زاخارووا: لتونی از کمک روسیه به کشورهای فقیر جلوگیری کرد – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، لتونی همچنان به ایجاد موانع برای انتقال کالاهای رایگان روسیه به سایر کشورها ادامه می دهد.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد لتونی همچنان از ارسال کودهای معدنی روسیه به کشورهای کمتر توسعه یافته جلوگیری می کند.

این دیپلمات ارشد روسی خاطرنشان کرد که قرار است اولین محموله حدود 20 هزار تنی این هفته ارسال شود. اکثر کودها، عمدتاً در لتونی، به دلیل امتناع این کشور از پذیرش بازرسان برنامه جهانی غذای سازمان ملل، حتی هنوز مورد بازرسی قرار نگرفته اند.

زاخارووا ادامه داد: جهان باید قهرمانان و ضدقهرمانان خود را بشناسد. ما از همه طرف‌های ذی‌ربط، به‌ویژه اتحادیه اروپا می‌خواهیم تا تلاش‌های لازم را برای اطمینان از انتقال کودهای روسی به کشورهای کمتر توسعه‌یافته که به آن‌ها نیاز دارند، انجام دهند.

سخنگوی روسیه همچنین گفت که روسیه به کار بر روی ابتکار خود برای انتقال رایگان کودهای معدنی به فقیرترین کشورها با کارشناسان تیم UNCTAD و کارکنان برنامه جهانی غذای سازمان ملل ادامه خواهد داد.

این مقام ارشد روسی افزود: باز هم تاکید می کنیم که این یک ماموریت صرفاً بشردوستانه برای کمک به نیازمندان است که نزدیک به سه ماه است که توسط کشورهای اروپایی مانند لتونی، استونی، بلژیک و هلند به حالت تعلیق درآمده است.