ایران جزو پنج کشور برتر جهان در زمینه رادیوپزشکی است – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرنگار مهر، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات وزیران در جمع خبرنگاران در خصوص دستاوردهای ایران در تولید رادیودارو و اینکه آیا این میزان نیاز داخلی را تامین می کند. از کشور؟ وی گفت: به لطف خداوند و زحمات دانشمندان جوان ما در سازمان انرژی اتمی، جمهوری اسلامی ایران امروز یکی از کشورهای پیشرو در تولید و عرضه رادیوداروها است.

وی بیان کرد: نکته حائز اهمیت این است که رادیوداروهای تولید شده در کشور به دلیل هدف افزایش دقت داروهای تشخیصی و همچنین به دلیل اثربخشی بیشتر داروهای مورد استفاده در درمان سرطان امروزه موفق به جانمایی شده اند. این کشور در بین پنج کشور برتر جهان قرار دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر سالانه یک میلیون بیمار برای جراحی و عمل ال اکتیو در بیمارستان ها بستری می شوند که این اقدام در 206 مرکز درمانی انجام می شود. امروز ما تمام نیازهای کشور را برطرف می کنیم اما این اقدام دارای قوانین و مقرراتی است که بر اساس آن بسته به درخواست بیمارستان و نوبتی که برای بیمار گذاشته می شود، دارو از طرف بیمار و بیمارستان تهیه می شود. به صورت شخصی

وی افزود: قبل از وضعیت کرونا، رادیوپزشکی به 9 کشور صادر می شد و پس از آن به دلیل قطع شدن پروازهایی که داروها را به مقصد می رساند و با توجه به اینکه طول عمر رادیوپزشکی کوتاه بود و باید سریعاً مورد استفاده قرار گیرد. با رکود مواجه شد اما امروز این صادرات ادامه دارد و به سمت همان 9 کشور انجام می شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره خروج از اروپا و اعلام مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر عدم اشاعه هسته‌ای ایران، گفت: ذهنیتی در بین صهیونیست‌ها وجود دارد که به شما می‌گویند و یک دروغ را تکرار می‌کنند. خیلی که خودت باورش میکنی خودشان هم می دانند که اتهامات وارده به جمهوری اسلامی دروغ بزرگی است و از آن به عنوان اهرمی برای جمهوری اسلامی استفاده کردند.

اسلامی تصریح کرد: آنها در اسناد رسمی خود و یگان های اطلاعاتی شاهان اعلام کرده اند که هیچ نشانه ای از انحراف در برنامه هسته ای دیده نمی شود و تعاملات با آژانس برقرار است و برنامه و رایزنی برای ساماندهی سفر مدیرکل سازمان ملل انجام شده است. آژانس نیز در دستور کار قرار دارد و در حال پیگیری است.