اکثر کارگران هنرستان های فنی و حرفه ای بازنشسته می شوند – مرکز خبر – اخبار استان های تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک ، عباس بیات عصر امروز در همایش مسئولان و مدیران هنرستان های فنی و حرفه ای و کار و دانش استان مرکزی با هدف افزایش دانش و اهمیت آموزش فنی و حرفه ای و حرفه ای شرکت کرد. نقشی که این دوره ها نه تنها در زمینه اشتغال و تولید کشور، بلکه در حوزه آموزشی کشور ایفا می کند، گفت: یکی از اتفاقاتی که در هنرستان ها می افتد آموزش چند ساعته دانش آموزان است. به فکر، کار و کردار خود مشغولند، بنابراین دغدغه سند تحول از خاطره به عمل و تأمل می‌رود این بیشتر در هنرستان‌ها اتفاق می‌افتد و زمینه آن بیشتر در هنرستان‌ها فراهم می‌شود.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری بارها در بیانات خود به اهمیت آموزش فنی و حرفه ای اشاره کرده اند، افزود: اگر آسیب شناسی آموزش فنی و حرفه ای داشته باشیم با مشکلات متعددی مواجه خواهیم شد که یکی کمبود تجهیزات و قدمت تجهیزات و تفاوتی که در آموزش فنی و حرفه ای با جریان های نظری، بر این اساس است که وجود تجهیزات به اندازه وجود امکانات در آموزش فنی و حرفه ای اهمیت دارد، بنابراین در صورت نبود امکانات ، آموزش و پرورش آسیب خواهد دید.

مدیرکل دفتر فنی و حرفه ای و کار و دانش وزارت آموزش و پرورش گفت: نیروی انسانی یکی از چالش های آموزش فنی و حرفه ای است. تعداد زیادی از همکاران شایسته و با تجربه بازنشسته شده و یا در شرف بازنشستگی هستند و نیروی جایگزینی برای آنها وجود ندارد. هویت هنرستان ها را نیروهای قدیمی شکل دادند و بسیاری از ایرادات و خلأهای موجود در آموزش فنی و حرفه ای را نیروهای توانمند می پوشانند. در واقع آموزش و پرورش توسط وزیر و معاونش اداره نمی شود. کارکنان، اما توسط مدیران خط مقدم، بنابراین کار اصلی با تلاش مدیران انجام می شود و حفظ نیروی انسانی برای ما مهم است.

بیات بیان کرد: حداکثر هنرجوی هنرستان در اوایل انقلاب 270 هزار نفر بود که الان یک میلیون و 80 هزار نفر هستند، پیشرفت فنی بیش از حد ما را از توسعه کیفی دور کرده است.

وی بیان کرد: سال گذشته شرایط بیماری کرونا و تعطیلی مدارس و هنرستان ها باعث شد کمتر توجه، نظارت و بازدید از هنرستان ها شود و گاهی تخصیص اعتبارات نیز با آسیب مواجه شد، بنابراین در این مرحله نسبت به چهار سال گذشته بیشتر با آن مواجه هستیم. چالش‌ها، اما این امید وجود دارد که دولت سیزدهم توجه و اهتمام زیادی به هنرستان‌ها داشته باشد و رئیس‌جمهور در جلساتی تاکید کرد که باید به تجهیزات و نیروی انسانی هنرستان‌ها توجه ویژه شود.

مدیرکل دفتر فنی و حرفه ای و کار و دانش وزارت آموزش و پرورش گفت: یکی از سازوکارهایی که برای پاسخگویی به مطالبات اجرا شده است، ایجاد ستاد هماهنگی و توسعه وزارت آموزش و پرورش، فنی و حرفه ای است. تحصیلات. به وزارت آموزش و پرورش که 2 جلسه با حضور معاونین و رئیس سازمان نوسازی، رئیس پژوهشگاه، معاون عالی وزیر، دبیر کل شورای عالی و … برگزار کردند و 5 جلسه در جلسه اول قطعنامه ها و در جلسه دوم 10 قطعنامه به تصویب رسید.

بیات گفت: اولین مصوبه هماهنگی و توسعه آموزش فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش اختصاص 70 درصد از ردیف 2 درصدی گازی که در اختیار سازمان نوسازی بود برای خرید تجهیزات هنرستان ها است. و امسال شاهد اعزام کاروان های تجهیزات به استان های مختلف بودیم که این مصوبه اجرایی شده بود و با پیگیری های وزیر مقرر شد این تعداد در بودجه آینده و تا پایان اسفندماه جبران شود. میزان تجهیزات باید نسبت به سال گذشته افزایش یابد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مصوباتی که به ارتقای کیفیت آموزش فنی و حرفه ای کمک می کند، بحث بچه های هنرستان است و مصوب شد که 20 درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه شهید رجایی به هنرجویان نخبه هنرستانی اختصاص یابد که کمک می کند. هنرستان ها نیز کمک می کنند حتی در 5 سال آینده 50 درصد ظرفیت دانشگاه شهید رجایی توسط دانشجویان هنرستان تامین شود.

مدیرکل دفتر فنی و حرفه ای و کار و دانش وزارت آموزش و پرورش گفت: توصیه ما توسعه کیفی است، هرچند باید توسعه کمی وجود داشته باشد، اما ادبیات امروز و دیدگاه ما این است که راه توسعه کمی است. از طریق توسعه کیفی، بنابراین ادبیات ما با دوستان برنامه و بودجه بر این اساس بود که اگر می خواهیم یک درصد توسعه داشته باشیم باید آن را در چارچوب بودجه ببینیم و در غیر این صورت نباید فشاری برای توسعه فنی وارد شود. بودجه هنرستان ها برای اولین بار بیش از 4.7 برابر شده است که امسال 67 میلیارد تومان بود اما بودجه سال آینده با 4.7 درصد افزایش به 300 میلیارد تومان رسید.

بیات بیان کرد: با توجه به نیاز شدید هنرستان ها، تکیه صرف به بودجه دولتی کارآمد نیست و باید بتوانیم بخشی از کار را به منابع دیگر متصل کنیم، بنابراین یکی از راهکارها تولید هنرستان ها است، زیرا معتقدیم خیلی خوب است. ظرفیت در هنرستان ها بله و فقط هنرستان صنایع فلزی ما می تواند تامین کننده بسیاری از تجهیزات و امکانات مرتبط باشد و راهکار دیگر ارتقای کیفیت هنرستان ها و فراهم آوردن فضا و شرایط تولید در هنرستان ها و سرپا ماندن است. ، و بخشی از منابع خود را به روز رسانی تجهیزات هنرستان می کنند، زیرا رویکرد ما آموزش و همچنین تولید و تولید هنرستان است.

وی افزود: استان مرکزی از ظرفیت صنعتی بالایی برخوردار است که باید از آن استفاده کرد، بخش صنعت و تولید متوجه شده است که برای ماندن در صحنه تولید و رقابت باید بتواند به تولید با کیفیت دسترسی داشته باشد و در این راستا بیشتر باید در تربیت نیروی انسانی و سرمایه گذاری در بخش هنرستان ها بحث شود، از این نظر مسیری با نیروگاه های کشور طی شده است تا دانش آموزان بتوانند دوره های آموزشی خود را در نیروگاه بگذرانند و نیروی کار ماهر تربیت کنند.

مدیرکل دفتر فنی و حرفه ای و کار و دانش وزارت آموزش و پرورش افزود: در ابتدای کار در این حوزه 270 میلیارد تومان درخواست برون سپاری وجود داشت که 130 میلیارد تومان آن خارج از بودجه بود. کلمات، پیوندهای اضافی ایجاد شده بود. و هیچ حمایتی صورت نگرفت و مشکلاتی ایجاد کرد. علاوه بر این، نزدیک به 13 میلیارد تومان مطالبات تکمیل ظرفیت و تقریبا 90 میلیارد تومان مطالبات مربوط به ذخیره سازی وجود داشت. در حوزه پیش بینی تقاضا برای سال آینده، بحث تکمیل ظرفیت، برون سپاری، تکمیل ظرفیت مطرح است.

بیات با بیان اینکه بیش از 98 درصد بودجه آموزش و پرورش به حقوق و دستمزد و بودجه پرسنلی اختصاص دارد، خاطرنشان کرد: امسال برای اولین بار 15 میلیارد تومان به هنرستان های استانی به عنوان به روز رسانی تجهیزات، نگهداری و … اختصاص یافته است. هنرستان ها نیاز دارند بودجه جداگانه ای در نظر گرفته شد و امیدواریم این رویکرد ادامه پیدا کند، همچنین برای سال آینده مبلغ خوبی در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/711/