هزاران امضا برای لغو سخنرانی زلنسکی در جشنواره موسیقی ایتالیا – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، ده‌ها هزار شهروند ایتالیایی در اعتراض به برنامه سخنرانی ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در جریان مسابقه موسیقی مشابه «یوروویژن» در ایتالیا، کمپینی و طوماری را امضا کردند.

این طومار که ناتو و “سرکوب وحشیانه مردم روسی زبان جمهوری دونباس توسط رژیم کی یف” را مسئول جنگ در اوکراین می داند، تاکنون حدود 33000 امضا جمع آوری کرده است.

در این طومار، از برگزارکنندگان جشنواره موسیقی Sannermo، نسخه ایتالیایی مسابقه آواز یوروویژن، خواسته شده است که دعوت زلنسکی برای شرکت در جشنواره را لغو کنند. زلنسکی قرار است در شب فینال که در 11 فوریه برگزار می شود، از طریق تماس ویدیویی سخنرانی کند.

متئو سالوینی، معاون نخست وزیر ایتالیا گفت که این رویداد “فقط باید یک جشنواره موسیقی ایتالیایی باشد”.

وی درباره این سوال گفت: زلنسکی؟ نمی دانم چطور خواننده است. اگر فرصت دیدن این جشنواره را داشته باشم، فقط به موسیقی گوش خواهم داد نه چیز دیگری.

سالیوینی افزود که اگرچه او از “موضع غربی” در مورد جنگ در اوکراین حمایت می کند، اما سن جشنواره موسیقی سنرمو “فقط باید برای موسیقی باشد”.

الساندرو دی باوتیستا، قانونگذار سابق ایتالیا، در اعتراض به سخنرانی و حضور زلنسکی، یک “کمپین ضد جشنواره” ترتیب می دهد.

در 11 ماه پس از عملیات نظامی روسیه در اوکراین، زلنسکی همیشه یک ترفند تبلیغاتی در رویدادهای غربی بوده است. این بازیگر و کمدین سابق در جشنواره موسیقی گلستونبری بریتانیا، جشنواره فیلم کن و ونیز و اوایل ماه جاری در مراسم گلدن گلوب سخنرانی کرده است.

حمایت ایتالیا از اقدامات زلنسکی و ناتو در اوکراین ضعیف تر از هر کشور اروپای غربی است. بر اساس یک نظرسنجی که در اوایل ماه جاری انجام شد، 50 درصد از ایتالیایی ها مخالف ارسال کمک های تسلیحاتی از این کشور به اوکراین هستند و تقریباً همین درصد خواهان پایان فوری جنگ هستند، حتی اگر اوکراین مجبور شود بخشی از خاک خود را واگذار کند. با این حال، جورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا، قول “حمایت کامل از اوکراین” را داد.