پیش بینی تولید 3700 تن عسل در لرستان در سال جاری – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرنگار مهر، سعید محمدزاده در حاشیه سومین نشست فعال سازی زنبورداری دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه لرستان با اشاره به اهمیت فعالیت زنبورداری گفت: برای بهره برداری علمی و بهینه از مراتع و باغات استان. لرستان، پرورش و پرورش زنبور عسل یک ضرورت است.

وی ادامه داد: علاوه بر نقش زنبورهای عسل در گرده افشانی و افزایش محصولات، کشت این حشره مفید نقش ویژه ای در اشتغال زایی دارد.

مدیر دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه لرستان افزود: عوامل مختلفی از جمله تغییر اقلیم، خشکسالی و استفاده از سموم کشاورزی اثرات منفی در این حوزه داشته است.

محمدزاده گفت: در استان لرستان تعداد کل زنبورداران 3 هزار و 537 نفر و افراد شاغل در این حوزه 3 هزار و 464 نفر هستند و 435 هزار و 196 کندو در این استان وجود دارد.

وی ادامه داد: در استان میانگین تولید عسل حدود هشت کیلوگرم برای هر کندو است که نسبت به میانگین عمومی پایین است، اما با توجه به رشد روزافزون علاقه به زنبورداری، تعداد کندوهای استان در سال جاری نسبت به در سال گذشته حدود 8. درصد افزایش یافته است.

مدیر دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه لرستان گفت: امسال میزان تولید عسل در استان لرستان 3 هزار و 700 تن برآورد شده است.

محمدزاده تصریح کرد: تعداد متخصصان زنبورداری در کشور بسیار کم است. یکی از دلایل این است که تخصص زنبورداری بین رشته ای است. آنقدر که با رشته های حشره شناسی و دامپروری پیوند خورده است.

وی ادامه داد: متاسفانه نبود اطلاعات جدید از سوی زنبورداران و نبود داروهای استاندارد و موثر برای کنترل بیماری های زنبور عسل منجر به کاهش تولید عسل شده و در حال حاضر زنبورداران به بیماری هایی از جمله مبتلا هستند. لوک اروپایی ها و… از نیاز به تلاش مضاعف محققان در این زمینه برای شناسایی و درمان این بیماری ها رنج می برند.

مدیر دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه لرستان افزود: تولید عسل، زهر زنبور عسل، ژل رویال، بره موم و Apitherapyیکی از مهمترین شاخه هایی است که برای فعال سازی زنبورداری دانشگاهی در دستور کار قرار گرفته است.