لزوم پیشتاز بودن یزد در صنعت پلاسما – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرنگار مهر ، محمدصالح جوکار روز پنجشنبه در مراسم افتتاحیه مرکز اهدای پلاسما در منطقه آزادشهر یزد با اشاره به رشد بسیار قوی صنایع پلاسما اظهار داشت: امروز دنیا به سرعت به سمت تجاری سازی مشتقات پلاسما در حال حرکت است. و در حال حاضر بیش از 30 نوع فرآورده پلاسما مانند بسیاری از داروها در جهان تجاری شده است.

وی افزود: تقاضاها و تقاضاهای مربوط به این محصول و مشتقات آن طی دو دهه گذشته در دنیا بسیار بالا بوده و افزایش چشمگیری داشته است.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس با اشاره به اینکه در حال حاضر 60 درصد پلاسمای تولیدی در کشور فرآوری می شود، گفت: امروز 60 درصد پلاسمای تولیدی در کشور فرآوری می شود و با توجه به ظرفیت های کشور. . زمینه های مربوط به پلاسما و خون، این مقدار باید به 100٪ برسد.

وی با بیان اینکه مجوز اهدای پلاسما در یزد صادر شده و این مرکز به قطب منطقه ای جنوب شرق کشور تبدیل می شود، تصریح کرد: در صورت ایجاد زیرساخت های لازم برای درمان این محصول در کشور، کشور خودمختار خواهد شد. در زمینه فرآوری پلاسما کافی است و مانند امروز نیازی به ارسال پلاسما از کشور به آلمان و دریافت مجدد آن پس از تبدیل به دارو نداریم.

جوکار ادامه داد: حذف فرآیند ارسال و دریافت پلاسما در کشور تنها با راه اندازی مرکز اصلی و پالایشگاه خون در کشور محقق می شود.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس با اشاره به اینکه یزد یکی از قطب های مهم علمی کشور است، گفت: عمده صنایع استان یزد در حوزه صنایع سنگین و سخت افزار است و با توجه به اینکه پیشینه یزدی و دارالعلم آن انتظار می رود صنایعی که بتواند زمینه اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی و نخبگان یزد در عرصه علم و دانش را فراهم کند بیش از گذشته در این استان ایجاد شود.

وی صنعت تولید پلاسما را یکی از صنایع نوین و پاک در کشور دانست و گفت: یزد با توجه به نقاط قوت علمی و کارشناسی پیشرو در این زمینه باید پیشرو باشد.

جوکار با تاکید بر ظرفیت استان یزد در تولید دارو و اهمیت سرمایه گذاری در این بخش گفت: در حال حاضر یزد ظرفیت لازم برای تولید دارو در زمینه های مختلف را دارد و باید سرمایه گذاری های لازم در این زمینه انجام شود.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس گفت: در بخش دارویی علاوه بر مشتقاتی که از برخی داروها می توان به دست آورد، در این بخش علاوه بر مشتقاتی که از برخی داروها به دست می آید، ما نیز باید در حوزه های دیگر توسعه پیدا کند، داروهای صنعتی و شیمیایی دیگر باید در استان یزد تولید شود.

وی افزود: برای تحقق این مهم باید بخش خصوصی و مسئولان دولتی همکاری جدی داشته باشند و اگر بخش خصوصی مشارکت مطلوبی داشته باشد، بخش دولتی با تمام توان خود کار خواهد کرد.