چرا ساخت ورزشگاه 6 هزار نفری قزوین تکمیل نشد؟ – اخبار قزوین – اخبار استانی از تسنیم

عباس علایی مقدم در گفت وگو با خبرنگار تسنیم قزوینوی درباره اینکه چرا ورزشگاه 6 هزار نفری قزوین بعد از گذشت 15 سال از ساخت آن نیمه کاره مانده است، گفت: دلیل اصلی اینکه این پروژه هنوز به 40 درصد پیشرفت فیزیکی نداشته است این است که شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی ضعیف است. یک کارآفرین غیرحرفه ای قدرت مالی کمی برای اجرای این پروژه انتخاب کرده بود.

وی با بیان اینکه پیمانکار این پروژه به دلیل ضعف پایه مالی نتوانست این طرح را اجرا کند، افزود: پیمانکاری که 50 میلیارد تومان قرارداد می بندد باید حداقل منهای 10 میلیارد تومان سرمایه و صورت مالی داشته باشد اما متاسفانه در انتخاب پیمانکار ساخت ورزشگاه 6000 نفری قزوین به صلاحیت و اعتبار مالی پیمانکار توجهی نشده بود.

علایی مقدم ادامه داد: امروز پیمانکاری داریم که مبلغ قراردادش 4 میلیارد تومان است اما با توجه به اینکه اعتبار مالی خوبی داشت و توانست به سرعت برای اجرای پروژه هزینه کند، امروز یک میلیارد تومان به سرلشکر بدهکار است. اداره ورزش و جوانان بنابراین به کارآفرینانی نیاز دارند که منتظر تسهیلات و گشایش های دولتی نباشند.

وی با اشاره به اینکه به دلیل ضعف پیمانکار، اعتبار اختصاص یافته به پروژه جذب نشد، گفت: یکی از برنامه های ما برای احیای این پروژه واگذاری آن به بخش خصوصی بود که عده ای مانع شدند و گفتند چرا شما می خواهند پروژه دولتی را به بخش خصوصی واگذار کنند. در حالی که سرمایه گذار بخش خصوصی نتوانست استفاده ورزشی از پروژه را تغییر دهد.

مدیر کل ورزش و جوانان استان قزوین یادآور شد: امروز آکادمی فوتبال ما توسط یک شرکت خصوصی ساخته شده و بچه های این شهر از آن استفاده می کنند و بنابراین باید به مشارکت بخش خصوصی در عرصه ساخت و ساز نگاه مثبت داشته باشیم. و مدیریت اماکن ورزشی امروز همان شرکت خصوصی که قرار بود ورزشگاه 6000 نفری را تکمیل کند، در شهر جدید مهرگان استخر سرپوشیده 8000 متری می سازد.

علایی مقدم افزود: البته طبق ماده 27 می توانیم مجموعه های ورزشی را برای 20 یا 30 سال به بخش خصوصی واگذار کنیم، اما برخی سرمایه گذاران این طرح را نمی پسندند و به دنبال خرید پروژه های ورزشی همگانی از نیمه تمام هستند و شما نباید. فکر نکنید که اگر پروژه ای به خصوصی داده شود، بگذارید خصوصی بفروشیم، آنها می توانند هر کاری که می خواهند با پروژه انجام دهند. زیرا تغییر کاربری این طرح ها فقط در اختیار دولت است و هر زمان سرمایه گذار بخواهد برخلاف توافق و تعهدات عمل کند، می توانیم جلوی کار آنها را بگیریم.

انتهای پیام/