ابداع روشی جدید برای درمان سرطان بدون آسیب رساندن به سلول های سالم – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، نانوداروها در سفر به بافت های هدف با موانع فیزیکی و شیمیایی زیادی مواجه هستند که عملکرد درمانی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.

این موانع می‌توانند نفوذ ناقل‌های نانودارو را به مناطق عمیق‌تر بافت‌های متراکم مانند تومورها محدود کرده و در نتیجه از تحویل مؤثر دارو جلوگیری کنند.

برای مقابله با این چالش، محققان با همکاری مریم تبریزیان روش جدیدی ابداع کرده‌اند که از فناوری امواج صوتی سطحی (SAW) برای چاپ سونو (نوعی سونوگرافی داپلر) و رشد نانوذرات بر روی “مدل کشت سلولی سه بعدی” (کره) استفاده می‌کند. .

پلت فرم SAW برای تولید امواج صوتی متمرکز و یک طرفه برای ایجاد جریان های صوتی شدید و نیروهای Bjerknes طراحی شده است. نیروهای Bjerknes در واقع نیروها انتقال بر روی حباب ها در یک موج صوتی هستند. این یک نوع پدیده است استحکام – قدرت تابش صوت است

اثر تحریک SAW بر زنده ماندن سلول و همچنین تجمع و نفوذ نانوذرات بر روی سرطان سینه انسان (MCF 7) و ملانوم موش (YUMM 1.7) کروی مورد مطالعه قرار گرفت.

طبق این تحقیق فرکانس بالا، ولتاژ ورودی پایین و ماهیت غیر تماسی سیستم پیشنهادی SAW بقای بیش از 92 درصد از سلول های سالم را تضمین می کند.

روش SAW تجمع ذرات پلی استایرن 100 نانومتری را تقریباً 4 برابر افزایش داد و از طرفی نفوذ نانوذرات به داخل کروی ها را سه برابر افزایش داد.