دیدار نخست وزیر بلاروس با بشار اسد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، رومن گولوچنکو نخست وزیر بلاروس و هیئت همراه روز پنجشنبه در دمشق با بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیدار کردند.

بر اساس این گزارش، گولوچنکو پیام الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس درباره روابط دوستانه سوریه و بلاروس و چشم انداز توسعه همکاری های دوجانبه را به بشار اسد ابلاغ کرد.

رئیس جمهور سوریه با بیان اینکه بلاروس به دلیل موقعیت استراتژیک در قلب رائوپا و استقلال تصمیمات و سیاست هایش مورد هدف قرار گرفت، گفت: غرب همچنان سیاست جنگ را دنبال می کند، زیرا در صورت ادامه جنگ ها، تسلط بر نظام متوقف می شود. فرو خواهد ریخت.

بشار اسد گفت: به لطف این سیاست توانستند در بسیاری از کشورها مانند سوریه، روسیه و بلاروس به اهداف خود برسند و به سمت جنگ های اقتصادی پیش رفتند.

رئیس جمهور سوریه در عین حال از بلاروس به دلیل حمایت از سوریه در جریان جنگ تروریستی که این کشور با آن دست به گریبان است، تمجید کرد.

نخست وزیر بلاروس نیز به نوبه خود گفت که زمینه های همکاری با سوریه نامحدود است. گولوچنکو همچنین به توسعه روابط دو طرف اشاره کرد.

در همین حال، در جریان سفر گولوچنکو به دمشق، سوریه و بلاروس شش توافقنامه و یادداشت تفاهم در زمینه های تجارت، آموزش، مسکن، حمل و نقل، صنعت و گمرک امضا کردند.

حسین آرنوس، نخست وزیر سوریه گفت: بلاروس کشور دوستی است که با آن روابط نزدیک و تاریخی مبتنی بر احترام متقابل، ارزش ها، اخلاق و اشتیاق به کار داریم. تعدادی فرمول همکاری در زمینه های تجارت، آموزش، مسکن، حمل و نقل، صنعت، گمرک و سایر بخش های حیاتی امضا شده است که پیوند اقتصادی بین دو کشور را تقویت خواهد کرد. افزایش همکاری ها در توسعه اجتماعی، فرهنگی و علمی با هدف بهره مندی از سرمایه های انسانی دو کشور دوست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

از سوی دیگر نخست وزیر بلاروس گفت: این دیدار در سطح بالایی از تفاهم بین دو هیات انجام شد و اولین گام ها را برای ایجاد روابط دوجانبه برداشتیم و توافقنامه همکاری بین دو کشور افق های جدیدی را برای تقویت می گشاید. روابط و همه زمینه ها همکاری ها به ویژه در زمینه تامین مواد کشاورزی و صنعتی از بلاروس به سوریه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.