بازار خودرو انحصاری است/ آرامش را به بازار خواهیم آورد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، شورای رقابت نتایج پانصد و چهلمین جلسه شورای رقابت در خصوص بازار خودرو را اعلام کرد.

در اطلاعیه جدید شورای رقابت آمده است:

1- ساختار بازار خودرو کشور به دلیل محدودیت های طرف عرضه (تولید، واردات)، قوانین و مقررات غیرضروری و بعضا نامناسب، شرایط تورمی مزمن در اقتصاد ایران، نوسانات ارزی و رویکرد سفته ای. باز کن در بازارها اعم از بازار خودرو و سایر اجزای مرتبط با این بازار در حال حاضر راه حل بهینه ای وجود ندارد و به همین دلیل شورای رقابت در تلاش است تا بهترین نسخه را برای مدیریت بازار خودرو در شرایط فعلی چه کوتاه مدت بیابد. ، مراحل برنامه ریزی بلند مدت و بلند مدت.

در این راستا، برنامه کوتاه مدت شورای رقابت با در نظر گرفتن همه منافع، رفع التهاب و ایجاد آرامش در بازار خودرو را در نظر گرفته است. ذینفعان و واقعیت های بازار و برنامه بلندمدت به دنبال انجام اصلاحات اساسی و نهادینه سازی فضای رقابتی در این بازار است.

2- بر اساس ماده 58 قانون اجرای دستورالعمل های کلی اصل 44 قانون اساسی و بررسی های انجام شده در مرکز ملی رقابت، بازار خودرو از مصادیق بازار انحصاری و مشمول بند 5 این ماده می باشد. (بند 5 بند 58 قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی «تصویب دستورالعمل تعیین قیمت، کمیت و شرایط دسترسی به بازار کالاها و خدمات اختصاصی در هر مورد با رعایت مقررات جاری است. “

3- قیمت گذاری خودرو بر اساس مدل هزینه-فایده منصفانه تر است و در این راستا از ظرفیت نهادهای تخصصی مربوطه استفاده خواهد شد.

4- مصرف کنندگان واقعی باید شناسایی شوند تا با اعمال محدودیت های فنی و اعتباری احتمالی، دسترسی به بازار تسهیل شود.

5- به منظور ایجاد فضای رقابتی و مدیریت بازار، واردات خودرو تسهیل می شود.

6- پیشنهادات لازم جهت اصلاح قوانین و مقررات نامناسب و غیرضروری توسط شورای رقابت ارائه می گردد.

7- نظارت بر بازار خودرو باید به صورت مستمر انجام شود و تعدیل های لازم به صورت پویا روی متغیرهای مربوط به عرضه، قیمت، نحوه دسترسی و … اعمال شود.

در خاتمه لازم به ذکر است که حدس و گمان و گاه اظهارات مغرضانه کمکی به بهبود شرایط و منافع مصرف کنندگان نمی کند و نظرات کارشناسی و نص صریح قانون مبنای اقدام خواهد بود.