دوئل روسیه با توپخانه موشکی هیمارس آمریکا / عکس

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، فرمانده پدافند هوایی روسیه در زاپوریژیا مدعی شد که با دریافت به روز رسانی های نرم افزاری جدید، پدافند روسیه اکنون قادر است راکت ها و موشک های شلیک شده از سامانه هیمارس را رهگیری و منهدم کند.

رایان نیوز به گفته این فرمانده روسی، وی نوشت: با به روز رسانی نرم افزاری جدید، هیمارس به یک هدف ثابت برای دفاع روسیه تبدیل شده است، ما به راحتی می توانیم موشک های شلیک شده را ببینیم و آنها را ساقط کنیم. تاکنون 10 فروند موشک هیمارس را پس از دریافت به روز رسانی نرم افزار رهگیری و منهدم کرده است.

یکی از وظایف اصلی سامانه های پدافندی، کشف و شناسایی مسیر پرتابه های دشمن است که با محاسبات پیچیده ای انجام می شود و به همین دلیل بخش بزرگی از کار به غیر از سخت افزار، بر عهده نرم افزار سازنده این کار است. از طریق الگوریتم های دقیق امکان پذیر است. این نرم افزارها باید با توسعه سلاح های تهاجمی تعمیر و به روز شوند.

توپخانه موشکی هیمار

هیمارس یک سامانه موشک انداز چندگانه آمریکایی یا سامانه توپخانه موشکی آمریکایی است که در دهه 1990 ساخته شد.این سامانه قابلیت شلیک گلوله های مختلف از راکت MLARA تا موشک ATACMS را دارد.

روسیه و انهدام موشک های معروف آمریکایی در اوکراین / عکس

توپخانه موشکی هیمار

برد این توپخانه بسته به نوع سلاح متغیر است و از 9 کیلومتر شروع و تا 500 کیلومتر می رسد.

بر اساس گزارش های منتشر شده، روسیه سامانه موشک انداز تورنادو-اس را برای پاسخ به هیمارها به میدان نبرد اوکراین آورده است.

در حالی که برد موشک های هیمارس در اختیار اوکراین حدود 80 کیلومتر است، روسیه ادعا می کند که با سامانه Tornado-S می تواند اهداف عمیق تری را با دقتی مشابه هیمارها هدف قرار دهد.

روس ها مدعی هستند که سامانه Tornado-S چابکتر از هیمارس است و در کمتر از 3 دقیقه آماده پرتاب موشک است.

5858