ده ها هزار معترض اسپانیایی خواستار استعفای نخست وزیر شدند – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، تظاهرات اعتراضی سازماندهی شده توسط حزب راستگرای Vox در مادرید، پایتخت اسپانیا برگزار شد.

به گزارش این رسانه، تظاهرکنندگان خواستار استعفای پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا شدند که به گفته آنها قادر به مقابله با بحران و افزایش قیمت ها در سراسر این کشور نیست.

به گفته پلیس، حدود 30000 نفر در این تظاهرات شرکت کردند. اما سازمان دهندگان می گویند حدود 80000 نفر در آن شرکت کردند.

در همین راستا، صدها هزار اسپانیایی در روز 23 نوامبر با شعار “مادرید به نام سلامت عمومی به پا می خیزد” در مادرید، پایتخت این کشور، علیه برنامه های بهداشتی دولت تظاهرات کردند.

بر اساس این گزارش، این تظاهرات به درخواست تشکل های کارگری فعال در حوزه سلامت و احزاب سیاسی از اقشار چپ و مختلف اجتماعی برگزار شد و تعداد شرکت کنندگان بیش از 650 هزار نفر برآورد شد.

در این میان دولت اسپانیا مدعی حضور حدود 200 هزار نفر در این تظاهرات شده بود. شرکت کنندگان در این رویداد بر لزوم افزایش بودجه مراقبت های اولیه بهداشتی و افزایش تعداد شاغلان در این حوزه تاکید کردند.

معترضان گفتند که اگرچه مادرید بالاترین درآمد سرانه را در اسپانیا دارد، اما دولت محلی کمترین هزینه را برای هر فرد برای مراقبت های بهداشتی اولیه ارائه می دهد.

ایزابل دیاز آیوسو، رهبر حزب حاکم “مردم” مادرید، در سال های اخیر مورد انتقاد شدید حزب راست میانه قرار گرفته است.

همزمان آیوسو کمبود کادر پزشکی را تکذیب کرد و مدعی شد که احزاب چپ این اعتراضات و اعتصابات را پیش از انتخابات شهرداری و منطقه 2023 آغاز کردند.