توصیه های بین المللی به نخست وزیر مستعفی لبنان/ سعد حریری آخرین فرصت برای تشکیل دولت – اخبار غرب آسیا – بین الملل تسنیم

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری النشره، منابع نزدیک به پرونده تشکیل دولت لبنان از تحویل سعد حریری نخست وزیر این کشور خبر دادند. ساختاری که او برای دولت آینده می خواهد به رئیس جمهور میشل عون در هفته آینده خواهد داد.جمهوری لبنان امیدوار است که این آخرین فرصت برای شکستن بن بست سیاسی و نجات کشور باشد.

در همین حال، یکی از نخست وزیران سابق لبنان که خواست نامش فاش نشود، گفت که رسانه ها همچنان درباره استعفای حریری صحبت می کنند. هرچند هنوز تصمیم جدی در این زمینه نگرفته و حتی اگر تصمیمی هم در این زمینه بگیرد، بدون آمادگی سیاسی از پیش تعیین شده محقق نمی شود.

این نخست وزیر سابق لبنان گفت که حریری در سایه واقعیت سیاسی این کشور موضع نهایی خود را اعلام خواهد کرد. بحث انتخاب جانشین برای سعد حریری پیش از این در دستور کار نشست نخست وزیران سابق لبنان قرار داشت و آن ها اشتیاق چندانی برای استعفای سعد حریری و یافتن جایگزین برای او نداشتند.

درخواست جریان ملی رایگان از حریری برای روشن شدن سرنوشت تشکیل دولت

از سوی دیگر، دفتر سیاسی جنبش ملی آزاد لبنان در پایان جلسه دوره ای خود به ریاست جبران باسیل با صدور بیانیه ای اعلام کرد که تغییر علت تشکیل دولت لبنان طبیعی و طبیعی نیست. بین پایتخت‌های مختلف، در حالی که مسئول اصلی تشکیل دولت وظایف خود را انجام می‌دهد، با وجود گذشت تقریباً 9 ماه از مأموریت خود، طبق قانون اساسی از آن چشم‌پوشی می‌کند.

این هیئت در ادامه تصریح کرد: اگر وقت تلف شده برای آگاهی بخشی کافی نباشد، آیا دیدن صحنه هایی که مردم نگران جان خود در بیرون پمپ بنزین ها به دنبال سوخت و دارو ایستاده اند باعث آگاهی نمی شود؟

شورای سیاسی جنبش آزاد ملی لبنان تصریح کرد: اگر تشکیل دولت یک مسئله داخلی و حاکمیتی است، کافی است برخی از سفرا برای حل پرونده سیاسی و بحران مالی لبنان به خارج از کشور بروند.

نهضت ملی آزاد لبنان خطاب به کسانی که برای مدت طولانی اصرار بر انکار وجود عوامل خارجی که باعث شکست دولت شده است، گفت امروز چه می گویند که مشخص شده تمام تهمت هایی که به رئیس جمهور کردند. کشور و رئیس نهضت ملی آزاد در این ماه ها ساختگی و دروغ است که مانع تشکیل دولت می شوند.

در عین حال، دفتر سیاسی جنبش ملی آزاد لبنان تاکید کرد که با وجود این، این جنبش از نخست وزیر می خواهد که با رفع تمامی موانع داخلی روند تشکیل دولت به نفع خود، مسئولیت را به عهده بگیرد و با سرعت بیشتری دولت را تشکیل دهد. از مردم لبنان

این جریان در خصوص انفجار بندر بیروت و بررسی های مربوط به آن گفت که لبنانی ها در آستانه نزدیک شدن به سالگرد این انفجار مهیب منتظرند تا از همه جهات حقیقت را بدانند.

جنبش ملی آزاد لبنان همچنین به همه کسانی که در انجام وظیفه خود کوتاهی می کنند یا تلاش می کنند واقعیت این جنایت را تحریف کنند، هشدار داده است.

شورای سیاسی جریان آزاد ملی لبنان در پایان تاکید کرد: بانک مرکزی باید به یک بستر رسمی برای تعیین قیمت واقعی دلار پایبند باشد و متعهد به تامین اعتبار لازم برای واردات سوخت و دارو شود.

توصیه بین المللی به سعد حریری

از سوی دیگر، روزنامه الجموریه گزارش داد که قرار است دیدار سعد حریری و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر پنجشنبه آینده در قاهره برگزار شود که یکی از پست های سیاسی در چارچوب رایزنی های کشورهای عربی است. روابط بین الملل در مورد چشم انداز صحنه سیاسی لبنان؛ مهمتر از همه، مصر نمی خواهد حریری از مأموریت تشکیل دولت لبنان استعفا دهد.

بر اساس این گزارش، مصر، روسیه و دیگر طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی استعفای حریری را تایید نمی‌کنند و از او می‌خواهند که برای ایجاد فرصت برای ادامه تماس‌ها و رایزنی‌ها فعلا منتظر بماند به امید اینکه موانع بر سر راه شکل‌گیری دولت حذف خواهد شد

ادامه تظاهرات در بیروت و طرابلس

در همین راستا، تظاهرکنندگان لبنانی روز گذشته در اعتراض به وخامت اوضاع اقتصادی و معیشتی، راه های ارتباطی بیروت، طرابلس و دیگر مناطق لبنان را مسدود کردند.

تظاهرات در بیروت، طرابلس و سایر مناطق لبنان به دلیل وضعیت اقتصادی و معیشتی است.

مقامات لبنانی برای سومین بار در کمتر از دو هفته گذشته قیمت نان را افزایش دادند. دولت همچنین قیمت سوخت را در هفته های اخیر افزایش داده است.

این زمانی است که کاهش ارزش پول ملی لبنان ادامه دارد و اکنون هر دلار آمریکا در لبنان 19300 لیر قیمت گذاری شده است.

انتهای پیام/