کشف تصادفی سوسک منقرض شده توسط دانش آموز!/عکس

یک سوسک کمیاب پس از بیش از 80 سال که تصور می شد منقرض شده است، دوباره در استرالیا کشف شد. لازم به ذکر است که این سوسک فقط در استرالیا یافت می شود.

این سوسک چوبخوار در پای یک درخت انجیر هندی در جزیره لرد هاو با ابعاد 22 در 40 میلی متر دوباره کشف شد.

به گفته دانشگاه سیدنی، یک دانشجوی زیست شناسی این سوسک چوبخوار بزرگ و بدون بال را که فقط در جزیره لرد هاو در استرالیا یافت می شود و تصور می شود از دهه 1930 منقرض شده است، دوباره کشف کرده است.

ماکسیم آدامز، دانشجوی زیست شناسی در دانشکده علوم زیستی دانشگاه سیدنی می گوید: «در 10 ثانیه اول فکر می کردم اشتباه می کنم. اولین سنگ را زیر این درخت عظیم بلند کردم و این سوسک را آنجا دیدم.

نیکلاس کارلایل، دانشمند دپارتمان برنامه ریزی و محیط زیست نیو ساوت ولز (DPE) که با آدامز در حال کاوش بود، گفت: “ما خانواده هایی از آنها را زیر یک درخت انجیر پیدا کردیم.

این سوسک چوبخوار کمیاب از جزیره لرد هاو، که با نام علمی Panesthia lata شناخته می‌شود، زمانی تصور می‌شد که در سراسر مجمع‌الجزایر رایج بوده و پس از معرفی موش‌ها به جزیره در سال 1918 منقرض شود.

کشف تصادفی سوسک منقرض شده توسط دانش آموز!/عکس

طی چند دهه بعد، تحقیقات گروه های پراکنده ای از بستگان نزدیک سوسک را در دو جزیره کوچک پیدا کردند. با این حال، این گروه تازه شناسایی شده از نظر ژنتیکی از این گروه متمایز بود.

آتیکوس فلمینگ، مقامات جزیره لرد هاو، درباره این کشف گفت: «این خبر بسیار خوبی است، زیرا بیش از 80 سال از آخرین مشاهده این نوع سوسک می گذرد.

وی افزود: جزیره لرد هاو مکانی بسیار دیدنی است. این جزیره قدیمی تر از جزایر گالاپاگوس است و 1600 گونه از بی مهرگان بومی را در خود جای داده است که نیمی از آنها در هیچ کجای دنیا یافت نمی شوند.

سوسک ها برای حفظ محیط زیست در جزیره ضروری هستند، زیرا به عنوان بازیافت کننده های حیاتی مواد مغذی عمل می کنند، تجزیه کننده ها را سرعت می بخشند و برای گونه های دیگر غذا فراهم می کنند.

پروفسور لو، مدیر آزمایشگاه اکولوژی مولکولی، تکامل و فیلوژنتیک در دانشکده زندگی و علوم زیست محیطی دانشگاه سیدنی می گوید: «هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد». ما امیدواریم که زیستگاه، رفتار و ژنتیک آنها را مطالعه کنیم و از طریق آزمایش های بیشتر در جزیره درباره بقای آنها بیشتر بدانیم.

شورای تحقیقات استرالیا و بنیاد علمی این مطالعه را که توسط دانشگاه سیدنی در ارتباط با دپارتمان برنامه ریزی و محیط زیست و همچنین موزه جزیره لرد هاو انجام شد، تامین مالی کردند.

5858