گزارش “کتاب”، دوست خوبی که رها شده بود. باید از کودکی شروع شود – خبر سمنان – اخبار استان های تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم سمنان“من دوست خوبی هستم!” نام شعری از عباس یمینی شریف در کتاب دوم دبستان. شعری به ما یادآوری کرد که کتاب کمکی خیرخواهانه است که نباید از آن غافل شد. چون این دوست خوب در دلش پندهای زیادی دارد; هر چند با سود و زیان یار هنرمند است. اما در پناه دنیای مدرن و مجازی امروزی که فاصله بین بشریت و این دوست مهربان را هر روز بیشتر کرده است.

به نظر می رسد اوضاع به قدری بد است که شاعری معاصر چندی پیش با لحنی کنایه آمیز وضعیت کنونی کتابخوانی در زمان خود را بیان کرده است. “اگر می خواهی چیزی را پنهان کنی، آن را در یک کتاب بگذار. این ملت کتاب نمی خوانند! وضعیتی که گویا از آن زمان تا کنون ادامه داشته است و به عبارت دیگر، به همان معنا می چرخد ​​که اهل فرهنگ هنوز در مورد مطالعه مردم و سرانه پایین مطالعه بگویید.

وضعیت سرانه مطالعات در کشور و استان سمنان چگونه است؟

بر اساس آخرین بررسی ها مشخص شده است که 46.6 درصد از جمعیت کل کشور کتاب می خوانند. سرانه مطالعه در کشور 1.5 ساعت در هفته است.

سه هزار و 728 باب کتابخانه در کشور در حال فعالیت هستند که از این تعداد دو هزار و 735 باب کتابخانه ای نهادی، 854 باب کتابخانه مشارکتی و 140 باب کتابخانه به صورت مستقل خدمات کتابخانه ای ارائه می کنند.

این در حالی است که در استان سمنان 56 کتابخانه متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی در سطح استان فعالیت می کنند. بر اساس آمار و بررسی های انجام شده، از نظر وجود فضاهای کتاب و کتابخوانی و افراد کتاب خوان در استان سمنان، رقمی معادل 62.8 درصد به ثبت رسیده است که در مقایسه با آمار استانداردهای ملی در این حوزه وجود دارد. شکاف قابل توجهی است و سرانه مطالعه در استان سمنان 1.8 ساعت در هفته است.

تحلیل این سوال که چرا کتاب در سبد خانوارهای ایرانی جایی ندارد و ایرانی ها همچنان با اکراه به مطالعه و خرید کتاب نگاه می کنند و جایگاهی برای آن در اقتصاد خانوار قائل نیستند، بسیار مهم است. این در حالی است که علاوه بر توصیه های اکید دین مبین اسلام بر مطالعه و توجه به افزایش علم و دانش; کتاب محصولی فرهنگی و تاثیرگذار است که هنوز هم هدیه ای شگفت انگیز از هزاره دوم تا هزاره سوم محسوب می شود.

تاکید مدیریت بر مطالعه اهمیت موضوع را نشان می دهد

حجت الاسلام والمسلمین مرتضی مطیعی نماینده ولی فقیه در استان سمنان با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب بر اهمیت مطالعه و کتابخوانی گفت: نشاط اجتماعی و شادابی نسل جوان در گرو پرداخت است. توجه به کتاب و مطالعه

وی با بیان اینکه جامعه باید در کتابخوانی توفیق واجب ایجاد کند و مطالعه گروهی را ترویج دهد، گفت: متاسفانه سرانه مطالعه و مطالعه نه تنها در استان سمنان بلکه در کشور پایین است.

نهادهای فرهنگی استان سمنان «کتابخوانی» را در اولویت قرار دهند.

زنده یاد محمدرضا هاشمی استاندار سمنان مطالعه و کتابخوانی را یک ضرورت انکارناپذیر برای سبد زندگی می داند و می گوید: مردم باید در همه حال به کتاب دسترسی کامل داشته باشند و توجه به کتاب و کتابخوانی نباید محدود به کتاب باشد. روز و هفته

ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و گرایش اقشار مختلف جامعه به مطالعه و افزایش دانش و آگاهی بسیار مهم است. این موضوعی است که مسئولان به ویژه در نهادهای فرهنگی و آموزشی از جمله معارف اسلامی، فرهنگ و ارشاد اسلامی و … باید به آن توجه ویژه داشته و آن را در اولویت برنامه های خود قرار دهند.

وقتی شعر من یار مهربان در کتاب درسی دوره ابتدایی قرار می گیرد; علاوه بر اینکه دلیلی بر اهمیت توجه به کتاب و کتابخوانی است. این نشان می دهد که بهترین زمان و دوره برای تشویق و ترغیب مردم به مطالعه از دوران کودکی است.

تجربیات شیرین یک معلم از خواندن…

در همین راستا رباب صافی مربی پیش دبستانی شایستگان سرخه با روشی خلاقانه به نوآموزان این مرکز آموزش می دهد که کتاب دوستی هنرمندی است که باید با او آشنا باشد.

وی با تاکید بر اینکه به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی سعی کرده ایم با روش ها و مفاهیم جدید به دانش آموزان جدید آموزش دهیم که کتاب نقش مهمی در زندگی آنها دارد، گفت: ج به این دانش آموزان جدید گفت که با کمک کتاب داستان بسازند. والدین آنها.

این معلم می گوید: این نوآموزان چند روز فرصت داشتند تا این کتاب ها را بسازند و بعد از چند روز هر کدام با کتاب هایی که ساخته بودند با اشتیاق فراوان به مدرسه آمدند. یکی از تازه کارها داستان «پاستور دروغگو»، دیگری داستان «کرم آتشین»، «گندم نان»، «قوی ترین کیست»، «آشنا با اعداد» و… را در اندازه های مختلف انجام داده بود. شکلی از کتاب ها

صافی بیان کرد: اهمیت توجه به کتاب و مطالعه کتاب های غیر مدرسه ای باید از دوران کودکی به کودکان آموزش داده شود و به نظر من این مهم را می توان با روش های مختلف از جمله برگزاری مسابقه کتابخوانی، نقاشی و گفتن به کودکان آموزش داد. کتاب ها

انتهای پیام/363/