مرحله چهارم جشنواره تئاتر فجر / یک روز برای بزرگان تئاتر

خبرگزاری فارس – گروه تئاتر: چهل و یکمین جشنواره تئاتر فجر به چهارمین نقطه عطف خود رسیده است، نقطه عطفی که نشان از رشد این جشنواره در این دوره دارد.

در چهارمین روز از جشنواره جشنواره فجر مملو از مجموعه تئاتر شهر بود که سالن اصلی این مجموعه میزبان نمایش غلامحسین دولت آبادی از تهران بود.

برای اجرای این نمایش ساعت 20 به تئاتر شهر رفتم، شاید یکی از تفاوت های این نمایش با دیگر اجراهایی که در این زمان از جشنواره دیده ام، تعداد زیاد جوانان و دانشجویان بود.

همه منتظر تماشای این نمایش بودند، صحبت برخی از آنها توجه من را به خود جلب کرد، ساعت 20:30 نمایش خاکستری در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر در حال پخش بود و گروهی که با آنها صحبت می کردم بلیت خریده بودند. هر دو نشان می دهد

بعد از این بحث توجهی نکردم و برای دیدن استقبال از این نمایش به تالار چهارسو رفتم.

شاید مهم ترین اجرای چهارمین روز جشنواره تئاتر ایران، اجرای رضا صابری در تالار وحدت باشد، اجرایی که اگر روز دوم نبود قطعا به تماشای آن در تالار وحدت می رفتم.

بر اساس اخبار منتشر شده این اتفاق افتاد و مخاطبان تالار وحدت لبریز به تماشای اجرای رضا صابری نشستند.

اولین اجرای نمایش «ایرانی» رضا صابری با حضور محمود سالاری (معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، سید محمد هاشمی (معاون حقوقی، مجمع و امور استان های وزارت ارشاد)، محمد. حسین نیرومند (مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور هنری و سینمایی)، شیوا قاسمی پور (نماینده مردم مریوان و سروآباد در شورای اسلامی و دبیر کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری شورای اسلامی) ، کاظم نظری (مدیرکل هنرهای نمایشی)، علی اصغر ماریا (مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان کردستان)، کوروش زارعی (دبیر جشنواره تئاتر فجر) و جمعی از فرهنگیان، هنرمندان و تماشاگران به روی صحنه رفتند. سه شنبه (4 بهمن) در تالار وحدت.

همچنین حضور پرشور گروه های تئاتر استانی و گروه های بین المللی تئاتر در تالار وحدت دیده شد.
برنامه «ایرانی» حقایق پنهانی از زمان قتل زنان و کودکان علوی توسط هارون خلیفه عباسی تا روی کار آمدن پسرش مامون عباسی را روایت می کند. در این اثر وقایعی که در سفر امام رضا (ع) از مدینه به خراسان رخ می دهد، به تصویر کشیده شده است. سفری عجیب و تاثیرگذار که اوج آن نابودی دسیسه های مأمون و یارانش با نقش و جایگاه خاص ایرانیان است.
محمود سالاری (دستیار امور هنری)، کاظم نظری (مدیر کل هنرهای نمایشی) و کروش زارعی (دبیر جشنواره تئاتر فجر) در پایان اجرای نمایش «ایرانیان» با حضور رضا صبری و بازیگران و تیم نمایش در پشت صحنه

علیرضا ضیاچمنی، زهرا مرادی، کریم جشنی، حامد یزدی، مرتضی ملتجی، سعید ملک نژاد، مجتبی غفاری، محمدرضا علوی، محمد طحان، نرگس نوروزی، عطیه سجادی، علی سادعی، محمدمهدی حسنی، صادق نظامی، علی سیمانج، علی سجادی. صالح غلامی، مهدی باقری، علی هروی و حبیب زباناخت بازیگران نمایش ایرانی هستند.
همچنین محمد برومند (کارگردان)، مجتبی غفوری (مدیر تولید)، سیاوش صابری (دستیار تولید)، کریم جشنی (دستیار اول کارگردان)، یگانه سبزواری (دستیار دوم)، مریم مهگلی (طراح صحنه)، محبوبه سلطانی (طراح صحنه و لباس) حجت خاکپور (گریمور)، سیاوش صابری (موسیقی)، حمید لشگری (مدیر صحنه)، اسما صفائیان (منشی صحنه)، علی هروی (دستیار صحنه)، فاطمه داری پور و معصومه ایزدی (دستیاران صحنه و لباس)، فاطمه قنبری (سئو). لباس)، حامد کفاش (ویدئو مپینگ) و حسام جلالی (دستیار نقشه برداری) دیگر بازیگران این نمایش هستند.

تماشاخانه ایرانشهر نیز میزبان دو اجرا بود و مخاطبان قابل توجهی را به جمع مخاطبان جشنواره تئاتر فجر اضافه کرد.

علاوه بر این، تالار مولوی و تالار حافظ هر کدام میزبان یک نمایش بودند.

* بخش خیابان

در قسمت خیابان نیز 6 اجرا از ساعت 14:30 در مقابل تالار وحدت برای عموم و یک اجرا در ایوان انتظار میدان ولیعصر اجرا شد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید