91 درصد مطالبات مالیات بر ارزش افزوده تولیدکنندگان استان قزوین پرداخت نشد – خبر قزوین – اخبار استان های تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین ، مهدی عبدیان امروز در جلسه افتتاحیه قوه مجریه شورای حل اختلاف تولیدکنندگان و صادرکنندگان که در دادگاه عمومی و انقلاب قزوین برگزار شد، اظهار داشت: پرداخت از سوی دستگاه های اجرایی با تاخیر زیادی مواجه است. سهم تولیدکنندگان از مالیات بر ارزش افزوده و مسئولان هنوز یک ماه است که به وعده خود برای پرداخت این سهم عمل نکرده اند.

وی با بیان اینکه فلسفه وصول مالیات بر ارزش افزوده تقویت حوزه تولید است، افزود: 91 درصد از درخواست های تولیدکنندگان استان برای مالیات بر ارزش افزوده در سال جاری هنوز پرداخت نشده و در 10 ماه گذشته تنها 9 مورد است. درصد از سهم تولیدکنندگان از مالیات بر ارزش افزوده پرداخت شده، ارزش افزوده به آنها رسیده است.

عبدیان ادامه داد: اگر سهم تولیدکنندگان و صادرکنندگان از مالیات بر ارزش افزوده در زمان مناسب به آنها برسد، تولیدکنندگان و صادرکنندگان دیگر دغدغه تامین نقدینگی و سرمایه در گردش مورد نیاز تولید را نخواهند داشت، اما در سال های اخیر شاهد طولانی مدت بوده ایم. – تاخیر مدت دار در پرداخت از سوی تولیدکنندگان و ما صادرکننده مالیات بر ارزش افزوده بودیم.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان قزوین همچنین از روند پرداخت تسهیلات بانکی توسط بانک های فعال در استان قزوین انتقاد کرد و گفت: با توجه به اینکه بانک ها سود 23 تا 25 درصدی به سپرده های سرمایه گذاری مردم می دهند بنابراین تمایلی به پرداخت ندارند. وام با سود 18 درصد برای تولیدکنندگان و در نیمه دوم سال شاهد کاهش شدید پرداخت تسهیلات بانکی به تولیدکنندگان استان قزوین بودیم.

وی در این جلسه حذف برون سپاری ارز را یکی از بزرگترین چالش های صادرکنندگان دانست و گفت: در حال حاضر فاصله زیادی بین قیمت ارز در بازار آزاد و قیمت ارز در بازار توافقی وجود دارد. و در نتیجه صادرکننده موظف است ارز خود را به قیمت کمتری بفروشد و مجدداً بفروشد و در اختیار واردکننده قرار دهد که برای واردات سود بیشتری دارد.

عبدیان افزود: برای تقویت صادرات و در نتیجه تولید باید فاصله بین قیمت پول آزاد و پول توافقی بازار به حداقل ممکن کاهش یابد و البته تک نرخی شدن تغییر تکلیف اساسی است. بنابراین در شرایط فعلی صادرکننده باید زیان بپردازد.

انتهای پیام/