رویت 8 جنگنده و 4 ناو جنگی چینی در اطراف جزیره تایوان – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تایوان نیوز، وزارت دفاع تایوان امروز در بیانیه ای اعلام کرد که فعالیت های نظامی چین در اطراف این جزیره ادامه دارد.

به گزارش این خبرگزاری، وزارت دفاع جزیره تایوان از رویت 4 کشتی جنگی و همچنین 8 هواپیمای جنگنده ارتش چین در نزدیکی جزیره خبر داد و اعلام کرد که این هواپیماها از “خط میانی” تنگه تایوان عبور کرده اند.

به گزارش این رسانه، در گزارش وزارت دفاع تایوان آمده است: امروز ساعت 6 صبح به وقت محلی، 8 هواپیما و 4 کشتی ارتش آزادیبخش خلق چین در حوالی تایوان رویت شدند.

بر اساس این گزارش، در این رزمایش دو فروند جنگنده «جی-10» و دو فروند بمب افکن راهبردی «اچ-6» وارد منطقه کشف پدافند هوایی تایوان در منطقه جنوب غرب شدند و ارتش جزیره با ارسال گشت‌های هوایی، هشدار رادیویی و استقرارها سامانه های موشکی ضدهوایی به آتش پاسخ دادند.

روایت تایوان در مورد تحرکات نظامی چین در نزدیکی این جزیره در شرایطی مطرح شد که اولین بار مدتی پیش پس از بازدید نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در تایپه، عبور دو کشتی جنگی نیروی دریایی آمریکا از تنگه تایوان، اعلام شد. .

این در حالی است که ارتش چین پیش از این با صدور بیانیه ای اعلام کرده بود که در واکنش به سفر اخیر هیئت آمریکایی به تایوان، رزمایش نظامی جدیدی را در آب ها و آسمان اطراف تایوان برگزار خواهد کرد.

ارتش چین با بیان اینکه «سلاح‌ها و سلاح‌های مختلفی در این رزمایش آزمایش خواهند شد»، افزود: این رزمایش یک اقدام نظامی استاندارد در پاسخ به شرایط تغییر در تنگه تایوان است.

موج جدید تنش ها در تایوان پس از آن آغاز شد که نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، علیرغم هشدار مقامات چینی، در 11 اوت از جزیره تایوان بازدید کرد. سفری که مقامات چینی می گویند ناقض سیاست «چین واحد» است.

کمتر از 2 هفته پس از سفر جنجالی پلوسی، چندین سناتور آمریکایی و فرانسوی از جزیره دیدن کردند. در همین حال، مدتی پیش فرماندار ایالت ایندیانای آمریکا نیز وارد تایوان شد. سفرهایی که پس لرزه های بی ثبات کننده آن در منطقه شرق آسیا ادامه دارد.