جزئیات عرضه اوراق قرضه FX / حداقل خرید 1000 دلار و حداکثر خرید 4000 دلار – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر، سهیل نظری در گفت و گوی رادیویی اظهار داشت: انتشار اوراق پولی که از چهارم آبان ماه امسال با نمایندگی بانک ملی در داخل کشور آغاز شد، از اقداماتی بود که بانک مرکزی در خارج از کشور انجام داده است. بازار را تغییر دهید

سخنگوی ارزی بانک مرکزی گفت: اسناد مذکور سه ماه و برای اشخاص حقیقی ایرانی بالای 18 سال اعتبار دارد. تاریخ دریافت این اسناد 4 بهمن ماه سال جاری می باشد. حداقل مبلغ خرید برای این اوراق 1000 دلار و حداکثر 4000 دلار است.

وی افزود: اوراق مذکور در واحدهای 100 دلاری منتشر می شود. همچنین تحویل فیزیکی بلیط برای سپرده گذاران در نظر گرفته شده است.

نظری گفت: این اوراق به دلیل محدودیت هایی غیر از اسکناس خارج از ردیف 100 دلاری در بازار به صورت مضرب 100 دلار منتشر شد.

وی گفت: اوراق مذکور از زمان خرید تا یک روز قبل از وصول به نرخ دلار بازار توافقی مشتمل بر عملیات صرافی در شعب ارزی بانک ملی ایران قابل بازخرید است.

سخنگوی ارزی بانک مرکزی گفت: دارندگان اوراق در سررسید می توانند دو راه داشته باشند، تسویه به نرخ روز در بازار متشکل یا با پرداخت حق الوکاله، اوراق خود را پس بگیرند.

وی افزود: با توجه به بحث انتظارات تورمی در جامعه، بانک مرکزی به این نتیجه رسید که تغییر ذائقه سرمایه گذاری در بین مردم ایجاد شده و باید نسبت به این تغییر در امثال ما به بیرون پاسخ داده شود تا مردم به راحتی بتوانند دارایی های خود را مدیریت کنند که انتشار اوراق پولی یکی از اقدامات پولی بانک مرکزی است.

نظری یادآور شد: قطعاً مردم تمایل دارند بخشی از دارایی های خود را با دارایی های ارزی پوشش دهند و بتوانند قدرت خرید خود را حفظ کنند که این اوراق برای این منظور طراحی شده است.