50 درصد بر اثر عفونت بیمارستانی در بخش مراقبت های ویژه فوت کردند – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر، آرش سیفی با تاکید بر اینکه هدف از مصرف منطقی آنتی بیوتیک ها استفاده صحیح از آنهاست، گفت: باید بتوانیم آنتی بیوتیک ها را در زمان مناسب و با مقدار و مدت زمان مناسب تجویز کنیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: طبق بررسی های انجام شده سازمان بهداشت جهانی مشخص کرده است که حدود 8 تا 13 درصد از بیماران بستری در بیمارستان ها به عفونت های بیمارستانی مبتلا هستند که به نظر من این رقم قابل توجهی است. .

سیفی یادآور شد: حدود 130 هزار مورد عفونت بیمارستانی طی سال ها مقالات و تحقیقات انجام شده در کشور به وزارت بهداشت گزارش شده است. بحث عفونت‌های بیمارستانی در بخش‌هایی از بیمارستان که بیماران بیمار بیشتر در آن بستری می‌شوند، بیشتر است و به همین دلیل بیماران نقص ایمنی در بخش‌های مراقبت ویژه بستری می‌شوند و احتمال بیشتری برای مقابله با این عفونت‌ها وجود دارد که متاسفانه میزان مرگ و میر بسیار بالایی دارد.

وی خاطرنشان کرد: نزدیک به نیمی از بیمارانی که در بخش مراقبت های ویژه دچار عفونت بیمارستانی می شوند فوت می کنند.

رئیس بیماری های عفونی بیمارستان امام خمینی (ره) گفت: در حال حاضر با سونامی مقاومت میکروبی مواجه هستیم، این گفتمان که گاهی گفته می شود اگر رعایت نکنیم، مقاومت میکروبی ما نسبت به آزمایش موضوعیت دارد. چون در حال حاضر در سطح جامعه و بیمارستان ها در میانه این ماجرا هستیم.

رفاقت کنترل عفونت بیمارستانی خاطرنشان کرد: چهارمین عامل مرگ و میر در برخی از کشورهای پیشرفته، عفونت های بیمارستانی است، بنابراین سازمان بهداشت جهانی اشاره می کند که اگر به همین روال مصرف غیرمنطقی در بحث آنتی بیوتیک ها ادامه دهیم، تا سال 2050، تقریباً 10 میلیون نفر جان خود را از دست می دهند. هر ساله به دلیل عفونت های مرتبط با میکروب های مقاوم در جهان رخ می دهد.

یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: هر بار که آنتی بیوتیکی اختراع و کشف شده است در کمتر از 10 سال نسبت به آن مقاومت ایجاد شده است و این نشان می دهد که در وضعیت بدی هستیم و باید از آنتی بیوتیک استفاده کنیم. که الان داریم به بهترین شکل. مشکل ما بحث مقاومت میکروبی و راه حل استفاده منطقی از آنتی بیوتیک هاست.

سیفی ادامه داد: در سطح شرکت ما برای درب مرد سرماخوردگی و آنفولانزا، مردم از پزشکان درخواست آنتی بیوتیک می کنند و به نظر من باید از سوی پزشکان همکار مقاومت شود تا با تجویز بی دلیل آنتی بیوتیک با افزایش مقاومت میکروبی در جامعه مواجه نشویم.

وی افزود: عناصر آنتی بیوتیکی زیادی در پرمصرف ترین داروهای کشور وجود دارد. متأسفانه می بینیم که برخی از آنتی بیوتیک ها دارای طبقه بندی و میزان مصرف بالایی در سطح جامعه هستند.

سیفی بیان کرد: طی دهه های گذشته دستورالعمل هایی از سوی سازمان های معتبر بین المللی و حتی سازمان های داخلی در زمینه مصرف آنتی بیوتیک ارائه شده است، اما به نظر من رعایت این دستورالعمل ها بسیار مهم است و باید در سطح جامعه توسط پزشکان عمومی رصد شود. و در بیمارستان ها توسط متخصصان بیماری های عفونی، بنابراین بحران مربوط به مبارزه با مقاومت میکروبی است.

وی افزود: در آینده نزدیک با پاندمی ما با میکروب های مقاومی روبرو هستیم که باید برای آنها آماده باشیم. به به طور کلی ما باید از آنتی بیوتیک ها محافظت کنیم تا بتوانند از ما محافظت کنند. دانستن اینکه ما مسئول نسل های آینده هستیم و اتفاقاً مصرف صحیح و منطقی آنتی بیوتیک ها امری کاملاً اخلاقی و اثبات شده است که پزشکان باید آن را رعایت کنند.