افزایش عجیب نرخ مرگ و میر هفتگی در انگلیس؛ دولت سوناک متهم شد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، پس از انتشار آمار رسمی مبنی بر افزایش 20 درصدی نرخ هفتگی مرگ و میر در انگلیس که تعداد کمی از آنها به ویروس کرونا مرتبط است، نمایندگان پارلمان انگلیس خواستار افزایش 20 درصدی مرگ و میر هفتگی در انگلیس شدند. بررسی کامل

استر مک وی، نماینده حزب محافظه کار، اظهارات کریس ویتی، یکی از مقامات ارشد پزشکی کشور را به شدت مورد انتقاد قرار داد. ویتی افزایش مرگ و میرهای غیرکووید-19 را به “بیمارانی که در طول همه گیری از داروهای ضد فشار خون استفاده نمی کردند” نسبت داد.

مک وی این سوال را مطرح کرد که شواهد این ادعا کجاست؟ و اگر چنین شواهدی وجود ندارد، دلیل افزایش مرگ و میر چیست؟

اندرو گوین، وزیر بهداشت عمومی در سایه حزب کارگر، اظهارات استیو بارکلی، وزیر بهداشت را “پلنگ شتر” خواند و دولت نخست وزیر ریشی سوناک را به “انکار و نادیده گرفتن” متهم کرد.

وی به مجلس عوام انگلیس گفت: در مقایسه با سال 2022، تعداد مرگ و میرها 50 هزار نفر افزایش یافته است و این رقم بدون توجه به دوران همه گیری، بدترین رقم از سال 1951 است.

بر اساس گزارش مرکز ملی آمار بریتانیا، در هفته دوم ژانویه، تعداد قربانیان 2837 نفر بیشتر از حد طبیعی بوده است و تنها 5 درصد از این رقم مربوط به افراد مبتلا به کووید-19 بوده است.

آخرین باری که تعداد قربانیان در بریتانیا به این میزان بود، هفته دوم فوریه 2021 بود. در آن زمان، 37 درصد از قربانیان مبتلا به کرونا بودند. در دو هفته آخر دسامبر 2022، میزان مرگ و میر به ترتیب 20 و 21 درصد افزایش یافته است.

در آن زمان، کالج سلطنتی پزشکی اورژانس انگلستان، 500 مورد مرگ را در یک هفته به دلیل عدم درمان اضطراری گزارش کرد. بر اساس آمار سرویس بهداشت ملی بریتانیا، تعداد بی‌سابقه ۵۴۵۳۲ نفر بیش از ۱۲ ساعت برای خدمات اورژانس در صف ایستادند و تنها ۶۵ درصد از بیماران در عرض ۴ ساعت بستری شدند.

ماه گذشته، ویتی هشدار داد که «تعویق درمان‌ها و معاینات انتخابی یا نیمه فوری به دلیل قرنطینه، و همچنین تأخیر در ارائه خدمات توسط خدمات اورژانس، می‌تواند منجر به موج جدیدی از مرگ و میر شود». وی افزود: «مرگ‌ها و تعداد مرگ و میر ناشی از کووید-19 به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.