افزایش 105 درصدی ورود گردشگر به گیلان / 53 میلیون نفر سفر کردند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر ، ولی جهانی شامگاه سه شنبه در گفت و گوی ویژه با شبکه باران با اشاره به روند ثبت جهانی ماسوله، اظهار داشت: نماینده یونسکو در سفر اخیر خود به گیلان از تمامی مناطق ماسوله بازدید کرد و قرار است گزارش مربوطه ارائه شود. تا دو هفته دیگر برای ارسال ماسوله به ثبت جهانی منتشر می شود و با توجه به رضایت وی از این سفر، امیدواریم تا سال آینده ماسوله به ثبت جهانی برسد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با اشاره به اینکه این استان 5 هزار و 200 اثر تاریخی دارد، افزود: هزار و 200 اثر تاریخی فرهنگی در سطح ملی به ثبت رسیده و قلعه رودخان یک اثر تاریخی جهانی محسوب می شود.

جهانی 30 اثر طبیعی استان را در فهرست آثار ملی کشور عنوان کرد و گفت: نزدیک به 500 جاذبه طبیعی و گردشگری در گیلان شناسایی شده است.

وی با اشاره به ورود 53 میلیون گردشگر به استان گیلان گفت: این میزان نسبت به سال گذشته 105 درصد افزایش داشته و گیلان اولین مقصد گردشگری کشور است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با اشاره به اینکه این اقامتگاه متعهد به ایجاد اشتغال برای 1120 نفر است، افزود: تاکنون تقریبا 70 درصد تعهد خود را برای ایجاد اشتغال انجام داده ایم و در 6 ماهه نخست امسال در این حوزه عملکرد به موفقیت هایی دست یافته ایم.

جهانی با بیان اینکه بزرگترین مشکل گردشگری گیلان مربوط به منابع طبیعی است، گفت: فرصت های سرمایه گذاری استان شناسایی و شناسایی شده است و طی همایشی که آبان ماه در رشت برگزار می شود، تمامی فرصت های سرمایه گذاری در استان شناسایی و آشکار می شود.

وی با اشاره به اینکه 15 مجوز بی نام برای گردشگری گیلان صادر شده است، گفت: ساخت هتل در مجتمع مسکن مهر رشت به مرحله سرمایه گذاری رسیده است.

جهانی با اشاره به پرداخت 20 میلیارد تومان وام اشتغالزایی روستایی گفت: نسبت به سال گذشته 170 درصد رشد بازدید از موزه ها و اماکن تاریخی گیلان نیز به ثبت رسیده است.