آغوش ما به روی انواع نگاه ها در هنر باز است/ بدجنس ها تحقیر شده اند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر ، محمود سالاری دستیار امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه افتتاحیه پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در جمع خبرنگاران در جمع خبرنگاران با بیان اینکه انتظارات مهمی از دهه فجر دارد، مهم ترین نکته در دهه فجر است. جشنواره هنرهای تجسمی: ​​اگر بگویم فراتر از انتظارم است و به عنوان دانشجوی هنر یعنی مجموعه آثار را دیدم، می گویید شاید اغراق کرده ام، اما در جمع اساتیدی که آثار را دیدند، همه قبول کردند که تعداد و کیفیت آثار فراتر از انتظار ما بود. حتی معلمان داوری هم گفتند که در مورد داوری مشکلات و چالش هایی دارند.

وی درباره بررسی ارتباط جشنواره و دانشگاه نیز گفت: امسال شخصا با چند دانشگاه وارد مذاکره شدم و ارتباط خوبی با هم داشتیم. از طرفی شورای عالی هنر که مدتی است با حضور اساتید برجسته دانشگاه های هنر تشکیل شده است و مطمئنم حضور دانشگاهیان در جشنواره تجسمی فجر آینده مهمتر از امسال خواهد بود. اما امسال مدیر کل و دبیر پانزدهمین جشنواره تجسمی فجر با دانشگاه های مهم هنر ارتباط برقرار کرده و از حضور آنها بهره مند شده ایم.

سالاری در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر رویکرد دستیار هنری نسبت به تحریم های جشنواره تجسمی و موسیقی فجر گفت: الحمدلله کشور ما آنقدر فضای باز و مهمی است که اگر هرکس دوستش داشته باشد در جشنواره شرکت می کند و اگر شرکت نکند. دوست ندارند، نمی‌خواهند، اما مشکل اینجاست: اینکه برخی از افراد به هنرمندان دیگر می‌گویند شرکت نکنید یا چرا شرکت می‌کنید! و آنها کسانی هستند که خواستار آزادی هستند. ایجاد این مزاحمت برای دیگران و دادن شعار آزادی کاملاً متضاد است. خدا را شکر آغوش ما برای همه نوع نگاه در هنر باز است، اما هنر از منظر متعالی و نه هنر انحرافی، فقط فنی و فنی.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر دیگر مبنی بر اجرای سیاست های جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: از همه همکارانم در حوزه تجسمی به ویژه از آقای سهرابی مدیر کل هنرهای تجسمی و آقای میرهشمی تشکر می کنم. دبیر کل. این جشنواره، زیرا در شرایطی که ستمکاران در صدد ویران کردن کشور بودند، مانند ققنوس سر بلند کردند و کار مهمی را انجام دادند که هم مایه مباهات کشور است و هم مایه شرمندگی اشرار.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز پیش بینی خود از جشنواره موسیقی فجر را با مهر در میان گذاشت: همان امیدی که در جشنواره تجسمی فجر و تئاتر فجر دارم، مطمئنم در موسیقی فجر نیز همین اتفاق خواهد افتاد و هنرمندان ما باعث افتخار ما خواهند شد و دشمنان ما را تحقیر خواهند کرد.

سالاری در پایان با بیان اینکه در جشنواره تجسمی از هنرمندان حمایت می کنم و از آنها هنر می خریم، گفت: هر ساله چنین برنامه هایی ایجاد می شود و تعداد مشخصی کار می خریم و از هنرمندان حمایت می کنیم، اما بپذیرید که بودجه و منابع ما نیست می توانیم. همه اینها را بخر در این زمینه شهرداری و سایر سازمان ها نیز باید درک و حمایت کنند، به عنوان مثال برخی از آثار حجمی ارائه شده در جشنواره تجسمی فجر واقعا قابلیت نمایش شهری را دارند و شهرداری می تواند این آثار را در ابعاد بزرگتر سفارش دهد تا به صورت شهری نیز مورد استفاده قرار گیرد. وزارتخانه ها و سفارتخانه های ما می توانند آثار خوشنویسی، نقاشی و نگارگری را خریداری کنند و به عنوان میراث هنری ایران حفظ کنند و در معرض دید جهانیان قرار دهند، اما متاسفانه این دیدگاه وجود ندارد.