اتاق فکر کشاورزی استان قزوین تشکیل می شود – اخبار قزوین – اخبار استان های تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین ، محمدحسین عطایی عصر امروز در نشست با شرکت های خدمات مشاوره فنی حوزه کشاورزی که در اتاق جلسات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین برگزار شد، اظهار داشت: اتاق فکر کشاورزی باید با جهاد کشاورزی همراه باشد. سازمان و سازمان نظام مهندسی کشاورزی در قالب شورای مشورتی باید با هدف پیشبرد اهداف بخش خصوصی در این استان تشکیل شود.

وی افزود: این اتاق فکر باید ماهانه تشکیل شود و در مورد طرح ها و مسائل مربوط به بخش خصوصی تصمیم گیری کند تا از ظرفیت کارشناسان و مهندسان کشاورزی هر چه بیشتر استفاده شود.

عطایی ادامه داد: یکی از توانمندی های مهم مهندسین عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی انجام امور مشاوره ای در ارتباط با اجرای طرح ها است که می توان سازوکار جامعی برای آن تدوین کرد.

وی یادآور شد: معتقدیم واگذاری آثار به بخش خصوصی باید با جدیت دنبال شود و حضور متخصصان در عرصه تولید قطعا می تواند منجر به افزایش تولید و دگرگونی دشت قزوین شود.

فرمانده ستاد امنیت غذایی استان قزوین یکی از اولویت های ما در استان قزوین را افزایش بهره وری در تولید محصولات گلخانه ای و کشاورزی عنوان کرد و گفت: کارشناسان و مهندسان بخش خصوصی در این زمینه ایده های زیادی دارند. برنامه سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین واگذاری اجرای طرح های ارتقای بهره وری کشاورزی به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی است.

عطایی از افزایش تعداد مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی به 16 واحد خبر داد و افزود: این افزایش نشان دهنده موفقیت دولت سیزدهم در برون سپاری کار به بخش خصوصی است که سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در این زمینه بسیار فعال بوده است. .

نیاز به ایجاد نمایندگی فنی در داروخانه های گیاهی استان قزوین

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان قزوین در این دیدار با بیان اینکه 1733 مهندس کشاورزی به صورت رسمی به عضویت نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان قزوین هستند، گفت: امروز امیدواریم با استفاده حداکثری بتوانیم از توانمندی های سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان قزوین هر چه بیشتر برای رهایی از آفات مخرب در بخش کشاورزی استفاده شود.

فرامرز حریری مقدم با بیان اینکه در این زمینه نیازمند اعتماد بیشتر مسئولان سازمان جهاد کشاورزی هستیم، افزود: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی امسال واحدهای تولید سم و کود در استان قزوین را ساماندهی کرده است.

وی با اشاره به وجود 220 مغازه عرضه سموم در استان قزوین ادامه داد: از این تعداد 64 واحد بر اساس بند ج ماده 2 قانون افزایش بهره وری حوزه کشاورزی و منابع به داروخانه های گیاهی تبدیل شده است.

حریری مقدم یادآور شد: این واحدها برای مبارزه با آفات نه مانند سم فروش بلکه با حضور متخصصان و کارشناسان فنی احکامی خواهند نوشت. حضور مسئول فنی با مجوز کار معتبر از سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در داروخانه های گیاهی، تضمین کننده ثبات ایمنی مواد غذایی خواهد بود.

وی افزود: حضور مسئول فنی در داروخانه داروهای گیاهی الزامی و ضروری است که منجر به استخدام اعضای متخصص سازمان می شود و باعث می شود از ظرفیت علمی آنها بیش از گذشته استفاده شود. خوشبختانه سیاست دولت سیزدهم سپردن کار به بخش خصوصی است که باید از آن بهره برد.

توان کافی برای آموزش و ارتقای کشاورزان در استان قزوین وجود ندارد

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در این جلسه با اشاره به اجرای طرح کشت قراردادی در استان قزوین گفت: با توجه به جدید بودن مقوله کشاورزی پیمانی. برای اکثر کشاورزان استان قزوین باید از ظرفیت بخش خصوصی و سازمان نظام مهندسی برای آموزش و ترویج کشاورزی پیمانکاری استفاده شود، زیرا در این زمینه توان کافی نداریم.

علی رهانجم افزود: در حال حاضر با توجه به تعدد وظایف سازمان جهاد کشاورزی در حوزه تولیدات گیاهی و اجرای طرح های سنگین از جمله جهش تولید در مناطق خشک، مجبور به بکارگیری مهندسان کشاورزی از بخش خصوصی هستیم. در این زمینه می توان بسته های تشویقی خوبی را در اختیار همکاران سازمان نظام مهندسی کشاورزی قرار داد.

وی ادامه داد: نگاه ما به توسعه کشاورزی استان قزوین باید از مدیریت دولتی به مدیریت خصوصی تبدیل شود و در این زمینه سایر نهادهای خصوصی با سازمان نظام مهندسی در حوزه کشاورزی استان قزوین فعال شوند.

انتهای پیام/