روایت تسنیم از وزش باد که گرد و غبار کشاورزان گچسارانی را برد + عکس – اخبار کهگیلویه و بویراحمد – اخبار استان های تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم یاسوجاستان کهگیلویه و بویراحمد با زمین های حاصلخیز، 10 درصد آب های سطحی و وجود 6 رودخانه بزرگ شامل بشار و کبگیان شاخه اصلی رودخانه کارون، مارون شاخه اصلی رودخانه جهریری، خیرآباد و زهره رودخانه هندیجان و سمه رود دارای بخش کشاورزی خوبی هستند. ظرفیت توسعه

میانگین بلندمدت بارندگی استان 632 میلی‌متر، حدود دو تا هشت برابر میانگین کشوری 240 میلی‌متر، حجم رواناب سطحی و کل پتانسیل آب تجدیدپذیر استان 8373 میلیون مترمکعب یا معادل 8 درصد کل بارش است. پتانسیل منابع آب تجدیدپذیر کشور است

گوجه کاران گچسارانی پس از چندین ماه کار شبانه روزی و متحمل شدن هزینه های هنگفت در زمان برداشت به دلیل وضعیت بد بازار و قیمت پایین، دوران سختی را سپری می کنند تا جایی که دلال از واقعیت خود پشیمان می شود. بازار به دلیل نبود طرح وزارت جهاد کشاورزی داغ است.

قیمت پایین گوجه فرنگی مزرعه باعث شده گوجه کاران رغبتی به برداشت نداشته باشند و بیشتر محصول خود را در مزرعه به حال خود رها کرده اند تا مورد استفاده دام ها قرار گیرد و از بدهی هایشان که به امید روز برداشت مانده اند عزاداری کنند. .

یکی از گوجه‌کاران به نام لیشتر گچساران می‌گوید: گوجه‌فرنگی از مزرعه 5 هزار تومان و گوجه‌فرنگی در بازار استان تا 15 هزار تومان و در خارج از استان از جمله بازار تهران تا 20 هزار تومان به فروش می‌رسد.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون هیچ برنامه حمایتی جهاد کشاورزی ندیده ایم و در مجموع احساس می کنیم که بین حضور و غیاب وزارت جهاد کشاورزی تفاوتی وجود ندارد و گاهی این امر با تصمیمات ناپخته و ناپخته مشکل ایجاد می کند. بوروکراسی طولانی و مشکل ساز

کشاورز دشت لشتری به تسنیم گفت: ما 4 ماه شبانه روز در مزرعه کار کرده ایم و میلیون ها هزینه کرده ایم به این امید که وقتی همه هزینه ها را جمع کنیم، جبران و منفعت آن نویدبخش است، اما امروز دخل و خرج در تعادل نیست. “

بررسی ها نشان می دهد که نوسانات قیمت هر ساله خسارت زیادی به کشاورزان و باغداران وارد کرده است و به دلیل نبود صنایع تبدیلی در گچساران، گوجه کاران با مشکلات بسیار بیشتری مواجه هستند.

یکی از موضوعاتی که نه تنها این روزها بلکه در سال های اخیر به عنوان بزرگترین دغدغه کشاورزان جلیزکار شهرستان گچساران مطرح شده است، نوسان شدید قیمت و نبود بازار مناسب برای فروش محصولات تولیدی در این منطقه است. متاسفانه در روزهای اخیر بازار فرآورده های گوجه فرنگی کاهش یافته است زیرا قیمت آن بسیار جدی شده است.

گوجه کاران لیستر و امامزاده جعفر گچساران که این روزها در آستانه ورشکستگی کامل قرار گرفته اند در گفت و گو با تسنیم در خصوص مشکلات، دغدغه ها و دغدغه های خود می گویند هر ساله همزمان با فصل برداشت محصولات کشاورزی، برخی از غیر دلالان بومی ناگهان وارد منطقه و محصولات کشاورزی می شوند و حاصل ماه ها تلاش و کار و درد و رنج کشاورزان را با قیمتی بسیار نازل از کشاورزان می خرند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد از آغاز برداشت گوجه فرنگی خارج از فصل در مزارع زیرکشت این محصول در شهرستان گچساران خبر داد و گفت: برداشت گوجه فرنگی خارج از فصل در 600 هکتار از اراضی زیر کشت این محصول. برداشت محصول در دشت های لیشتر و امامزاده جعفر گچساران آغاز شده و پیش بینی می شود کشاورزان 48 هزار تن برداشت کنند.

سیدعلی معتمدی پور افزود: گوجه فرنگی برداشت شده علاوه بر تامین نیاز مردم کهگیلویه و بویراحمد به بازارهای سایر استان ها از جمله اصفهان، یزد، گیلان، مازندران، البرز و کرمان ارسال می شود و گوجه فرنگی برداشت شده در مزارع دشت لیشتر و امامزاده جعفر گچساران تازه خوری و تولید کننده رب گوجه فرنگی است.

وی تاکید کرد: از تعاون روستایی به عنوان یکی از سازمان های زیرمجموعه جهاد کشاورزی خواستم در این زمینه دخالت کنند و نگذارند این کشاورزان بیشتر متضرر شوند.

شجاعی مدیرعامل تعاون روستایی کهگیلویه و بویراحمد با وجود پیگیری های صورت گرفته حاضر به پاسخگویی نیست.

کشاورزی، کشاورزی، کشاورزی، کشاورزی، کشاورزی، کشاورزی، کشاورزی، کشاورزی،

انتهای پیام.