نگرانی سازمان های حقوق بشری از سرنوشت دو فعال سعودی – اخبار غرب آسیا – خبرگزاری بین المللی تسنیم

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، سازمان حقوق بشری القسط از سرنوشت «محد القحطانی» و «عیسی النخیفی» دو فعال سعودی که به اجبار ناپدید شده اند ابراز نگرانی کرد. حدود 100 روز

سازمان حقوق بشر القسط در توییتی نوشت: «۹۰ روز است که محمد القحطانی با خانواده خود تماسی نداشته است. زیرا مقامات سعودی او را با وجود پایان دوره محکومیت ناپدید کردند.

این سازمان حقوق بشری خواستار آزادی محمد القحطانی و توقف تخلفات و جنایات علیه وی شد.

القسط در توئیتی دیگر اعلام کرد: «عیسی النخیفی» با وجود پایان دوران محکومیتش در شهریورماه به مدت 100 روز به اجبار ناپدید شده است.

این سازمان از مقامات سعودی خواست فورا و بدون قید و شرط النخیفی و بازداشت شدگانی را که محکومیتشان به پایان رسیده است، آزاد کنند.

از سوی دیگر سازمان حقوق بشری «سند» از رژیم آل سعود خواست تا در سیاست های سرکوبگرانه ای که عربستان سعودی را تهدید می کند تجدید نظر کند و نسبت به افزایش انزوای بین المللی ناشی از این سرکوب ها و تخلفات هشدار داد.

ده‌ها سازمان بین‌المللی حقوق بشر، از جمله دیده‌بان حقوق بشر و عفو بین‌الملل، قبلاً از مقامات سعودی خواسته بودند که فورا زندانیان آزادی بیان و مدافعان حقوق بشر را آزاد کنند و فوراً محل نگهداری آنها را فاش کنند.

عیسی النخیفی، فعال حقوق بشر، در زندان های آل سعود به سر می برد و به دلیل انتقاد از دولت عربستان در شبکه های اجتماعی محاکمه شد. همچنین این فعال سعودی پس از مستندسازی اخراج 12 هزار شهروند با توسل به زور از منطقه مرزی جزان در حومه یمن دستگیر شد.

دکتر محمد فهد القحطانی، استاد سابق اقتصاد (مؤسسه امور دیپلماتیک وزارت امور خارجه) و یکی از اعضای مؤسس انجمن حقوق مدنی و سیاسی در عربستان سعودی، توسط مقامات عربستان سعودی بازداشت شد. نزدیک به 10 سال؛ مقامات امنیتی او را در اواسط سال 2012 به دلیل فعالیت های حقوق بشری اش دستگیر کردند، در حالی که دادگاه در مارس 2013 او را به 10 سال زندان و به دنبال آن 10 سال ممنوعیت سفر محکوم کرد.

مهم ترین اتهامات محمد القحطانی، مشارکت در ایجاد جامعه مدنی غیرمجاز، انتقاد از سیاست دولت و نحوه اداره امور اقتصادی دولت، تحریک افکار عمومی علیه مقامات و توصیف «پادشاهی عربستان سعودی» است. با عناوینی مانند حکومت پلیسی و حکومت نظامی.

ناپدید شدن اجباری اغلب به عنوان راهبردی برای ایجاد رعب و وحشت در جامعه عربستان مورد استفاده قرار گرفته است. احساس ناامنی ناشی از این عمل تنها به بستگان نزدیک ناپدیدشدگان محدود نمی شود، بلکه جوامع و جوامع آنها را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

ناپدید شدن اجباری در زندان های رژیم آل سعود در حال افزایش است. این رژیم به عمد از یک سیاست وحشیانه و سرکوبگرانه علیه مخالفان، بدون رعایت قوانین بشردوستانه یا بین المللی استفاده می کند.

خانواده‌های ناپدید شده‌ها هر از گاهی به زور از رژیم سعودی می‌خواهند که به درخواست‌های بشردوستانه آنها پاسخ دهد، محل بازداشت بستگانشان را به آنها اطلاع دهد و به آنها اطمینان دهد. اما این رژیم به درخواست‌های بشردوستانه و حقوق بشر اهمیتی نمی‌دهد، که سازمان‌های حقوق بشری را بر آن داشته تا از سیاست رژیم سعودی مبنی بر ناپدید شدن اجباری علیه منتقدان و مخالفان پیروی کنند.

برخی ناظران در گزارشی با اشاره به تشدید سرکوب در عربستان سعودی اعلام کردند که مقامات سعودی صدها مدافع و فعال حقوق بشر و همچنین تعداد زیادی از شخصیت‌های مذهبی، نویسندگان و منتقدان را برای همیشه بازداشت می‌کنند و این بازداشت‌ها شامل مقامات دولتی، تجار و بازرگانان نیز می‌شود. شاهزاده ها .

ناظران و کارشناسان بر این باورند که پرونده حقوق بشر عربستان سعودی طی دهه های گذشته شاهد نقض و نقض بسیاری از جمله محدودیت ها و دستگیری ها بوده است. با این حال، با آغاز به کار وارث ظاهری محمد بن سلمان، نقض حقوق بشر در عربستان به طور بی سابقه ای افزایش یافته و عربستان سعودی به یکی از اصلی ترین ناقضان حقوق بشر در جهان تبدیل شده است.

محمد بن سلمان از زمان به قدرت رسیدن در سال 2017، مدل حکومت سرکوبگرانه و وحشیانه را در عربستان سعودی تداوم بخشید. مجازات اعدام به عنوان یک ابزار سیاسی توسط مقامات سعودی مورد استفاده قرار گرفته است و این مجازات برای ترساندن این کشور و ارعاب شهروندان، به ویژه در میان فعالان حقوق بشر، با تلاش خانواده حاکم طراحی شده است.

انتهای پیام/