منابع ترکی مدعی پیشنهاد روسیه برای خروج نیروهای دموکراتیک سوریه از شمال سوریه هستند – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، منابع ترکیه ای مدعی شدند روسیه پیشنهاداتی را درباره حضور شبه نظامیان کرد در شمال سوریه و عملیات احتمالی ارتش ترکیه در این منطقه به آنها ارائه کرده است.

بر اساس این گزارش، این منابع به شبکه خبری الجزیره گفتند: هیئت روسی به ما پیشنهاد خروج نیروهای دموکراتیک سوریه از عین العرب و منبج را با سلاح های خود داده است.

این منابع همچنین مدعی شدند که روسیه پیشنهاد داده است که نیروهای حافظ صلح پس از ادغام در نهادهای امنیتی دولت سوریه در منطقه باقی بمانند.

منابع ذکر شده گفتند: روسیه به ما اطلاع داده است که نیروهای دموکراتیک سوریه با این پیشنهاد موافق هستند، مشروط بر اینکه ترکیه عملیات نظامی انجام ندهد.

منابع ترکیه ای نیز به الجزیره گفتند: ما در حال بررسی پیشنهادهای ارائه شده از سوی هیئت روسی هستیم و همچنان در حال ارزیابی آنها هستیم.

این ادعاها در حالی است که هیچ منبع روسی چنین پیشنهادی را تایید نکرده است.

ترکیه از اواخر نوامبر و پس از حمله تروریستی در استانبول، عملیات هوایی خود را در شمال عراق و شمال سوریه به بهانه مبارزه با تروریسم و ​​مقابله با شبه نظامیان کرد آغاز کرده است.

در پی عملیات تروریستی استانبول 6 نفر کشته و 81 نفر زخمی شدند. دولت ترکیه مدعی است که عناصر پ ک ک عامل اصلی این عملیات تروریستی هستند. تروریست های پ ک ک اما با صدور بیانیه ای مدعی شدند که هیچ نقشی در عملیات تروریستی استانبول نداشته اند.

همچنین رئیس جمهور ترکیه بار دیگر حمله ارتش این کشور به حاکمیت ارضی سوریه را توجیه کرد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در اظهارات توجیهی خود در خصوص عملیات غیرقانونی نظامی این کشور در شمال سوریه گفت: اگر تروریست ها از شمال سوریه بیایند نه تنها آنها را از مرزهای خود بیرون خواهیم کرد بلکه منشاء آنها را نیز به طور کامل نابود خواهیم کرد. .

رئیس جمهور ترکیه در ادامه افزود: زمانی که ما با تهدیدی برای بقای خود مواجه می شویم، توانایی دستیابی به پیروزی هایی را داریم که هیچکس انتظارش را ندارد.

ترکیه از 20 نوامبر (29 آبان) عملیات هوایی موسوم به “پنجه شمشیر” را علیه گروه تروریستی پ.ک.ک آغاز کرده است. از شمال عراق و شمال سوریه آغاز شد.

وب سایت اکسیوس به نقل از منابع آگاه گزارش داد که بیل برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در تماس تلفنی با هاکان فیدان همتای ترکیه ای خود به آنکارا هشدار داده است که حملات توپخانه ای و هوایی ترکیه در شمال سوریه، آمریکا را افشا می کند. نیروها در منطقه در معرض خطر جدی هستند.

این تماس تلفنی میان روسای اطلاعات آمریکا و ترکیه پس از آن صورت گرفت که گفته شد ارتش ترکیه در جریان حمله به سوریه، مناطقی نزدیک به محل استقرار نیروهای اشغالگر آمریکایی در «الحسکه» در شمال سوریه را هدف قرار داده است.