (مسابقه) و بخش تماشای هنر ویژه استان ها (غیر رقابتی) برگزار می شود.

موضوع جشنواره پانزدهم آزاد بود و آثار در رشته های تصویرسازی، خوشنویسی، عکاسی، کارتون و کاریکاتور، طراحی گرافیک، حجم (مجسمه، سرامیک، تنظیم) و نقاشی ارزیابی شدند.

* حضور 440 اثر از 274 هنرمند در جشنواره

در مجموع 440 اثر از 274 هنرمند در رشته های مختلف تصویرسازی، حجم، خوشنویسی، طراحی گرافیک، عکاسی، طنز و کاریکاتور، نقاشی و طراحی در دو بخش «طوبی طلایی» و «قله ها» به نمایش گذاشته می شود.

آثار ارائه شده در طیف وسیعی از مضامین، تکنیک ها و رویکردهای هنری، از واقع گرایانه تا انتزاعی و مفهومی، آزاد و بدون محدودیت هستند و نمایانگر چشم اندازی از طیف خلاقیت ها، نوآوری ها و تجربیات هنرمندان جدید هستند. تمامی هنرمندانی که در نمایشگاه شرکت کردند. و به کتاب جشنواره جایزه داده می شود و تمامی هنرمندانی که به جشنواره می آیند به عضویت موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر در می آیند. امسال 32 استان کشور با حضور 550 هنرمند در بخش هنرنمایی (استان های فجر) حضور دارند.

* برگزاری همزمان نمایشگاه در 11 استان

لازم به ذکر است که 11 استان همزمان با تهران جشنواره هنرهای تجسمی فجر را برگزار می کنند و سایر استان ها نیز چند روز قبل یا بعد از تهران فعالیت خود را آغاز می کنند. در پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در هر رشته هنری یک نفر به عنوان برگزیده انتخاب می شود و از 2 نفر تجلیل می شود و از سه اثر در رشته هایی مانند خوشنویسی و حجم تقدیر می شود.

برگزیدگان 30 میلیون تومان و برگزیدگان 10 میلیون تومان وجه نقد دریافت خواهند کرد. عبدالرضا سهرابی رئیس شورای سیاسی پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و منیژه آرمین، امیر راد، مرحوم عبدالرحیم سیاهکارزاده، پریسا شادقازوینی. مسعود شجاعی طباطبایی، مینا صدری، کاظم طلایی، نادر قشقایی، یدالله کابلی، سیدعباس میرهشمی، سید محمدرضا میری، مسعود نجابتی و همچنین کاظم طلایی (تصویرگر)، علی اشرف توکون آبادی (خوشنویسی)، علی اشرف توکن آبادی (خوشنویسی) اعضای این شورا هستند. (گرافیک طراحی)، کمال الدین شاهرخ (عکاسی)، بهمن عبدی (کارتون و کاریکاتور)، طاهر شیخ الحکمایی (جلد)، پریسا شادقزوینی (نقاشی)، مینا صدری (نقاشی) اعضای هیئت مدیره و سید محمدرضا میری دبیری هستند. بخش ویژه (تصاویر) این جشنواره.

علاقه مندان می توانند برای بازدید از این نمایشگاه همه روزه (به استثنای 15 و 22 بهمن) از ساعت 10 الی 18 به نشانی خیابان ولی عصر (عج)، نرسیده به خیابان طالقانی، هنرستان، موسسه فرهنگی هنری صبا مراجعه کنند. 00:00 صبح اختتامیه پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر ۱۴ اسفندماه برگزار می شود.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید