سازمان ملل: سرشماری پناهجویان افغان نشان دهنده حسن نیت ایران است – اخبار افغانستان – اخبار بین الملل تسنیم

به گزارش دفتر منطقه ای خبرگزاری تسنیم ، «مایکل والش» رئیس دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و «اینا گلدکوآ» سفیر نیوزلند با «صادق رضادوست» مدیرکل این سازمان دیدار و گفتگو کردند. اتباع خارجی و امور مهاجران وزارت کشور ایران در مورد مسائل مهاجران.

وی در این دیدار گفت: حضور نزدیک به 6 میلیون مهاجر در ایران نشان دهنده حسن نیت جمهوری اسلامی نسبت به مهاجران و پناهندگان است.

رضادوست در خصوص جمعیت مهاجر افغانستانی مقیم ایران و همچنین پس از تحولات 1400 در افغانستان و روی کار آمدن دولت موقت طالبان گفت: حضور مهاجران به ویژه مهاجران تازه وارد مشکلات زیادی را در زمینه های مختلف در ایران ایجاد کرده است، اما ما از آنها استقبال می کنیم. به هر حال. .

مدیرکل اتباع خارجی و امور مهاجرتی وزارت کشور در ادامه خواستار حمایت بیشتر در زمینه پذیرش مهاجران افغانستانی به نیوزلند شد.

وی افزود: مردم افغانستان با توجه به همه مشکلاتی که با آن مواجه هستند برای تحصیل فرزندان خود اهمیت زیادی قائل هستند و این یکی از دلایل مهاجرت افغان ها به جمهوری اسلامی ایران است به طوری که در حال حاضر بالغ بر 700 هزار دانش آموز در این کشور تحصیل می کنند. و 60000 افغانی در مدارس و دانشگاه های ایران تحصیل می کنند.

مایکل والش ضمن قدردانی از جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی بیش از 40 سال از پناهجویان و ارائه خدمات مختلف به آنان، افزود: پس از سقوط دولت قبلی افغانستان و روی کار آمدن دولت موقت طالبان، بسیاری از مهاجران از افغانستان به این کشور مهاجرت کردند. سایر نقاط جهان و برخی از طریق ایران وارد نیوزلند شدند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در سایر کشورها به دلیل حمایت از پناهندگان شناخته شده است و باید از آن برای انتقال تجربیات خود در حمایت از پناهندگان استفاده کرد.

در این دیدار، اینا گلد کووا، رئیس دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد، از تحولات اخیر در افغانستان و اعمال محدودیت های تحصیلی برای زنان و دختران ابراز نگرانی کرد.

وی همچنین سرشماری و شناسایی اتباع و مهاجران جدید در ایران با جمعیت حدود 6 میلیون نفر را نشان دهنده حسن نیت جمهوری اسلامی ایران نسبت به مهاجران و پناهندگان دانست.

انتهای پیام.