راه اندازی اولین موزه بازار طلا در یزد

عبدالمجید عربی صبح امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس از یزد، بابیان اینکه یزد در دو سال گذشته به عنوان شهر ملی طلا و جواهر مطرح شده است، اظهار داشت: ملی شدن یزد به عنوان شهر طلا و جواهر یک امر است. مقدمه ای برای ثبت جهانی آن .

وی افزود: یکی از الزامات ثبت جهانی یزد راه اندازی موزه های مرتبط با طلا و جواهرات است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی یزد راه اندازی نخستین موزه بازار طلا در یزد را برشمرد و گفت: هر مغازه ای در بازار طلا و جواهر یزد به موزه اشیای مرتبط با طلا و جواهرات تبدیل می شود.

وی با تاکید بر اینکه نقره سازی در یزد عمدتاً میراث پدری و کار پدر است، گفت: بسیاری از نقره سازان یزدی ابزار و وسایل مربوط به این هنر را از گذشته حفظ کرده اند که می تواند برای علاقه مندان به نمایش گذاشته شود.

اعرابی با اشاره به برپایی نمایشگاه طلا و جواهرات باستانی و همچنین شناسنامه اثر گفت: نمایشگاه حروف و رونوشت های مرتبط با جواهرات با شناسنامه، نمایشگاه تصاویر و تندیس های بزرگان و سرشناسان حوزه جواهرات با زندگینامه خود یکی از عناصر اساسی شکل گیری موزه است که آثار آن را جمع آوری و رصد می کنیم.

وی این اهمیت را در انجمن طلا و جواهر یزد مورد تاکید قرار داد و گفت: خوشبختانه دست اندرکاران به ویژه انجمن طلا و جواهر تاکنون حمایت خوبی در خصوص ثبت ملی شهر یزد به عنوان شهر ملی طلا و جواهر داشته اند. بسیار دلگرم کننده
انتهای پیام/م
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید