رایج ترین مشکلات نسخه های الکترونیکی چیست؟ / امکان نصب، حل نیمی از مشکلات

الهه جعفرزاده: مشکل رایجی که در نسخه های الکترونیکی با آن مواجه هستیم این است که پزشکان اغلب کد دارو را به درستی نمی دانند و در این بین ممکن است به اشتباه آن را در نسخه وارد کنند. این بدان معناست که نام دارو به درستی وارد شده است، اما کد مربوطه اشتباه است. گاهی نیز پیش می آید که پزشک از موجودی دارو در داروخانه اطلاعی ندارد، اما این دارو را در نسخه ثبت می کند. اما یک مشکل بزرگتر در این زمینه وجود دارد که مربوط به کدهای مسیر ارجاع (کد رهگیری) در بیلدها است.

یکی از کارشناسان حوزه دارو و تجهیزات که در داروخانه 13 آبان واقع در خیابان کریمخان تهران مشغول به کار است در گفت و گو با خبرنگار خبرآنلاین در تشریح این موضوع می گوید: بیماری که قصد خرید دارو را دارد تحت پوشش از طریق بیمه، باید حتماً یک پزشک عمومی شاغل در یک مرکز پزشکی دولتی به او مراجعه کند و نسخه بنویسد یا کد رهگیری دریافت کند و این کد را به پزشک معالج خود اعلام کند تا پزشک بتواند این کد را در نسخه ذخیره کند و در نهایت بیمار دارو را به داروخانه تحویل دهد. مراجعه کنید”.

این متخصص دارو خاطرنشان می کند: این مشکل عمدتا گریبانگیر سامانه الکترونیکی سازمان بیمه سلامت است.

ماجرا از این قرار است که سیستم بیمه سلامت فقط نسخه های ثبت شده با کد رهگیری از بیمارستان ها و مراکز درمانی دولتی را می پذیرد. یعنی نسخه بیمار فقط در صورتی پذیرفته می شود که وی به بیمارستان دولتی مراجعه کرده باشد و اگر نسخه بیمار با کد مطب یا بیمارستان خصوصی ثبت شده باشد در سامانه بیمه سلامت پذیرفته نمی شود.

رایج ترین مشکلات نسخه های الکترونیکی چیست؟  / امکان نصب، حل نیمی از مشکلات

یکی از مشتریان این داروخانه خانم جوانی است که برای داروی «ایماتینیب» آمده و مدام در حال رفت و آمد است. او می گوید: داروخانه نسخه من را قبول نمی کند و به من می گویند یا باید برای تجویز نسخه به بیمارستان دولتی مراجعه می کردی یا باید دوباره به پزشک مراجعه کنی تا دکتر شخصا نسخه جدید را با نسخه قابل قبول ثبت کند. کد رهگیری در سیستم.”

ایماتینیب یک داروی سرطان است و به تنهایی یا همراه با سایر داروها برای درمان انواع سرطان یا بیماری های مربوط به مغز استخوان استفاده می شود و رشد سلول های سرطانی را متوقف می کند.

او توضیح می دهد: «من تحت پوشش بیمه درمانی هستم. پزشکم از مهر بیمارستان روی پد من برای تجویز و تایید نسخه های من استفاده می کرد تا هزینه داروهایم در بیمه من لحاظ شود. اما الان نسخه من با کد مطب ثبت شده است.»

به گفته این مسئول داروخانه، برای اینکه بخشی از هزینه دارو تحت پوشش بیمه قرار گیرد، باید کد رهگیری در نسخه پزشکی توسط بیمارستان ها و مراکز دولتی ثبت شود نه کلینیک های خصوصی یا مراکز درمانی. نسخه های تجویز شده در مطب با کد رهگیری مطب در سامانه ثبت می شود و مورد پذیرش سامانه الکترونیک بیمه سلامت نیست.

از دست دادن زمان و تاثیر اقتصادی

او با عصبانیت ادامه می دهد: «باید امروز این دارو را مصرف می کردم. من از ساعت 10 صبح به چندین داروخانه مراجعه کردم و همه آنها به من پاسخ یکسانی دادند. الان نزدیک ظهر است و من خسته، دست خالی و بدون دارو به خانه می روم.»

وی در خصوص اینکه امروز می تواند دارو را تهیه کند، خاطرنشان می کند: تنها راهی که امروز می توانم این دارو را تهیه کنم، مراجعه مجدد به پزشک و گرفتن نسخه جدید است. متاسفانه فعلا برایم مقدور نیست چون امروز وقت ندارم و باید یک روز دیگر این کار را انجام دهم. راه دیگر خرید آزادانه دارو است. در این صورت هزینه های اضافی متحمل می شوم.»

رایج ترین مشکلات نسخه های الکترونیکی چیست؟  / امکان نصب، حل نیمی از مشکلات

برتری سازمان بیمه اجتماعی در عملکرد نسخه های الکترونیکی

به گفته این کارشناس این مشکل تنها مربوط به بیمه سلامت است و سازمان تامین اجتماعی با چنین مشکلی مواجه نیست. برای توضیح اینکه چرا بیمه اجتماعی این مشکل را ندارد، می توان گفت مشکل دقیقاً این است که بیمه سلامت علاوه بر عدم پذیرش این کدها، حتی اجازه ویرایش کد را به داروساز هم نمی دهد و در این زمینه بسیار سختگیر است. این رابطه در صورتی که این سوال آنقدر مهم نیست که امکان پذیر نباشد. کافی است کدی توسط داروخانه ویرایش شود تا نسخه در سامانه ثبت شود و بیمار داروی خود را به راحتی دریافت کند.

این کارشناس دارو با اشاره به بهترین عملکرد سامانه بیمه اجتماعی در زمینه نسخه‌های الکترونیکی می‌گوید: سامانه بیمه اجتماعی با چنین مشکلی مواجه نیست یا حداقل امکان ویرایش کد و باز شدن آن در دست مدیر داروخانه برای حل این مشکل. این دو سیستم مستقل از هم کار می کنند و هیچ ارتباطی با هم ندارند. اما مشکل اینجاست که بیمه های سلامت نمی خواهند بپذیرند که سیستمشان از کار افتاده است.”

وی ادامه می دهد: «قابلیت ویرایش نه تنها این مشکل را حل می کند، بلکه تقریباً نیمی از مشکلات نسخه های الکترونیکی را حل می کند. حتی اگر پزشک اشتباهاً کد دارویی را اشتباه وارد کرده باشد، داروخانه با مشاهده و تأیید نام نسخه و دارو به راحتی آن را تصحیح کرده و در نهایت دارو را در اختیار بیمار قرار می دهد.»

مونتاژ، کلید حل مشکل

این کارشناس درباره اهمیت حل این مشکل می گوید: این مهم ترین مشکلی است که در داروسازی با آن مواجه هستیم، یعنی اگر امکان ویرایش در بیمه سلامت هم در مورد کد مرجع و هم در مورد کد دارویی فراهم شود. اکثر مشکلات حل می شود. بیمه اجتماعی گزینه ویرایش را در تنظیمات سیستم خود قرار داده است و در صورت بروز هر گونه خطا یا خطایی محصول به راحتی قابل اصلاح و رفع مشکل است. این در حالی است که سلامت سازمان بیمه هیچ گونه امکانات ویرایشی را در سامانه الکترونیکی خود قرار نداده است و به همین دلیل تعداد زیادی از مشتریان تحت پوشش این بیمه قرار می گیرند که در صورت رفع این مشکل پذیرش نسخه و دریافت دارو آسان بوده و بیمار می تواند به از هر داروخانه ای و با ارائه کد ملی و کد رهگیری، دارو را از آنجا دریافت می کند بدون هیچ مشکلی نیاز دارد “

مشکلات فرعی نسخه های الکترونیکی

رایانه ای شدن نسخه های پزشکی مزایای بسیاری دارد و منجر به ایجاد بانک اطلاعاتی از تاریخچه بیماری ها، تاریخچه مصرف داروها و ایجاد پرونده پزشکی برای افراد می شود، اما یکی از سوالات پیرامون این موضوع ممکن است این موضوع را به خود مشغول کند. ذهن بیماران ، حفاظت از زندگی خصوصی.

محمد طاهری، داروساز و کارشناس حوزه پزشکی در گفت و گو با خبرآنلاین در این باره گفت: یکی از نگرانی های احتمالی بیمارانی که نسخه های الکترونیکی را پردازش می کنند، این است که اطلاعات پزشکی بیمار و حتی اطلاعات شخصی او (از جمله آدرس) باشد. آدرس، شماره تلفن و …) تا چه حد در سامانه قابل دسترسی و قابل مشاهده است برای پزشکان، واحدهای پاراکلینیکی یا داروخانه ها سازمان های بیمه گر موظفند مشخصات لازم را برای آسایش بیمه شدگان خود ارائه دهند.

قطعی اینترنت، رفع مشکل عملکرد سیستم

از دیگر مشکلاتی که در اجرای این طرح به چشم می خورد، ضعف زیرساخت ها است. هم سیستمی و هم آنلاین. طاهری با بیان اینکه زیرساخت های سیستم موجود چندان مناسب نیازهای این طرح نیست، می گوید: هم بیمه اجتماعی و هم بیمه سلامت ممکن است گاهی دچار خطاهای سیستمی یا خرابی موقت شوند که این مشکل یکی پس از دیگری تکرار می شود. باعث نارضایتی مشتریان و حتی مدیران داروخانه خواهد شد.

وی می افزاید: این سامانه های الکترونیکی به گونه ای طراحی شده اند که در صورت بروز وقفه در فرآیند ثبت اطلاعات [به‌واسطه قطعی برق و اینترنت یا کند بودن روند درج اطلاعات] اگر این اتفاق بیفتد، ثبت و نگهداری نسخه با شکست مواجه می‌شود و کاربر (پزشک یا مدیر داروخانه) باید تمام اطلاعاتی را که قبلاً ثبت کرده بود، دوباره وارد کند.»

رایج ترین مشکلات نسخه های الکترونیکی چیست؟  / امکان نصب، حل نیمی از مشکلات

اتلاف وقت؛ مشکل رایج مثلث پزشک، بیمار و داروخانه

طاهری به ضعیف بودن زیرساخت اینترنت، سرعت پایین اینترنت برای بارگذاری سیستم و اختلال در آنتن دهی اینترنت در برخی نقاط اشاره می کند و می گوید: این مشکل به نوبه خود منجر به معطلی پزشک، بیمار و حتی مدیر داروخانه می شود. زیرساخت اینترنت ما به اندازه کافی قوی نیست و ما با پوشش ضعیفی مواجه هستیم، به ویژه در مناطق روستایی که ارتباطات و دسترسی به اینترنت ضعیف تر است.”

بروز چنین مشکلاتی در این زمینه کاملاً رایج است و این مشکلات جزئی هر کدام باعث نارضایتی سه طرف پزشک، بیمار و داروساز می شود. اما در این طرح که با هدف تسهیل در امر تجویز و تهیه دارو اجرا شد، باید تلاش بیشتری برای کاهش مشکلات و ایجاد رضایت بیشتر صورت گیرد.

بیشتر بخوانید:

هشدار سازمان غذا و دارو نسبت به داروهای تلگرام و اینستاگرام

مجمع در شهر؛ این وزارتخانه در پایان ماه وعده داده است که هیچ دارویی وجود ندارد

233233