همه آنچه باید درباره ویروس آنفولانزا بدانیم – خبرگزاری مهر

سیمین خیاط زاده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: آنفولانزا یک عفونت ویروسی است که به دستگاه تنفسی (بینی، گلو و ریه) فرد حمله می کند.

وی ادامه داد: ویروس آنفولانزا هنگامی که فرد مبتلا سرفه، عطسه یا صحبت می کند، به صورت قطرات در هوا پخش می شود و فرد می تواند با استنشاق مستقیم قطرات یا لمس یک شی و سپس انتقال آنها به چشم، بینی یا دهان، میکروب ها را بگیرد.

وی افزود: در فصل پاییز و زمستان همه بیماری هایی که علائم تنفسی نشان می دهند بروز می کنند به ویژه اینکه در سال 1398 تعداد مبتلایان به ویروس آنفولانزا کاهش یافته و در سال 1400 تعداد مبتلایان کمتر بوده است، اما انتظار داریم تعداد مبتلایان به این ویروس کاهش یابد. امسال افزایش یابد. چون مدارس حضور دارند و آنفولانزا در گروه های سنی مدرسه بیشتر خود را نشان می دهد.

خیاط زاده خاطرنشان کرد: ویروس آنفولانزا از راه تنفسی عطسه، سرفه و قطرات از دهان و بینی منتقل می شود. بنابراین، هرکسی که از ماسک استفاده می کند و بهداشت فردی خود را رعایت می کند کمتر در معرض ابتلا قرار می گیرد.

وی بیان کرد: اگر دانش آموزی به هر دلیلی علائم سرماخوردگی را داشت، در طول مدت علائم به مدرسه نرود و در کلاس حاضر نشود.

وی افزود: با توجه به عدم رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری فیزیکی، پیش بینی می کنیم امسال کمتر از سال گذشته باشد. طاعون به ویروس آنفولانزا افزباش برای پیدا کردن

مدیر گروه پیشگیری از بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز یادآور شد: واکسن آنفولانزا هم اکنون در تمامی داروخانه های استان موجود است و برای افراد زیر شش ماه که واکسن نزده اند و زیر دو سال هستند توصیه اکیدی نداریم اما دانش آموزان باید با نظر پزشک خود واکسینه شوند. زنان، افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای و کارکنان مراقبت های بهداشتی نیز باید واکسینه شوند. آنفولانزا حتما تزریق کنید

وی گفت: کسانی که به این ویروس مبتلا هستند آنفولانزا وضعیت بدتر شد و ناگهان وضعیت آنها بدتر شد، اما اگر نشد، نمی توانیم این را بگوییم آنفولانزا خیر، تب و لرز، بدن درد، خستگی و کبودی، کمردرد، اشک و آبریزش بینی از علائم این بیماری است.

وی در پایان تاکید کرد: به مردم توصیه می شود از تماس مستقیم خودداری کنند و از ماسک استفاده کنند، افراد مبتلا به ویروس آنفولانزا نیز استراحت کنند، از مایعات استفاده کنند و به بیماری های ویروسی توجه کنند. ضد بیوتیک نیازی به مصرف ندارد و باید با نظر پزشک مصرف شود.