مرکز اهدای پلاسما در یزد راه اندازی شد – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا بهشتی رئیس هیئت مدیره گروه پورا داروی ایرانیان در مراسم افتتاحیه مرکز اهدای پلاسما یزد، ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم در این مرکز را مورد تاکید قرار داد و گفت: با راه اندازی پلاسما یزد. مرکز خیرین 50 نفر و 100 نفر به صورت غیر مستقیم مشغول به کار خواهند شد.

وی مرکز اهدای پلاسما یزد را یک بنگاه اقتصادی و دانش بنیان دانست و تصریح کرد: این مرکز یک بنگاه اقتصادی دانش بنیان است که با سرمایه ای بالغ بر 35 میلیارد تومان به بهره برداری رسیده است.

مدیرعامل مرکز اهدای پلاسما یزد گفت: معتقدم این مرکز دو رویداد بزرگ را در یزد رقم خواهد زد.

وی افزود: فرهنگ سازی در زمینه اهدای پلاسما که موجب نجات بسیاری از بیماران در کشور به ویژه مبتلایان به هموفیلی و نقص سیستم ایمنی می شود، بزرگترین اتفاقی است که این مرکز به آن دست خواهد یافت.

بهشتی پلاسما را مانند سایر قسمت های بدن دانست و گفت: پلاسما به عنوان یکی از مشتقات خون بسیار مهم است و در داروهای مشتق از پلاسما جایگزینی ندارد و تنها این ماده ارزشمند است و می تواند به عنوان ماده اولیه استفاده شود. تولید بسیاری از داروها

وی اهدای پلاسما را اقدامی خداپسندانه دانست و گفت: ایثارگران و روحانیون یزدی همواره در طول تاریخ به انحاء مختلف سعی در کمک به همنوعان خود داشته اند و امروزه اهدای پلاسما عملی خداپسندانه است که می تواند جان بسیاری از بیماران را نجات دهد.

مدیر عامل مرکز اهدای پلاسما یزد در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: این مرکز با مساحت 600 متر مربع با 15 تخت شروع به کار کرده است که امید است با افزایش تعداد تخت های این مرکز به 30 تخت. ، شرایط اهدای پلاسما را برای مردم یزد تسریع خواهیم کرد. .

وی افزود: تمامی مراحل اهدای پلاسما در این مرکز به صورت رایگان انجام می شود و در صورت نداشتن شرایط مناسب برای اهدای متقاضی، به متخصصان ذیصلاح معرفی می شود.

هیچ محدودیتی برای اهدای پلاسما وجود ندارد

عبدالمجید چیراگلی، رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه بقیه الله تهران نیز تفاوت مراکز اهدای خون با اهدای پلاسما را برشمرد و گفت: مرکز جمع آوری پلاسما با مرکز اهدای خون متفاوت است و باید توجه داشت که در مراکز اهدای پلاسما بر خلاف مراکز اهدای خون محدودیت‌هایی وجود دارد اهدای سالانه انجام نمی‌شود زیرا گلبول‌های قرمز خون هنگام اهدای پلاسما به بدن بازگردانده می‌شوند و پلاسمای بدن در مدت زمان بسیار کوتاهی توسط خود بدن جایگزین می‌شود.

وی افزود: هر فرد می تواند حدود 50 بار در سال پلاسمای خون اهدا کند و از این نظر با اهدای خون بسیار متفاوت است.

چراغعلی با تاکید بر اهمیت نقش رسانه ها در آگاه سازی مردم و تلاش برای فرهنگ سازی در زمینه اهدای پلاسما گفت: مراکز اهدای پلاسما نقش بسیار مهمی در تولید داروهای مورد نیاز بیماران، بیماران هموفیلی و… دارند.

وی ادامه داد: در صنعت پلاسما خرید و فروش پلاسما وجود ندارد و همانند اهدای خون، موضوع اهدا نیز در این صنعت مطرح می شود.

مدیر دانشکده داروسازی دانشگاه بقیه الله (عج) گفت: اهدای پلاسما اقدامی خداپسندانه است و شهر یزد باید در حوزه آگاهی و فرهنگ سازی اهدای پلاسما موفق عمل کند وگرنه اهدای پلاسما و صنایع وابسته به آن در یزد و استان های همجوار با شکست مواجه می شود.

وی بیان کرد: رسانه ها باید در این زمینه خوب عمل کنند تا مردم با سربلندی پلاسمای خود را اهدا کنند زیرا پلاسما ماده ای است که جایگزینی ندارد و تکمیل زنجیره اهدای پلاسما در یزد نیازمند همکاری همه مسئولان و ارگان های استانی است. .

باید بگویم؛ نخستین مرکز پلاسما در جنوب شرق کشور و مرکز ذخیره و آزمایش استان های یزد، اصفهان، کرمان، شیراز و اهواز ظهر امروز در یزد به بهره برداری رسید.