خاطرات یکی از یاران رهبر انقلاب منتشر شد – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «متولد چهل و دو» خاطرات مرحوم حاج علی آقا شمقدری نوشته سیدعلیرضا مهرداد به تازگی توسط انتشارات انقلاب اسلامی منتشر شده است.

ایران در طول تاریخ پرتلاطم خود دوران های مختلفی را پشت سر گذاشته است. روزگاری که شرف و ناموس تداعی می شد و روزگاری که زهر ناگوار ذلت توسط حاکمان خیانتکار و نالایق در کاخ های مردم ریخته می شد; اما می توان گفت ایرانیان در طول دویست سال منتهی به انقلاب سیاه ترین و ذلت بارترین روزهای این سرزمین را پشت سر گذاشته اند. هنوز در میان ما کسانی هستند که خاطره آن دوران سیاه را فراموش نکرده اند. دورانی که این کشور در همه زمینه ها منزوی و عقب مانده بود.

از میان این ظلمت فراگیر، نور انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی (ره) همچون جرقه ای حیات بخش درخشید و دل های بسیاری را در جستجوی حقیقت زنده کرد. انقلابی که مسیر حرکت ملت و کشور را به کلی تغییر داد و اوضاع را به نفع مستضعفان جهان تغییر داد. در حالی که امام راحل روحیه عزت ملی را در بین مردم زنده کرد و آبروی غارت شده ملت را برگرداند. شیرینی «ما می‌توانیم» را در کام مردم چشید و در دل آنان تثبیت کرد و مقام پیشوای الهی، پیشوای امت مقتدرانه قدم نهاد و آنان را به راه فطرت و ایمان و سعادت تشویق کرد. . در اثر این دعوت الهی انگیزه ها در مردم بیدار شد. تلاش ها متبلور شد و استعدادها به جوش آمد و با حضور مردم در صحنه، زمینه برای دریافت رحمت الهی فراهم شد. در روزگاری که جهان بین شرق و غرب مادی تقسیم شده بود و هیچ کس باور نمی کرد که یک نهضت بزرگ دینی بزرگترین پدیده قرن باشد، انقلاب اسلامی ایران با قدرت و شکوه وارد عرصه شد و آغاز انقلاب را بشارت داد. یک دوره جدید

حضرت آیت الله خامنه ای در میان یاران و شاگردان امام (ره) از جمله کسانی بودند که با علم و تدبیر خود زنگار جهل و جهل را از زندگی و قلب مردم بویژه جوانان پاک کردند و جوانان پرشور بسیاری را برانگیختند. راه تثبیت حق و کلمه توحید را در جامعه پیمود. و در میان آنان اندکی از جوانان نور نبودند که از تجارت و تفریح ​​دنیوی بریده بودند و خون خود را فدای این امر بزرگ کرده بودند. جوانانی که در دوران جوانی که نظام طاغوتی آنان را به انواع فساد و فحشا تشویق می‌کرد، به اهداف انقلاب پایبند بودند و خالصانه برای شکل‌گیری و تحقق عدالت و آزادی وارد میدان مبارزه شدند.

حاج علی آقا شمقدری نیز از آن دسته جوانان مومنی بود که پس از دیدار با حضرت آیت الله خامنه ای و حضور در جلسات توجیهی و آموزشی ایشان، حقیقت انقلاب اسلامی و لزوم مبارزه با رژیم مذموم پهلوی را درک کرد و شجاعانه وارد میدان مبارزه شد. علیه رژیم فاسد طاغوتی. از سوی دیگر، علاقه و شدت محبت ایشان به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به حدی بود که همواره خود را در محضر استاد شاگردی می‌دید و این ارتباط در سال‌های بعد نیز ادامه داشت. انقلاب و در دوران تصدی خود و حاج علی به آقای شمقدری زنگ زد و در مقام یاری امین برای رهبری معظم انقلاب قرار گرفت.

کتاب «متولد چهل و دو» در پانزده فصل همراه با آلبوم عکس از ابتدای تولد تا برخوردهای مبارزه، تبعید، زندان و سفر و درد و دل مرحوم شمقدری مطالبی را ارائه کرد. این کتاب اولین اثر از مجموعه «در حدیث دیگران» است که در آن گزیده‌ای از خاطرات و همراهی انقلابیون برجسته در ادوار مختلف با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مطرح شده است.

در بخشی از این کتاب می خوانیم:

فرمانده انتظامی شهرستان جیرفت سی ام شهریور به آقا گفت: شما آزادید. اما آقا گفت: من می خواهم در جیرفت بمانم.

ظاهراً می خواستند مخفیانه و بدون اطلاع ساواک جیرفت را ترک کنند. از بم به کرمان، از کرمان به یزد و از یزد به تهران رفته بودند. دقیقا یادم نیست کی اومدن مشهد؟ اما مدت حضور آنان در مشهد برای مبارزات منتهی به پیروزی انقلاب 120 روز بود. 120 روز سرنوشت ساز اولین خطاب حضورشان در مشهد سخنرانی برای آقای قمی بود.

روز 13 آبان، روز تولد محمدرضا پهلوی، خانه و خیابان آقای قمی مملو از معترضان بود. پس از سخنرانی به راهپیمایی پرداختند. مردم شعار می دادند که امروز تولد معاویه است. روز هفتم محرم که مصادف با هفدهم آذر بود، با آقا و آقا طبسی، سید کاظم مرعشی و سید محمدعلی شیرازی راهی فریمان شدیم. به سمت بهشت ​​رضا راه افتادیم. جمعیت زیادی همراه ما بودند. از بهشت ​​رضا سوار ماشین ها شدیم و به سمت فریمان حرکت کردیم. جمعیتی که در فریمان راهپیمایی می کنند را می توان بیست هزار نفر تخمین زد.

آقا جلوتر از جمعیت حرکت کرد. اصلا حضورش مردم را به وجد می آورد. در آن روز اهالی فریمان مجسمه محمدرضا را پایین کشیده و عکس امام را در جای آن نصب کردند.

این کتاب در 287 صفحه با شمارگان سه هزار نسخه و قیمت 95 هزار تومان است.