بازار هلیکوپتر ایران اشباع نشده – خبرگزاری مهر ایران و جهان خبر

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد محمدی بخش رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در نشست مشترک سازمان هواپیمایی کشوری با حضور نمایندگان شرکت های هلیکوپتری غیرنظامی و نمایندگان بالگردهای نظامی. برای کشور وی به تشریح وضعیت صنعت هواپیمایی پرداخت و گفت: این صنعت دارای استراتژی و برنامه 10 ساله از جمله یک سال و سه برنامه سه ساله وجود دارد که در سال اول این برنامه برای شناسایی، نظارت و بررسی نقاط قوت و ضعف صرف شد و اکنون در شرف تدوین برنامه 1402 از بخش سه ساله اول برنامه هستیم که با همکاری شما برای تعیین اهداف مورد نیاز برای حرکت رو به جلو مورد نیاز است. اهداف صنعت برآورده شده است.

محمدی بخش افزود: همچنین با توجه به قرار گرفتن در آستانه توسعه برنامه هفتم توسعه کشور، نیاز است که استراتژی صنعت هواپیمایی در این برنامه گنجانده شود و از بخش هلیکوپتری کشور استفاده شود تا بسته ای هدفمند و مشخص ارائه شود. ساخته شده با استفاده از او تمام توانایی های کشور را داشت.

او ادامه داد اعلام کرددر سال های اخیر اقدامات بسیار موثری در زمینه ساخت شبیه ساز در کشور انجام شده است، اما این اقدامات به صورت مجزا و با هزینه های متعدد انجام شده است، بنابراین لازم است این اقدامات به صورت تجمیع و اشتراک گذاری انجام شود.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: در حال حاضر ریسک صنعت آموزش شبیه سازی به دلیل نبود آن در کشور، تحریم ها و عوامل دیگر زیاد است، اما سازمان هواپیمایی کشوری تلاش می کند شعاع فعالیت شما را در کشور افزایش دهد. این بخش، لذا از شما می خواهیم که این کارگروه برای ساخت شبیه ساز باید با جدیت پیگیری شود و با استراتژی خاصی پیش برود.

وی با تاکید بر مدیریت علمی و اقتصادی این بخش افزود: در مدیریت صنعت باید روش های جدید جایگزین روش های قدیمی شود، زیرا دیگر نمی توان صنعت را به روش قدیمی مدیریت کرد. بنابراین استفاده از شرکت های دانش بنیان راهبردی اساسی برای دور زدن تحریم است میزبان.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری استفاده از توانمندی های ایجاد شده بر اساس تبصره 18 برای کسب و کارهای دانش بنیان را مورد تاکید قرار داد و گفت: بالگرد بالگرد ایران اشباع نشده است، بنابراین پیشنهاد می‌کنم رقابت‌های غیرضروری را کنار بگذاریم و از این توان ایجاد شده استفاده کنیم و مطمئن شویم که در جایی که عزم ایجاد شده، سازمان هواپیمایی کشوری معافیت‌های بیشتری اعطا می‌کند، بنابراین با هم همکاری کنید و از زنجیره تامین و توانمندی‌ها استفاده کنید. از بقیه قسمت ها به خوبی استفاده کنید.

محمدی بخش با تاکید بر اینکه سازمان هواپیمایی کشوری امروز تسهیل کننده و تسریع کننده است، گفت: با اخذ 23 مجوز ویژه از مقام معظم رهبری برای خرید هواپیما، بالگرد بالگردترخیص سکه، ارز و غیره از گمرک تسهیل شده است، لذا پیشنهاد می کنیم در مبارزه با تحریم از این اختیارات بهره مند شوید و از ظرفیت های سایر بخش های صنعت استفاده کنید.

وی گفت: صنعت هوانوردی با استفاده از اسناد بالادستی از معدود بخش هایی است که از قابلیت های سایر بخش های نظامی نیز استفاده می کند. تجمیع نظرات مثبت و منفی در حوزه برنامه کوچک بیایید یک برنامه هدفمند با زمان و مکان مشخص بسازیم.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه نیاز جدی کشور در حوزه عمرانی 700 فروند بالگرد است، گفت: در کارگروهی که به همین منظور در سازمان هواپیمایی کشوری تشکیل شده است، از تمامی ظرفیت ها، عوامل و دست اندرکاران این حوزه استفاده می شود. و پس از آن هیچ کس به عنوان شخصی مجاز به انصراف از برنامه نخواهد بود.

به گزارش روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری، محمدی بخش با بیان اینکه توسعه این بخش نامتوازن است، خواستار ریل گذاری برای ساخت هواپیما و بالگرد شد. تبدیل شود وی افزود: بخش بالگردی ایران کارنامه درخشانی دارد، بنابراین باید با سنجش‌ها و نیازسنجی‌های کارشناسی شده این بخش در برنامه هفتم گنجانده شود.