مذاکرات ایران و اوراسیا برای تجارت آزاد 7500 قلم کالا نهایی شد – اخبار صنعت و تجارت – اخبار اقتصادی تسنیم

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، میرهادی سیدی، رئیس تیم مذاکره کننده ایران با اتحادیه اوراسیا در خصوص توافقنامه تجارت آزاد ایران و اتحادیه اوراسیا، گفت: حدود 30 دور مذاکره با اتحادیه اقتصادی اوراسیا که نمایندگان 5 کشور بودند، گفت: کشورها به علاوه خود اتحادیه اقتصادی اوراسیا برگزار شد. طی این 30 دور که برخی از آن‌ها آنلاین و حدود 7 دور به صورت حضوری و دو سال به طول انجامید، ابعاد توافق‌نامه تجارت آزاد را در چارچوبی که برای اکثر این قراردادها در دنیا معمول است، پیش بردیم و یک توافق نامه ای در حدود 150 صفحه که مفصل ترین توافق تجاری است.

وی افزود: از نظر پوشش محصول، این معامله بیشترین پوشش محصول را دارد. به زودی رئیس محترم سازمان توسعه تجارت و وزیر تجارت اوراسیا با امضای تفاهم نامه ای در تهران پایان مذاکرات را اعلام خواهند کرد.

رئیس تیم مذاکره کننده ایران با اتحادیه اوراسیا در پاسخ به این سوال که آیا مشخص شده چه کالاهایی وارد یا صادر می شود و پس از امضای توافق چه اقداماتی انجام می شود، گفت: ضمائم سندی است که امضا شامل فهرست‌هایی از کالاها خواهد بود که به هر دو طرف اجازه می‌دهد تا فرآیند بررسی داخلی خود را برای آماده‌سازی خود انجام دهند. این سند پس از امضا، مراحل تصویب را در مجامع ملی کشورها طی می کند. همین قاعده در پنج کشور اتحادیه اوراسیا وجود دارد و ما باید این روند را دنبال کنیم، سپس اجرا می شود.

وی ادامه داد: کسب و کاری که اکنون داریم در حوزه اقلام کشاورزی است. واردات ما از کشورهای اتحادیه اوراسیا در حال حاضر عمدتاً بر غلات و دانه های روغنی متمرکز است. به همین ترتیب سیب، انجیر و محصولات تولید شده در گلخانه از ایران بدون گمرک صادر می شود.

سیدی افزود: طرف اوراسیا حدود 95 درصد از موارد توافق را پوشش داده است. وقتی می گوییم 95 درصد یعنی از همه رده های محصول می آیند به جز برخی اقلام که به دلایلی تمایلی به واردات آن ها نداریم. مانند ماشین آلات کشاورزی یا لبنیات اگر به صفر نرسد تعرفه آنها افزایش نمی یابد.

وی افزود: بالغ بر 7500 قلم کالا مشمول این تفاهم نامه است. هنگامی که شما 95 درصد از اقلام را در چنین قراردادی پوشش می دهید، اجازه رقابت در آن موارد را می دهید و هر دو طرف در حد توانایی های رقابتی خود از بازار یکدیگر استفاده می کنند. برخی از این عناصر بلافاصله پوچ و برخی دیگر به تدریج پوچ می شوند.

سیدی در پاسخ به این سوال که آیا این کالاها باید در یک کشور تولید شوند، گفت: طبق توافقنامه، فصلی برای قوانین مبدا کالا وجود دارد و اینکه کدام کالا متعلق به کدام کشور است، در این فصل بحث می شود. .

انتهای پیام/