امام حسن عسکری علیه السلام و راهکارهای مقابله با فتنه و جریانات انحرافی – خبرگزاری مهر

خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه نوگر احدپور اقبلاگ: امروز ۸ ربیع است اولین مصادف با سالروز شهادت امام حسن عسکری (ع) است. این امام همام وی در سال 232 هجری قمری متولد شد. پدر بزرگوارش امام هادی علیه السلام و مادرش بانویی زاهد و پارسا به نام حدیثه است. در سن 22 سالگی پس از شهادت مظلومانه امام هادی (ع) به مقام امامت رسید و عمر پربرکت خود را در هدایت شیعیان گذراند. در حالی که شرایط جامعه اسلامی بسیار خاص و پیچیده و پر از فتنه ها و فرقه ها و جریانات انحرافی بود.

به منظور آشنایی با شرایط خاص این زمان و راهبردها و راهکارهای امام حسن عسکری علیه السلام در برابر انحرافات و فتنه های این زمان، به مناسبت سالروز شهادت ایشان با حجت الاسلام محمدجواد یاوریپژوهشگر تاریخ اسلام و عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلومآ) با توجه گفتن ما پرداخت کردیم که نتیجه آن را در زیر می خوانید:

حجت الاسلام محمدجواد یاوری با بیان اینکه سیره ائمه (علیهم السلام) ابعاد گوناگونی دارد و یکی از مهم ترین شئون زندگی آنان اعتلای قداست اندیشه ها، معارف و فرهنگ ناب اسلامی است، گفت: آنها در این مسیر حتی در سخت ترین شرایط تلاش زیادی کرده اند. آنان با تحریف گران و راهزنان اعتقادی مخالفت کردند و به علمای شیعه تأکید کردند که در حفظ مرزهای اعتقادی و فرهنگ اسلامی دچار سردرگمی نشوند و در مورد امام باقر(ع) نهایت تلاش خود را به کار گیرند.آ) گفت: علما. شیعیان ما murabetoon قیمت الثغر الژی ییل شیطان و این یک موجود است جلوگیری از آنها در باره برو بیرون علی ضعف شیعیانو آ این او در کنترل است در برابر آنها شیطان و شیعه النواسب، بجز فامن منصوب خان بهتر مادر جهاد الروم و ترک کن و خزر آ آ مارا زیرا هل دادن آ دین عاشقان و آنچه در ادامه می آید هل دادن آ ابدانهم; علمای پیروان ما مانند مرزبانانی هستند که در مقابل ابلیس و لشکریانش صف آرایی کردند و آنها را از حمله به شیعیان ما که توانایی دفاع از خود ندارند باز می دارند و همچنین مانع از تسلط ابلیس و یاران ناصبی او می شوند. بدانید که ارزش این علمای شیعه که خود را در معرض دفاع قرار دادند، هزار برابر سربازانی است که در برابر تهاجم کافر و روم و ترک و خزر به دشمنان اسلام می‌جنگند. زیرا علمای شیعه حافظان عقاید و فرهنگ اسلامی و مدافع دین دوستان ما هستند و مجاهدان حافظ مرزهای جغرافیایی. ممکن است بودن”.

یاوری افزود: امام حسن عسکری علیه السلام چه در دوران پدر و چه در شش سال امامت خود علاوه بر مبارزه با طاغوت، همواره با فرقه هایی که اسلام ناب محمدی را به نام اسلام تحریف می کردند، مبارزه می کرد و بارها خطر را گوشزد می کرد. . به شیعیان خود هشدار دادند. در این راستا تلاش فراوانی کرد و با اتخاذ مواضع قاطع در برابر آنان، آنان را رسوا کرد و از گسترش افکار نادرست آنان جلوگیری کرد، زیرا وجود آنان مانع بزرگی در راه تعمیق و گسترش رشد اسلام ناب محمدی بود. از طرفی دشمنان و ظالمان را تقویت می کرد و در نتیجه آب به آسیاب دشمن سرازیر می شد.

در برخورد با بدعت گذاران جدی است

وی با اشاره به راهکارهای امام حسن عسکری علیه السلام برای مقابله با گرایش های انحرافی، گفت: امام حسن عسکری علیه السلام دوستان پاک و دانشمندانی کارآمد را با جاذبه و دافعه قوی و مخالفان و منحرفانی که به ریشه های اسلام می تاختند، به سوی خود جذب کرد. تعالیم و قاطعانه آنها را رد کرد.

برخورد قاطع با تصوف و صوفیه

یاوری با اشاره به روایتی گفت: روزی امام حسن عسکری علیه السلام از فردی به نام «احمد بن هلال» شنیدند که به عقیده شیعیان، با رژه و سخنان مکر بازی می کرد. ممکن است ناگهان و بازی با صوفی و ​​تحریف تفکر او، نظر مردم را متزلزل می کند، هر چند برخی می خواستند او را صادق و پاکدل و پارسا معرفی کنند و گفتند: 54 بار پیاده به مکه رفت تا حج و… امام حسن عسکری علیه السلام. (علیه السلام) قاطعانه به نمایندگان خود در عراق نوشت: “احتیاط تصوف سازنده; از این صوفی قلابی و دروغین دور شوید آه تو آنها برای تغییر نظر امام حسن عسکری علیه السلام در مورد احمد بن هلال دخالت کردند. امام صریحاً و بدون ابهام فرمودند: دستور ما در مورد احمد بن هلال به تو رسیده است که خداوند او را نبخشیده پروردگار گناهان، او را نمی بخشد و گناهش را پس نمی گیرد، او در کار ما دخالت کرد. با ظلم رای بدون جلب رضایت ما و نظریه ما و رفتارش مطابق میل نفسانی است خدا خواست او را به جهنم بفرستد ما صبر می کنیم خداوند عمرش را کوتاه کند به خاطر لعنت ما امام حسن عسکری علیه السلام در سرزنش صوفیان و صوفیان به قدری شدید بود که در سخنانی که بیانی برای همه شیعیان در همه اعصار بود چنین نوشت: “بجز اینها بخشهایی از جاده هستند مؤمنان، دعا به نهلا الملحدین، فامن درک آنها پس مراقب آنها باشید، ولیسین دین و ایمان؛ بدانید که آنها راهزنان راه مؤمنان هستند و مردم را در راه ملحدان و منکران می خوانند. هر کس با آنها برخورد کند باید از آنها دوری کند و دین و ایمان خود را از گزند آنها حفظ کند.»

مدیریت قوی واقفیه و غلات

این پژوهشگر تاریخ اسلام گفت: آشنایی فرقه هایی بودند که به هفت امام معتقد بودند و امامت امامان بعد از امام کاظم (علیه السلام) را قبول نداشتند. غلات (غالیان) گروه دیگری از کجندشان و تندروها بودند که ائمه را فراتر از حد خود می‌فرستادند و در تفکر و روش با امامان علیهم السلام مخالفت می‌کردند. امام حسن عسکری(ع)آ) با آنان سخت برخورد کرد و آنان را طرد کرد و شیعیان را از هرگونه گرایش و گرایش به آنان برحذر داشت و آشکارا از آنان متنفر بود.

یاوری افزود: یکی از شیعیانی که برای امام حسن عسکری(ع) در ایران زندگی می کرد.آ) علاوه بر این، نامه ای به شرح زیر نوشت: «نظر شما در مورد آشنایی چیست؟ آیا آنها را می شناسید یا از آنها متنفر هستید؟ ممکن است امام حسن عسکری؟آ) او در پاسخ نوشت: «این عموی شماست (که آشنایی ترحم داری؟ خدا بهش رحم نکن تو ازش متنفری به دنبال. من پیش خدای گروه هستم آشنایی متنفرم آنها را دوست نگیرید. بیماران آنها را ملاقات نکنید و در تشییع جنازه آنها شرکت نکنید مانمیهرگز بر بدن آنها نماز نخوانید. و همچنین نامه ای نوشت و غلات و افراط گرایان را متهم کرد: «من شما را افراطی می نامم ممکن است میدانم که در پیشگاه خدا جدا شدید و در نتیجه به زیان و هلاکت افتادید. هلاکت و عذاب از آن کسی است که خدا را نافرمانی کند و نصیحت بزرگان خدا را نپذیرد، هر چند خداوند تو را امر کرده است که از خدا و رسول و اولوالعزم باشی. الامراطاعت کن”.

وی تصریح کرد: در مدت شش سال امامت خود با سه طاغوت مواجه شد. معتز عباسی; مهتدی و معتمد در این مدت به دلیل پاسداری از پایگاه تشیع و ارکان اسلام از گزند این یاغیان خودکامه همواره با آنان درگیر بوده و از این رو او و یارانش همواره مورد شکنجه های فجیع قرار گرفته اند. زندان های مختلف و در خطر. و تنگی نفس بسیار شدید بود، از این رو امام حسن عسکری علیه السلام از جدمش امام کاظم علیه السلام فرمودند: یزال برای انتقال من سجده کن به سجده کن; همیشه از یک زندان به زندان دیگر منتقل می شود ممکن است تبدیل شد”. معتز عباسی رسما به جلادش سعید حاجباو دستور زیر را داد: “برو بیرون ابا محمد علی الکوفه سومین تکثیر کردن گردن قیمت مسیر; ابومحمد (حسن عسکری) را به کوفه ببرید و در راه (در مکان خلوت) گردن او را بزنید. امام حسن عسکری علیه السلام در زمان خلافت عباسی مدتی در زندان صالح بن زندانی بود. وصیف بوده است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) در پایان گفت: راز این همه فشارها، این همه زندان و در نهایت مسمومیت و شهادت امام(ع) چیزی جز دست کشیدن از حراست نبود. و حفظ اسلام او تمام تلاش خود را در برابر تحریف ها و نیش های جباران به کار گرفت و در نهایت جان خود را در راه اسلام فدا کرد. وی برای حفظ این امر مقدس همواره با شیعیان در ارتباط بود و نمایندگانش در همه جا حضور داشتند و نامه های پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله همواره به دست آنان می رسید. شیعیان با نمایندگان مخفی او در تماس بودند. از سوی دیگر، طبق روایات بسیاری، همه مسلمانان می دانستند که حضرت قائم (عج)A J) طبل درهم های کاخ طاغوت ها و احیاگر دین ناب اسلام از نسل این پیامبر است. بنابراین نسبت به او احساس خطر بیشتری می کردند. قمی در این مورد اشاره کرده است بار وی می نویسد: «سه تن از خلفای عباسی تصمیم گرفتند امام حسن عسکری علیه السلام را بکشند، زیرا به آنان خبر دادند که حضرت مهدی علیه السلامA J) از هسته آن ممکن است بودن”.