آنچه درباره پلیس کودک باید بدانیم/پلیس از کودکان بازجویی نمی کند – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، در سال 1392 همزمان با تصویب و ابلاغ قانون جدید آیین دادرسی کیفری، بر اساس ماده 31، تشکیل پلیس ویژه اطفال و نوجوانان در کل نیروی انتظامی کیشو الزامی شد. و مقرر شد پلیس، وظایف و اختیارات آن به موجب لایحه قانونی توسط رئیس قوه قضائیه تهیه شود.

لایحه ای با عنوان پلیس ویژه کودکان و نوجوانان مشتمل بر 58 ماده از سوی وزارت دادگستری در دستور کار وزارت دادگستری در دستور کار وزارت دادگستری در معاونت حقوقی قوه قضائیه با حضور و مشارکت تهیه شد. از قضات، مشاوران، کارشناسان و کارشناسان.

اواخر سال 1396 بود که سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ از آغاز به کار پلیس ویژه کودکان و نوجوانان در تهران خبر داد و گفت: در تمامی کلانتری ها به پرونده کودکان و نوجوانان بزهکار و قربانی رسیدگی می شود. توسط این پلیس به صورت تخصصی

کارشناسان می گویند نیروهای پلیس کودک باید تجربه کافی داشته باشند

با تصویب لایحه پیشنهادی قوه قضائیه تحت عنوان پلیس ویژه کودکان و نوجوانان در داخل دولت، کودکان و نوجوانان بزهکار و بزه دیده قبل از هر مرجع قضایی با این پلیس مواجه خواهند شد. کارشناسان بر این باورند که این نیروهای پلیس باید تجربه و آموزش کافی در زمینه های حقوق، روانشناسی و علوم اجتماعی داشته باشند و امکانات متفاوتی با سایر نیروهای پلیس داشته باشند تا به کاهش جرم و جلوگیری از ارتکاب مجدد کودکان کمک کنند.

بنابراین برخورد صحیح، سیستماتیک، هدفمند، دوستانه و حمایتی به جای برخورد انضباطی با بزهکاران کودک و نوجوان می تواند به پیشگیری از وقوع جرم در بین کودکان و ایجاد مجرمان حرفه ای برای جامعه در آینده کمک کند.

آنچه باید درباره پلیس کودک بدانیم/ پلیس از کودکان بازجویی نمی کند

سرهنگ جلیل مکفایی رئیس پلیس پیشگیری پایتخت در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به فعالیت پلیس ویژه کودکان و نوجوانان گفت: حلقه های کودکان و نوجوانان در تمامی کلانتری ها آموزش دیده اند و در حال فعالیت هستند. برای رسیدگی به جرایم و مشکلاتشان».

آموزش پلیس برای کودکان فقط برای ایجاد محیطی امن برای آنها تا زمانی که به دادگاه اطفال فرستاده می شوند، انجام می شود قطعا نه دریافت گزارش و بازجویی در کلانتری صورت نمی گیرد

وی افزود: این موضوع تنها به ایجاد فضای امن برای آنها تا زمان اعزام به دادگاه اطفال محدود می شود و هیچ گونه گزارش و بازجویی در کلانتری انجام نمی شود.

رئیس پلیس پیشگیری فرماندهی انتظامی تهران بزرگ گفت: پلیس کودک به نوعی زیر مجموعه این پلیس است. این یگان پلیس با مسئولین همکاری می کند و در تمامی کلانتری ها به پرونده های مربوط به کودکان رسیدگی می کند.

به گفته سرهنگ موفوفایی وظیفه پلیس ویژه اطفال و خردسالان خدمت رسانی به اطفال و افراد زیر 18 سال است و تحصیل اکثر افرادی که در کلانتری ها با کودکان و نوجوانان کار می کنند علوم انتظامی است. روانشناسی، علوم تربیتی، علوم اجتماعی، حقوق و سایر رشته های مرتبط با این موضوع.

وی با بیان اینکه این یگان پلیس در راستای اجرای ماده 31 قانون آیین دادرسی کیفری به منظور بررسی علمی و عملی خدمت می کند، گفت: این پلیس با همکاری مسئولین مدارس و مربیان، مددکاران اجتماعی و یا افراد غیردولتی اقداماتی را انجام می دهد. . . که شامل تشکیل یک گروه مدرسه ایمن برای شناسایی و کاهش آسیب به مدرسه، شناسایی کودکان و نوجوانانی است که برای حمایت و پیشگیری از جرائم احتمالی در آینده نیاز به حمایت دارند، یا معرفی آنها برای حمایت از مقامات و درمان، و تشکیل جلسات مشاوره با کودک و نوجوان، خانواده یا سایر افراد مرتبط با او باید به عنوان یک وظیفه آن را در دستور کار خود قرار دهند.