ائمه اطهار (ع) بهترین الگو برای تربیت فرزندان هستند – خبرگزاری مهر ایران و جهان

حجت الاسلام محمد عزیزی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص لزوم همراهی با فرزندان گفت: عامل اصلی تربیت فرزند صبر و تحمل در برابر مشکلات است. اگر بد باشد نه تنها اثر خوبی ندارد بلکه اثر منفی هم دارد.

وی افزود: در علم روانشناسی گفته می شود که مادر هرگز نباید از فرزندان خود شکایت کند، زیرا ممکن است مادر بعداً ابراز آن شکایات را فراموش کند اما این عامل تا 20 سال در ذهن کودکان باقی می ماند. فرزندان پس از صبر مقوله رضایت و شکرگزاری است.

امام جمعه میامی با اعلام اینکه مردم بیگناه (آ) از جمله امام حسین (ع)آ) از جایگاه ویژه آه تو گفت: یکی از جبهه های تربیتی واقعه عاشورا، صحنه آزادی و انتخاب راه است و این امر را باید از امام حسین (ع) آموخت.آ) بیا یاد بگیریم

عزیزی ادامه داد: این امام بزرگوار علیرغم اینکه در کربلا نیاز مبرم به کمک داشتند، شب عاشورا رو به برادرش می کند و می گوید می توانید دست برادران را بگیرید و برگردید، اما می گویند اگر من بیایم. برگرد، جواب از مادرم زهرا خواهد آمد.س) چه بدهم و این اساس تربیت است.

ایشان فرمودند در مدرسه اهل بیت(ع)آ) نه تنها تربیت فرزندان از بدو تولد مورد توجه قرار می گیرد، بلکه قبل از آن نیز باید از امام حسین (ع) باشد.آ) بیایید یاد بگیریم که راه انتخاب و آزادی را به فرزندانمان بیاموزیم.

امام جمعه میامی گفت: اولین نکته در تاریخ معارف امام حسین (ع)آ) بله ابراز محبت به فرزندان چیزی است که خداوند در دل پدر و مادر قرار داده است اما آنچه آثار تربیتی دارد ابراز آن به فرزندان است یعنی فرزند باید بداند که والدین او را دوست دارند.

عزیزی با تصریح به اینکه ائمه اطهار (آ) بهترین الگوها برای تربیت فرزندان برجسته شده است: امام حسین (ع)آ) با در آغوش گرفتن فرزندان خردسال خود از آنان حمایت و محبت می کرد، پس باید این امام بزرگوار و سایر ائمه معصومین را الگوی خود قرار دهیم.